Strona główna » Karmienie Piersią » Zapalenie piersi – co to jest i jak je leczyć? Przyczyny i objawy

Zapalenie piersi – co to jest i jak je leczyć? Przyczyny i objawy

Jesteś mamą karmiącą i ostatnio zauważyłaś zaczerwienienie piersi, odczuwasz ból i masz gorączkę? Warto wiedzieć, jak odróżnić zapalenie piersi od raka zapalnego.





Co jest najczęstszą przyczyną zapalenia piersi?

Przyczyną zapalenia piersi jest głównie przedostanie się zarazków (nierzadko z buźki dziecka) do kanalików mlecznych przez popękaną brodawkę. Wśród innych przyczyn należy wymienić także zastój pokarmu, uraz albo ucisk piersi przez źle dopasowany stanik, ale także przemęczenie i stres. Najczęściej dotyczy to kobiet karmiących pierwsze dziecko, które nie mają wprawy w karmieniu dzieci i z tego powodu występują u nich pęknięcia brodawek.

Czynnikiem chorobotwórczym jest zwykle gronkowiec złocisty hemolizujący, rzadziej paciorkowce, rodzaje Proteus czy pałeczka okrężnicy.




Jakie są objawy zapalenia piersi?

Do objawów zapalenia sutków należą:

  • ostry ból piersi (przy braku dotyku),
  • twardość sutka,
  • zaczerwienienie,
  • uczucie gorąca sutka objętego stanem zapalnym,
  • gorączka do 39 stopni,
  • dreszcze,
  • opuchnięcie zaatakowanego zapaleniem kanalika,
  • leukocytoza.

Nie zawsze muszą występować wszystkie powyższe objawy. Czasem pojawia się tylko gorączka i zmęczenie.

Jeśli któreś z objawów pojawią się u ciebie, nie zwlekaj i zgłoś się do lekarza.

Na czym polega leczenie zapalenia piersi?

Leczenie polega na przyjmowaniu antybiotyków, a czasem na leżeniu w łóżku i przyjmowaniu środków przeciwbólowych. Mimo bólu nie powinnaś unikać karmienia chorą piersią, wręcz przeciwnie dziecko należy przystawiać do piersi jak najczęściej, żeby nie doszło do zatkania kanalików mlecznych. Nie obawiaj się, że zarazisz dziecko. Bakterie zwykle pochodzą od niego samego. Jeśli maluch nie ma ochoty na jedzenie, odciągaj pokarm, delikatnie ugniatając otoczkę.

Zobacz:  Schemat i tabela żywienia niemowląt karmionych piersią 2020

Niekiedy mamy skarżą się na nawracające zapalenie piersi. Tutaj także należy wyeliminować przyczynę zapalenia. Możliwe, że jest to spowodowane brakiem skuteczności antybiotyku. W takich przypadkach należy zrobić posiew mleka i z antybiogramu dopasować odpowiedni antybiotyk.

Znanym i sprawdzonym sposobem leczenia zapalenia piersi są także okłady z chłodnych, lekko zgniecionych liści białej kapusty.



Co może się stać, jeśli nie wezmę antybiotyków?

Jeżeli nic nie zrobisz w celu zwalczenia zapalenia piersi, może dojść do powstania ropnia piersi, który objawia się silnym bólem i uczuciem gorąca w miejscu jego powstania. Ropniowi może także towarzyszyć swędzenie, tkliwość piersi i temperatura w granicach 37,5 – 39,5. Niestety,

w przypadku ropnia konieczna jest interwencja chirurgiczna, która polega na jego nacięciu w znieczuleniu miejscowym.

Pamiętaj! Przy pojawieniu się ropnia, możesz karmić tylko zdrową piersią.

Co jest przyczyną raka zapalnego?

Rak zapalny dotyczy od 1-3% chorych na nowotwór piersi. Jest agresywną formą raka. Najczęściej wykrywany jest dopiero w III stopniu zaawansowania, co bardzo źle rokuje. Stąd tak niezmiernie istotne jest jego wczesne rozpoznanie i jak najszybsze leczenie. Dlatego w przypadku wystąpienia zaczerwienienia piersi, gorączki, bolesności piersi należy w każdym przypadku udać się do lekarza pierwszego kontaktu, który zdecyduje o ewentualnej wizycie u onkologa w celu wykluczenia raka zapalnego.

Ten typ raka nie jest dziedziczny i występuje całkowicie przypadkowo.




Jakie są objawy raka zapalnego?

Do objawów raka zapalnego należą:

  • rozległe zaczerwienienie
  • nadmierne ucieplenie skóry zajętego sutka
  • często objaw skórki pomarańczowej
  • ból piersi
  • powiększenie i stwardnienie piersi
  • rzadko wyczuwalny guz w piersi!

Objawy przypominają zapalenie piersi. Niejednokrotnie kobieta otrzymuje przez wiele tygodni antybiotyki. Właściwe postawienie diagnozy możliwe jest dopiero na podstawie badania histopatologicznego wycinka skórnego, które ujawnia obecność komórek nowotworowych w naczyniach limfatycznych skóry.

Rozwój nie leczonego raka zapalnego jest szybki i agresywny, a rokowanie bardzo niepomyślne! Więcej niż 50% kobiet nie przeżywa okresu 5 lat.

Zobacz:  Prawidłowe pozycje do karmienia piersią dziecka



Na czym polega leczenie raka zapalnego?

W leczeniu raka zapalnego stosuje się chemioterapię, która pozwala uzyskać remisję nowotworu u około 70%. Drugim etapem leczenia jest radioterapia (napromienianie), w rzadkich przypadkach zabieg operacyjny.

Objawem różnicującym zapalenie piersi i raka zapalnego może być obecność objawów tj. gorączka, dreszcze, leukocytoza w przypadku zapalenia piersi. W obu przypadkach występuje zaczerwienienie skóry, obrzęk, nadmierne ucieplenie i tkliwość piersi. Ale i tak, należy pamiętać, że ostateczną pewność zyskujemy dzięki badaniu histopatologicznemu fragmentu skóry sutka.