Strona główna » Materiał zewnętrzny » Rynek pracy dla powracających z macierzyństwa – oto zalety matek, o których nie każdy pracodawca pamięta

Rynek pracy dla powracających z macierzyństwa – oto zalety matek, o których nie każdy pracodawca pamięta

praca z dzieckiem na rekach przed komputerem

Powrót do pracy z urlopu macierzyńskiego, niezależnie od jego długości, może być sporym wyzwaniem. Pomimo tego że prawo gwarantuje młodej mamie gwarancję powrotu na stanowisko zajmowane przed urodzeniem dziecka, jednak nie zawsze jest to możliwe. Młode mamy wciąż przez wielu pracodawców traktowane są z dużą dozą ostrożności. A tymczasem mogą one pochwalić się wieloma cechami charakteru, które okazują się przydatne w pracy zawodowej. Oto największe zalety młodych matek. Niestety, część z nich wciąż pozostaje niezauważona przez pracodawców.


Dlaczego warto zatrudniać młode mamy?

Pracodawcy powinni zdawać sobie sprawę z tego, że mamy powracające po urlopie macierzyńskim z reguły są bardzo cennymi pracownikami i mogą pochwalić się długą listą cech przydatnych w życiu zawodowym.

Młode mamy coraz częściej pamiętają o tym, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej świeżo nabyte podczas macierzyństwa umiejętności mogą przekuć w swoją siłę.

Kobiety powracające do pracy po urlopie macierzyńskim są między innymi:

  • doskonale zorganizowane,
  • zdolne do szybkiego podejmowania decyzji,
  • komunikatywne i empatyczne,
  • wprawione w pracy zespołowej,
  • odporne na stres,
  • elastyczne i zdolne do adaptacji.

Informacje na temat ofert, w których wymienione cechy mogą okazać się przydatne, znajdziemy przykładowo w serwisie GoWork.pl – w tym przypadku to liczne ogłoszenia o pracę z Kalisza.

Młode mamy świetnie organizują pracę

Pracodawcy przekonują się, że młody mamy to osoby zdyscyplinowane i skrupulatne. Z reguły bardzo solidnie wykonują swoją pracę i ze wszystkimi obowiązkami wyrabiają się w określonym z góry terminie. Opieka nad dzieckiem uczy młode mamy, że odpowiedzialne zarządzanie czasem jest konieczne, aby móc pogodzić ze sobą różnego rodzaju obowiązki – zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Nie bez powodu mówi się, że im mniejszą ilością wolnego czasu dysponuje człowiek, tym lepiej jest on zorganizowany. Mamy powracające do pracy po urlopie macierzyńskim z pewnością umieją efektywnie planować swoje zadania i oszczędzać cenny czas.

Jedną z największych zalet dotyczących młodych mam jest wielozadaniowość. Kobiety po urlopie macierzyńskim z reguły świetnie sprawdzają się w wykonywaniu wielu zadań naraz, są ambitne, zdeterminowane i dążą do wyznaczonego celu.

Zdolność do pracy w zespole i szybkiego podejmowania decyzji

Macierzyństwo bez wątpienia uczy kobietę odpowiedzialności i samodzielności. Tego typu doświadczenia nie da się zdobyć na żadnym stanowisku związanym z pracą zawodową. Dojrzałość ta sprawia, że kobieta równie dobrze sprawdza się w pracy indywidualnej, jak i zespołowej.

W końcu czym innym jest dobrze zorganizowane życie rodzinne, jak nie pracą zespołową? To właśnie matki z reguły określają obowiązki wszystkich członków rodziny i konsekwentnie je egzekwują.

Macierzyństwo wyrabia swego rodzaju refleks i zdolność do szybkiego podejmowania decyzji. Kobieta w czasie opieki nad dzieckiem codziennie boryka się z kryzysowymi sytuacjami, które nie tylko budują w niej odporność na stres, ale także uczą odpowiednich, szybkich reakcji.

Komunikatywność i empatia

Są to cechy, które bez wątpienia przydają się u każdego pracownika. Mamy w czasie kontaktu z dzieckiem rozwijają swoją inteligencję emocjonalną oraz uczą się zasad empatycznej komunikacji. Nabyte schematy zachowań mogą później z powodzeniem przenieść na grunt zawodowy.

Rola mamy pozwala uczyć się panowania nad emocjami – co pozwoli zachować się kamienną twarz nawet najbardziej w nieprzewidzianych sytuacjach z życia zawodowego.

Elastyczność – największa zaleta każdej mamy

Każda młoda mama z czasem zdaje sobie sprawę z tego, że w życiu zdarzają się sytuacje, których nie można zmienić – wręcz przeciwnie – trzeba się do nich dostosować. Nie ma co ukrywać, macierzyństwo z reguły diametralnie zmienia życie kobiety. Z drugiej strony – uodparnia na przyszłe zmiany, które mogą jej się przytrafić w życiu prywatnym i zawodowym. Stąd też młode mamy to pracowniczki, którzy doskonale adaptują się do zmieniających się warunków i poradzą sobie w każdej, nawet najbardziej nieoczekiwanej sytuacji.

Jak widać, nie bez powodu młodej mamy uznawane są za bardzo cennych pracowników. Pracodawcy częściej przestają się obawiać takiej współpracy,a nawet wręcz przeciwnie – z chęcią zapraszają je na rozmowy kwalifikacyjne.

Pracę możesz szukać w serwisie Go Work.