Mojniemowlak.pl / Niemowlę / Rumień pieluszkowy dziecka – jak domowymi sposobami leczyć odparzenie skóry?

Rumień pieluszkowy dziecka – jak domowymi sposobami leczyć odparzenie skóry?Jak ustrzec delikatną skórę niemowlaka przed bolesnymi odparzeniami i rumieniem pieluszkowym? Każda mama wie, że problem odparzeń na pupie niemowlaczka to sprawa nie cierpiąca zwłoki. Ale nie każda mama wie, jak się z nimi uporać.

rumień pieluszkowy pieluszkowe zapalenie skóry


Co to jest i jak wygląda rumień pieluszkowy dziecka?

Zarówno stosowanie pieluch jednorazowych (tzw. „pampersów”), jak i tych wielorazowego użytku (tetrowych) może być przyczyną powstania rumienia pieluszkowego, nazywanego potocznie odparzeniem. Wilgoć, brak powietrza, drażniące związki chemiczne znajdujące się w moczu i stolcu, ocieranie się skóry o pieluszkę powodują podrażnienie i zaczerwienienie w postaci rumienia.

Kiedyś uważano, że jedyną przyczyną odparzeń u niemowląt jest amoniak zawarty w moczu. Dziś wiadomo już, że jest on tylko jednym z czynników, który dodatkowo podrażnia delikatną skórkę maluszka, choć prawdą jest, że odparzenia występują przeważnie w miejscu, gdzie kontakt z pieluszką jest największy.

 

Jakie są objawy rumienia pieluszkowego?

Rumień pieluszkowy objawia się zwykle zaczerwienieniem i wysypką w fałdkach i okolicy odbytu dziecka.

Na zewnętrznych obszarach zaczerwienienia tworzą się bąble i krostki, które pękają i zaczynają krwawić. Przy infekcji grzybiczej mamy do czynienia z wypryskiem pieluszkowym. Rumień pieluszkowy może nasilać się przy włączaniu do diety kolejnych produktów, które zwiększają ilość związków wydalanych z kałem i drażniących skórę.

Jak zapobiec wystąpieniu rumienia pieluszkowego?

  • Aby nie dopuścić do powstania rumienia należy często sprawdzać pieluszkę dziecka. Nawet jeśli dziecko śpi, a widzisz, że ma mokrą pieluszkę, zmień ją natychmiast. Jeśli karmisz piersią, powinnaś sprawdzać pieluszkę po każdym karmieniu.
  • Przy każdej zmianie pieluszki pozwól pooddychać skórze. W profilaktyce rumienia pieluszkowego najskuteczniejszy jest dostęp świeżego powietrza. Nawet jeśli nie jest to letnia pora, pozwól maluszkowi „pohasać” z gołą pupą w nagrzanym pokoju.
  • Podawaj dziecku płyny w rozsądnych ilościach. Czasem maluch pije jeden soczek za drugim, a to może prowadzić do częstego oddawania moczu. Na ilość płynów zwracaj szczególną uwagę tuż przed snem dziecka.

Jak leczyć rumień pieluszkowy domowymi sposobami ?

  • Jeśli niemowlę zmoczyło tylko pieluchę, wystarczy że przetrzesz pupę wilgotną chusteczką lub watką namoczoną w ciepłej wodzie, sprawdzisz że pupa jest sucha, posmarujesz środkiem łagodzącym podrażnienia i założysz świeżą pieluchę. Jeśli maluch się wypróżnił, a szczególnie jeśli oddał luźny stolec, co w przypadku karmienia piersią zdarza się dość często, to pupę należy przemyć mydłem dla niemowląt. Możesz zmoczyć watkę ciepłą wodą i nanieść mydło lub jeszcze lepiej zanurzyć pupę malucha w umywalce lub wanience i dokładnie umyć. Dalsze zabiegi są takie, jak przy zwykłym zmoczeniu pieluchy – osuszenie, nałożenie kremu i założenie pieluchy.
  • Aby uniknąć rumienia pieluszkowego smaruj skórę malucha maścią ochronną (Sudocremem, wazeliną, linomagiem, Pentacremem, Penatenem lub inną zalecaną przez pediatrę lub położną). Pamiętaj, że skóra przed położeniem maści musi być dobrze umyta i wysuszona. Sprawdzonym sposobem jest stosowanie zwykłej mąki ziemniaczanej. Nie zaleca się stosowania talków ani innych pudrów.
  • Jeśli cały czas używasz jednego rodzaju pieluch np. jednorazowych Pampersów, to spróbuj na jakiś czas zamienić je na inne tj. tetrowe i na odwrót. To również może pomóc uniknąć odparzenia pośladków.

Co robić, jeśli rumień pieluszkowy utrzymuje się długo lub nawraca?

Jeśli rumień utrzymuje się od dłuższego czasu na pupie dziecka, zaczerwienienie jest intensywne, a wysypka nie znika, skontaktuj się z lekarzem. Być może trzeba będzie wyeliminować z diety niektóre czynniki.

W przypadku rumienia pieluszkowego rzadko wymagana jest konsultacja dermatologa. Pediatra może także przepisać specjalną maść, np. sterydową, którą na zamówienie wykonuje się w aptece. Maść taka jest bardzo skuteczna, jednak z uwagi na zawarte w niej sterydy może być stosowana tylko przez krótki czas.