Strona główna » Niemowlę » Rumień pieluszkowy dziecka – jak domowymi sposobami leczyć odparzenie skóry?

Rumień pieluszkowy dziecka – jak domowymi sposobami leczyć odparzenie skóry?

rumień pieluszkowy jak wygląda

rumień pieluszkowy pieluszkowe zapalenie skóry
Jak ustrzec delikatną skórę niemowlaka przed bolesnymi odparzeniami, krostkami – białymi wypryskami i rumieniem pieluszkowym? Każda mama wie, że problem odparzeń i wysypka od pieluch na pupie niemowlaczka to sprawa nie cierpiąca zwłoki. Ale nie każda mama wie, jak się z nimi uporać.


Co to jest i jak wygląda rumień pieluszkowy dziecka?

Zarówno stosowanie pieluch jednorazowych (tzw. „pampersów”), jak i tych wielorazowego użytku (tetrowych) może być przyczyną powstania rumienia pieluszkowego, nazywanego potocznie odparzeniem. Wilgoć, brak powietrza, drażniące związki chemiczne znajdujące się w moczu i stolcu, ocieranie się skóry o pieluszkę powodują podrażnienie i zaczerwienienie w postaci rumienia.


Czerwona wysypka i pupa u niemowlaka

Kiedyś uważano, że jedyną przyczyną odparzeń u niemowląt jest amoniak zawarty w moczu. Dziś wiadomo już, że jest on tylko jednym z czynników, który dodatkowo podrażnia delikatną skórkę maluszka, choć prawdą jest, że czerwone odparzenia występują przeważnie w miejscu, gdzie kontakt z pieluszką jest największy.

 

Jakie są objawy rumienia pieluszkowego u niemowląt?

Rumień pieluszkowy objawia się zwykle zaczerwienieniem i wysypką w fałdkach i okolicy odbytu dziecka.





Na zewnętrznych obszarach zaczerwienienia tworzą się bąble i krostki, które pękają i zaczynają krwawić na pupie niemowlaka. Przy infekcji grzybiczej mamy do czynienia z wypryskiem pieluszkowym. Rumień pieluszkowy może nasilać się przy włączaniu do diety kolejnych produktów, które zwiększają ilość związków wydalanych z kałem i drażniących skórę.

Jak zapobiec wystąpieniu rumienia pieluszkowego?

  • Aby nie dopuścić do powstania rumienia należy często sprawdzać pieluszkę dziecka. Nawet jeśli dziecko śpi, a widzisz, że ma mokrą pieluszkę, zmień ją natychmiast. Jeśli karmisz piersią, powinnaś sprawdzać pieluszkę po każdym karmieniu wypatrując pierwszych oznak powstawania wysypki lub białych krostek.
  • Przy każdej zmianie pieluszki pozwól pooddychać skórze. W profilaktyce rumienia pieluszkowego najskuteczniejszy jest dostęp świeżego powietrza. Nawet jeśli nie jest to letnia pora, pozwól maluszkowi „pohasać” z gołą pupą w nagrzanym pokoju.
  • Podawaj dziecku płyny w rozsądnych ilościach. Czasem maluch pije jeden soczek za drugim, a to może prowadzić do częstego oddawania moczu. Na ilość płynów zwracaj szczególną uwagę tuż przed snem dziecka.

Maść i kremy na odparzenia rumień pieluszkowy


Jak leczyć rumień pieluszkowy noworodka domowymi sposobami ?

  • Jeśli niemowlę zmoczyło tylko pieluchę, wystarczy że przetrzesz pupę wilgotną chusteczką lub watką namoczoną w ciepłej wodzie, sprawdzisz że pupa jest sucha, posmarujesz środkiem łagodzącym podrażnienia i założysz świeżą pieluchę. Jeśli maluch się wypróżnił, a szczególnie jeśli oddał luźny stolec, co w przypadku karmienia piersią zdarza się dość często, to pupę należy przemyć mydłem dla niemowląt. Możesz zmoczyć watkę ciepłą wodą i nanieść mydło lub jeszcze lepiej zanurzyć pupę malucha w umywalce lub wanience i dokładnie umyć. Dalsze zabiegi są takie, jak przy zwykłym zmoczeniu pieluchy – osuszenie, nałożenie kremu i założenie pieluchy.
  • Aby uniknąć rumienia pieluszkowego smaruj skórę malucha maścią ochronną (Sudocremem, wazeliną, linomagiem, Pentacremem, Penatenem lub inną zalecaną przez pediatrę lub położną).
  • Pamiętaj, że skóra przed położeniem maści musi być dobrze umyta i wysuszona. Sprawdzonym sposobem jest stosowanie zwykłej mąki ziemniaczanej. Nie zaleca się stosowania talków ani innych pudrów.
  • Jeśli cały czas używasz jednego rodzaju pieluch np. jednorazowych Pampersów, to spróbuj na jakiś czas zamienić je na inne tj. tetrowe i na odwrót. To również może pomóc uniknąć odparzenia pośladków.



Co robić, jeśli rumień pieluszkowy utrzymuje się długo lub nawraca?

Jeśli rumień pieluszkowy utrzymuje się od dłuższego czasu na pupie dziecka, zaczerwienienie jest intensywne, a wysypka pieluszkowa nie znika, skontaktuj się z lekarzem. Być może trzeba będzie wyeliminować z diety niektóre czynniki przez które powstają nawet pojedyncze wypryski i krostki na pupie dziecka .

W przypadku rumienia pieluszkowego rzadko wymagana jest konsultacja dermatologa. Pediatra może także przepisać specjalną maść, np. sterydową, którą na zamówienie wykonuje się w aptece. Maść taka jest bardzo skuteczna, jednak z uwagi na zawarte w niej sterydy może być stosowana tylko przez krótki czas.