Strona główna » Chrzest » Przygotowanie do Chrztu Świętego dziecka – co i jak?

Przygotowanie do Chrztu Świętego dziecka – co i jak?

Chcesz ochrzcić swoje dziecko i marzysz o tym, aby było to niezapomniane wydarzenie dla każdego z Was? Aby przeżyć ten dzień spokojnie, tzn. bez żadnych niespodzianek i stresów, warto rozpocząć przygotowania do chrztu dziecka odpowiednio wcześnie.Sprawdź na co zwrócić szczególną uwagę podczas przygotowań do Chrztu Świętego.


Chrzest jest niezwykle ważnym wydarzeniem, symbolizującym włączenie dziecka do wspólnoty katolickiej. Nawet jeśli byłaś już na kilku ceremoniach i wydaje ci się, że wiesz jak wyglądają przygotowania do chrztu, to jest wiele drobnych rzeczy, które powinnaś koniecznie uwzględnić w swoich przygotowaniach.
Przygotowanie do chrztu

Aby ceremonia chrztu świętego w ogóle mogła się odbyć, powinniście pamiętać o dwóch rzeczach:

  1. Wybór rodziców chrzestnych: Przede wszystkim powinniście zastanowić się, jaka osoba z Waszego otoczenia najlepiej nadaje się na chrzestnego Waszego dziecka, gdyż chrzest w kościele katolickim nie może odbyć się bez chrzestnych.
  2. Zgłoszenie chęci przyjęcia Sakramentu Chrztu: Jak tylko zdecydujecie się na ochrzczenie dziecka, koniecznie musicie zgłosić się do parafii, w której będzie je chrzcić. Najlepiej, jeśli zrobicie to najwcześniej jak możecie, gdyż wtedy istnieje największa szansa na to, że wybrany przez Was termin będzie wolny, a ksiądz, nie będzie miał jeszcze żadnych innych zobowiązań. Aby zarezerwować termin ceremonii i móc rozpocząć przygotowania do chrztu potrzebujecie aktu urodzenia dziecka i Waszych dowodów osobistych.Przygotowania do chrztu – zaplanowanie mszy

Ceremonia Chrztu świętego ma zazwyczaj podobny przebieg, coraz częściej możesz jednak aktywnie uczestniczyć w przygotowaniach liturgii tak, aby chrzest Waszego dziecka był pięknym i niezapomnianym wydarzeniem.

Jakie motto wybrać na chrzest dziecka?

Przygotowania do chrztu warto rozpocząć od wyboru motta, które będzie przyświecało całej ceremonii – od początku do końca. Jeśli zdecydowaliście się, że mottem na chrzest Waszego dziecka będzie jakaś sentencja lub anegdota, to warto się zastanowić, w jaki sposób można ją kreatywnie wpleść w ceremonię sakramentu chrztu.

Poprzez wybór sentencji na chrzest dziecka o konkretnym przesłaniu dajecie wyraźnie do zrozumienia, czego życzycie dziecku na nowej drodze życia.

To, czy wybierzecie jakiś cytat z Biblii czy zdecydujecie się na piękną sentencję z literatury, zależy tylko i wyłącznie od Was i Waszych upodobań oraz tego, co chcielibyście wyrazić poprzez to motto.Czy istnieje wybór czytania liturgii na chrzcie?

Stałym elementem każdej ceremonii Chrztu świętego są czytania. Zazwyczaj są to teksty biblijne odczytywane przez księdza i opisujące stosunki człowieka z Bogiem. Często istnieje jednak również możliwość wyboru tekstów niebiblijnych lub wierszy, które według Was pasują do ceremonii i mogą być odczytane przez np. rodziców chrzestnych.

Takie czytania mogą rozluźnić dość sztywny przebieg mszy, jak również czasami precyzyjniej wyrazić Wasze przemyślenia i odczucia dotyczące chrztu.

Modlitwa wiernych przygotowania do chrztu

Podczas modlitwy wiernych możecie prosić Boga o łaskę dla Waszych bliskich. Modlitwa powszechna podczas chrztu może przybrać najróżniejsze formy i podobnie jak czytania może wyrażać Wasze osobiste odczucia oraz podkreślić stosunek i więź między chrzczonym a jego bliskimi.

Poza tym modlitwa wiernych jest także wspaniałą możliwością, aby w przygotowania do chrztu włączyć przyjaciół i członków rodziny.
Pieśni i muzyka podczas mszy świętej na chrzcinach dziecka

Muzyka podczas mszy świętych zawsze odgrywa ogromną rolę i poprzez wybór pieśni także możecie wpłynąć na ostateczny przebieg ceremonii chrztu. Obok pieśni kościelnych możecie wybrać także takie piosenki, które według Was specjalnie nadają się na tę okazję.

Być może znacie kogoś, kto gra na instrumencie i w ten sposób włączy się w przygotowania do chrztu i pomoże Wam stworzyć wspaniałą uroczystość.

Wszystkie wyżej opisane elementy możecie omówić podczas rozmowy z księdzem odpowiedzialnym za kościelne przygotowania do chrztu waszego dziecka. Z pewnością rozmowa ta przyczyni się do lepszej organizacji tego ważnego wydarzenia.

Przygotowania do chrztu – zaproszenia i album

Naturalne jest, że chcecie dzielić tę uroczystość z ludźmi, którzy są dla Was ważni i których obecności życzylibyście sobie w życiu Waszego dziecka. Aby wszyscy mogli aktywnie uczestniczyć w ceremonii chrztu, ważne są:

  1. Zaproszenia: podczas przygotowań do chrztu powinniście pamiętać, aby wysłać zaproszenia odpowiednio wcześniej po to, aby goście mogli przygotować się na ten termin i ewentualnie przesunąć inne zobowiązania. Pięknie wykonane zaproszenia z pasującym do nich tekstem są także wspaniałą pamiątką. Zaproszenia możecie wykorzystać nie tylko w celu przekazania daty uroczystości, ale także w celu rozesłania pieśni i modlitwy powszechnej po to, aby goście także mogli mieć swój mały wkład w przygotowania do ceremonii chrztu oraz liturgii.
  2. Album: album na chrzest powinien być swojego rodzaju streszczeniem programu ceremonii i dawać gościom pewne informacje na temat przebiegu uroczystości. Bardzo często w albumach na chrzest można znaleźć także teksy pieśni, które będą odśpiewane podczas uroczystości. Jeśli uda Wam się stworzyć piękny album, może posłużyć on, podobnie jak zaproszenia, jako pamiątka Chrztu Świętego.Przygotowania do chrztu – o czym jeszcze trzeba pamiętać?

Przygotowania do chrztu to nie tylko stworzenie programu uroczystości oraz wybór odpowiednich czytań czy pieśni. Podczas organizacji chrztu powinniście pamiętać jeszcze o kilku praktycznych aspektach, których nie powinno zabraknąć podczas tej ceremonii.

  • Świeca chrzcielna: jest symbolem światła Bożego, które powinno towarzyszyć od momentu chrztu. W niektórych parafiach istnieje możliwość zakupu świecy, zazwyczaj jednak to rodzice bądź chrzestni dbają o jej przygotowanie.
  • Szatka na chrzest: Biała szatka jest tradycyjnym strojem dziecka chrzczonego, który zakłada się mu przed uroczystością lub którym celebrans przykrywa dziecko podczas chrztu. Biała szatka podkreśla znaczenie obrzędu oraz symbolizuje głęboką więź dziecka z Chrystusem. W niektórych rodzinach szatka przekazywana jest z pokolenia na pokolenie, co tylko podkreśla przynależność do wspólnoty.
  • Kwiaty: Wystrój kościoła podczas uroczystości chrztu także przyczynia się do stworzenia wspaniałej atmosfery. Przygotowania do chrztu to odpowiedni moment, aby porozmawiać z księdzem o tym, w czyjej gestii leży przygotowanie dekoracji. Ciekawym pomysłem jest także zebranie wszystkich otrzymanych kwiatów i ułożenie ich przed początkiem uroczystości w wielki, kolorowy bukiet dobrych życzeń.Przygotowania do chrztu – zakończenie uroczystości

Prawie wszystkie ceremonie chrztu nie kończą się tylko na mszy w kościele. Spotkanie w gronie rodzinnym przy kawie i ciastku czy wspólny obiad w restauracji są  miłym akcentem na koniec uroczystości. Dlatego warto pomyśleć o zarezerwowaniu właściwego  miejsca odpowiednio wcześnie.

Jeśli jednak planujecie urządzić przyjęcie po chrzcie w domu, spytajcie przyjaciół i znajomych, czy mogliby pomóc Ci w przygotowaniach.

Powinniście pomyśleć także o jakimś noclegu dla osób przyjeżdżających z daleka. Przygotowanie pokoju gościnnego bądź rezerwacja pokoi hotelowych to podstawa, aby Wasi goście bez żadnych problemów mogli spędzić z Wami ten cudowny dzień.

Przygotowania do chrztu są niezwykle czasochłonne i wymagają naprawdę starannych przemyśleń. Jednak jeśli zajmiecie się organizacją wszystkiego odpowiednio wcześnie i zatroszczycie się o pomoc przyjaciół i znajomych chrzest Waszego dziecka będzie z pewnością wspaniałym i niezapomnianym wydarzeniem.