Strona główna » Niemowlę » Rozmiar pieluch – jak wybrać odpowiedni?

Rozmiar pieluch – jak wybrać odpowiedni?

Rozmiary pieluch bywają najróżniejsze. Zależnie od wielkości oraz wagi dziecka. Po czym jednak poznać, że konieczny jest większy rozmiar pieluch? Z tego artykułu dowiesz się, na co zwrócić uwagę przy zakupie pieluch oraz jak wybrać odpowiednią wielkość.


Różne rozmiary pieluch

W pierwszych latach życia dziecka, zarówno maleństwo, jak i mama będą musieli przyzwyczaić się do pieluch. Będziesz je bowiem musiała zmieniać kilka razy dziennie, a Twoje dziecko przeżyje w nich większą część swojej przygody. Przy tym ważne jest, aby wielkość pieluch dopasowana była do Twojego dziecka, co zapewni mu suchość. Dlatego właśnie istnieje tak dużo rozmiarów pieluch.

Zwróć uwagę

W przypadku pieluch z materiału nie ma specjalnych rozmiarów, dlatego można je używać przez dłuższy czas. Wszystkie wskazówki dotyczące rozmiarów pieluch w tym artykule dotyczą zatem tych jednorazowych.

Zasadniczo wielkość pieluch dotyczy przede wszystkim wagi dziecka. Pieluszka w rozmiarze 1 jest na przykład odpowiednia dla noworodka ważącego od 2 do 5 kilogramów, podczas gdy z pieluch o rozmiarze 6 będziesz mogła korzystać u dziecka, które nie waży więcej niż 30 kilogramów. Dokładne informacje i charakterystyka rozmiarów pieluch różni się nieco w zależności od producenta. Dlatego według niektórych opakowań rozmiar 2 nadaje się dla dzieci w przedziale wagowym od 3-6 kg, a u innych od 4-9 kilogramów.

Odpowiednia wielkość pieluch

Najważniejszym kryterium przy wyborze wielkości jest to, czy nie jest ona za ciasna ani zbyt luźna. W ten sposób dziecko będzie mogło swobodnie się poruszać bez niebezpieczeństwa, że pielucha się zsunie. Bezpośrednio po porodzie wybór rozmiaru pieluch nie sprawia problemu, gdyż noworodki potrzebują najczęściej pieluch w rozmiarze 1. Jeśli jednak maluch jest stosunkowo duży i ciężki, to może się zdarzyć, że niebawem po porodzie będzie potrzebował już większych pieluch. Dlatego godnym polecenia jest zakup przed porodem pieluch zarówno w rozmiarze 1, jak i 2, abyś była przygotowana na każdą ewentualność.

Kiedy należy zmienić rozmiar pieluch?

Jest kilka objawów pozwalających rozpoznać moment, w którym należy zmienić wielkość pieluch.

  • Kolejny rozmiar jest konieczny, jeśli masz trudności z zapięciem pieluchy na brzuchu, jest bardzo napięta bądź zbyt obciska nóżki dziecka. Konsekwencją zbyt ciasnych pieluch mogą być otarcia i podrażnienia, które są bolesne dla niemowlęcia. Zwróć zatem uwagę przy zmianie pieluch na ewentualne miejsca otarć bądź zaczerwienione odciski na nóżkach i biodrach. Poza tym przy zamykaniu pieluch zwróć uwagę na to, aby nie była ona zbyt ciasna. Jeśli przy zapiętej pieluszce będziesz mogła bez problemu włożyć dwa palce między pieluszkę a brzuszek dziecka, to znak, że nie potrzebujecie jeszcze większego rozmiaru pieluch.
  • Jeśli zawartość pieluchy regularnie wycieka, to powinnaś zastanowić się nad tym, czy nie jest Ci potrzebna nieco większa, nawet jeśli ten rozmiar pieluch, którego używasz jest teoretycznie odpowiedni dla wagi Twojego dziecka. Wraz z rozmiarem pieluch wzrasta bowiem ich chłonność. Jeśli zatem do waga Twojego dziecka mieści się w obu zalecanych na opakowaniu wielkościach, to warto wybrać tę większą, aby zapobiec ponownemu „wylaniu się”.
  • Nie tylko zbyt mały rozmiar pieluch, ale także za duży może powodować jej nieszczelność. Przede wszystkim u noworodków stolec jest jeszcze dość płynny. Jako że dzieci są wtedy jeszcze bardzo malutkie, może nawet dojść do sytuacji, kiedy, stolec pobrudzi nawet kark dziecka. W takich sytuacjach istnieje możliwość zakupu specjalnych pieluch dla noworodków, które mają za zadanie zapobieganie takim nieprzyjemnym wypadkom.

Po prostu wypróbuj

Dopasowanie odpowiedniego rozmiaru pieluch dla dziecka może czasem trochę potrwać i zależne jest od wielu czynników. Zalecenia producentów odnośnie wagi dziecka powinny być zatem traktowane jako zalecenia, a nie obligatoryjne przedziały. Odstępstwa są niewykluczone, gdyż dopasowanie pieluch zależy także w dużej mierze od budowy ciała. Jeśli Twoje dziecko jest na przykład delikatnej budowy, może się zdarzyć, że najodpowiedniejsza będzie dla niego pieluszka o rozmiar mniejsza niż podana na opakowaniu.

Również krój pieluch różni się nieco w zależności od producenta, co może powodować trudności w dopasowaniu. Rozmiar 3 niektórych marek jest przykładowo bardziej zbliżony do rozmiaru 4 u innych. Dodatkową rolę odgrywa tutaj także ruchliwość dziecka. Ten czynnik bardzo intensywnie może wpływać na szczelność pieluch.

Wypróbuj razem z dzieckiem różne produkty zanim zdecydujesz się na ten najlepszy. Wtedy będziesz miała pewność, że dziecko w pieluszce czuje się naprawdę dobrze.