Strona główna » Ciąża » Rower a ciąża – czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Rower a ciąża – czy w ciąży można jeździć na rowerze?

Ruch w ciąży jest ważny. Ćwiczenia korzystnie wpływają zarówno na zdrowie mamy, jak i rozwijającego się dziecka. Jednak nie na każdy rodzaj aktywności można sobie pozwolić, kiedy spodziewamy się dziecka. Sprawdź, czy w ciąży można jeździć na rowerze.





Jeżdżenie na rowerze w ciąży to temat dyskusyjny. Jedni specjaliści zalecają, inni zdecydowanie odradzają. Zwolennicy najczęściej podają za przykład Danię i Holandię, gdzie nikogo nie dziwi widok kobiety w ciąży jadącej na rowerze. Przeciwnicy z kolei ostrzegają przed ryzykiem upadku, który może mieć poważne konsekwencje. W ostatnich latach przeprowadzono wiele badań pokazujących, jak korzystne są ćwiczenia podczas ciąży.

Jazda na rowerze jest czynnością dość niskiego ryzyka, ale powinieneś jej unikać, jeśli powoduje ból lub dyskomfort w dolnej części pleców, miednicy lub biodrach.




Jazda na rowerze na początku w pierwszym trymestrze ciąży

W pierwszym trymestrze, kiedy najczęściej występują nudności i zawroty głowy, jednym z potencjalnych zagrożeń jazdy na rowerze w ciąży jest utrata równowagi, złapać zadyszkę, zmęczyć się, stracić koncentrację.

Należy unikać przerostu kolan przy wszystkich skokach i pozycjach stojących. Poziom relaksyny wzrasta już na wczesnym etapie ciąży i osiąga szczyt około 8 do 12 tygodni, a jest to szczególnie podatne na więzadła kobiet w ciąży.

W czasie ciąży zachodzi wiele zmian w organizmie mamy:

  • więzadła i stawy ulegają rozluźnieniu,
  • wraz z rosnącym brzuszkiem przesuwa się środek ciężkości i zwiększa się nacisk na przeponę,
  • kolana i stopy są bardziej obciążone.

Dlatego ważne jest, aby dostosować intensywność jazdy na rowerze w ciąży do aktualnej sytuacji. Wcześniej należy też skonsultować się w tej sprawie z osobą prowadzącą ciążę.

Zobacz:  Mleko kokosowe w ciąży - czy można je pić? Czy jest zdrowe dla ciężarnej?



Ciąża a jazda na rowerze – kiedy warto się zastanowić

  • Jeśli masz historię dysfunkcji spojenia łonowego, znanego również jako ból obręczy miednicy – powinnaś unikać szybkich manewrów, ponieważ będą one dodatkowo obciążać woje ciało.
  • Jeśli odczuwasz ból w obrębie miednicy lub stawu krzyżowo-biodrowego, możesz nie mieć wystarczającej stabilności rdzenia, aby brać udział w jeździe na rowerze.
  • Szczególnie przy wyższym oporze, obciążenie pedału wytwarza siłę ścinającą w miednicy, która może zwiększyć ból. Jeśli masz ból w dolnej części pleców lub szyi, czasami wystarczy zwykła regulacja poziomu siedzenia i kierownicy roweru.
Gdy twoje ciało się zmienia, a dziecko rośnie, zwłaszcza w trzecim trymestrze – prawdopodobnie będziesz musiała podnieść kierownicę, aby zmniejszyć zgięcie kręgosłupa i obciążenie szyi oraz środkowej i dolnej części pleców.

Jeżeli nie jeździłaś dotychczas na rowerze albo robiłaś to raczej okazjonalnie, to tego typu aktywność nie jest dla ciebie wskazana w czasie ciąży. Jeżeli jednak przed zajściem w ciążę wsiadałaś na rower regularnie, jeździłaś często i sprawnie, a ciąża przebiega prawidłowo – może kontynuować aktywność, wcześniej jednak zawsze należy to jeszcze skonsultować z lekarzem lub położną.



Dlaczego jeżdżenie na rowerze w ciąży wzbudza kontrowersje?

Jazda na rowerze jest ryzykowna, bo stwarza możliwość upadku, urazu, złamania. W ciąży zmienia się środek ciężkości przez co łatwiej o utratę równowagi. Łatwiej też się zdekoncentrować. Dlatego trzeba podejść do tematu z rozsądkiem i przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo.

Ostrożność

Dla wielu ludzi rower to codzienny środek transportu. Na ogół takie osoby mają już dobrze znane ścieżki i wiedzą, jak się poruszać. W czasie ciąży trzeba jednak zachować szczególną ostrożność. Na pewno lepiej zdecydować się na rower miejski niż jeżdżenie po bezdrożach, a także:

  • zmniejszyć tempo jazdy,
  • skrócić dystans,
  • jeździć po równej powierzchni i na trasach o łagodnym przebiegu,
  • unikać wstrząsów.
Zobacz:  Owoce w ciąży - jakie jeść a których lepiej unikać?

Jeżeli jest taka możliwość, wybierajmy spokojniejsze trasy o mniejszym natężeniu ruchu. Warto zadbać o komfortowy strój i wygodne siodełko. Zanim wyruszymy z domu, zaopatrzmy się w wodę. Najlepiej, aby podczas jazdy ktoś nam towarzyszył. Koniecznie sprawdźmy też stan techniczny swojego roweru. Jeżeli musimy go gdzieś znieść albo wprowadzić, poprośmy kogoś o pomoc. Dźwiganie roweru w czasie ciąży nie jest dobrym pomysłem.

  • Istotna jest także pogoda. Zrezygnujmy z roweru, gdy jest ślisko i pada. W czasie upałów zadbajmy o nakrycie głowy i odpowiednie nawodnienie.
  • Jazdę na rowerze zawsze można zastąpić ćwiczeniami na rowerku stacjonarnym.
Sport to zdrowie

Warto zadbać o aktywność w czasie tych dziewięciu miesięcy. Ćwiczenie w ciąży ma szereg zalet, a przy tym przygotowuje ciało do porodu. Poród to spory wysiłek fizyczny, dlatego warto wcześniej przygotować do niego organizm. Coraz więcej klubów sportowych ma swojej ofercie zajęcia dla przyszłych mam.

Już nawet zwykły, regularny spacer niesie wiele korzyści i dla mamy, i dla dziecka. Poza tym sprawdź, jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży i obejrzyj film o ćwiczeniach na basenie.