Przesiewowe badanie słuchu u noworodka – jak wygląda test i kiedy się go wykonuje?
Test przesiewowy noworodka pomaga jak najwcześniej zidentyfikować dzieci z trwałym ubytkiem słuchu. Oznacza to, że rodzice mogą uzyskać wsparcie i porady, których potrzebują od samego początku. Przesiewowe badanie słuchu jest wykonywane standardowo u noworodków w drugiej dobie życia. Pozwala ono szybko wykryć nieprawidłowości i wady słuchu u noworodków.
Trwały ubytek słuchu może znacząco wpłynąć na rozwój niemowląt. Wczesne wykrycie może dzieciom większe szanse na rozwijanie umiejętności językowych, mowy i komunikacji.
Najlepiej, jeśli test przeprowadzany jest w ciągu pierwszych 4–5 tygodni życia noworodka, ale można go wykonać w wieku do 3 miesięcy. W przeciwnym razie w ciągu pierwszych tygodni zrobi to pracownik służby zdrowia, asystent opieki zdrowotnej lub pielęgniarka środowiskowa na wizycie domowej.
Poważne zaburzenia słuchu u noworodków występują u ok. trojga dzieci na 1000. U 30% dzieci z niedosłuchem nie można ustalić przyczyny problemu (są ogólnie zdrowe, w rodzinie nie było przypadków niedosłuchu). Bywa, że niedosłuch może ujawnić się w ciągu pierwszych lat życia. Problemy ze słuchem mogą pojawić się też na skutek przebytych infekcji, chorób zakaźnych, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych, urazów głowy itp.
Jak wykonuje się test słuchu noworodka?
Mała słuchawka z miękką końcówką jest umieszczana w uchu dziecka i odtwarzane są delikatne kliknięcia. Nie zawsze można uzyskać jasne odpowiedzi od pierwszego testu. Dzieje się tak w przypadku wielu dzieci i nie zawsze oznacza, że Twoje dziecko ma trwałą utratę słuchu.
Nie zawsze można uzyskać jasne odpowiedzi od pierwszego testu. Dzieje się tak w przypadku wielu dzieci i nie zawsze oznacza, że Twoje dziecko ma trwałą utratę słuchu.
Gdy wynik badania posiewowego słuchu pozostawia wiele do życzenia
Może to oznaczać:
- Twoje dziecko było niespokojne po zakończeniu testu był hałas w tle Twoje dziecko ma płyn lub tymczasową niedrożność w uchu. W takich przypadkach twoje dziecko otrzyma drugi test. Może to być taki sam jak pierwszy test lub inny typ zwany testem automatycznej odpowiedzi pnia mózgu (AABR).
- Test AABR polega na umieszczeniu 3 małych czujników na głowie i szyi dziecka. Miękkie słuchawki są zakładane na uszy dziecka i odtwarzane są delikatne kliknięcia. Ten test trwa od 5 do 15 minut.
Badanie przesiewowe słuchu ma wychwycić spośród wszystkich badanych noworodków te dzieci, u których występują podejrzenia o problemy ze słuchem. To pozwala na podjęcie odpowiednich kroków. Badania dowodzą, że krytyczny dla rozwoju mowy jest okres pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Otrzymanie wczesnej pomocy daje szansę na właściwy rozwój.
Ale test słuchu noworodka nie wykrywa wszystkich rodzajów trwałego ubytku słuchu. Dzieci mogą również później rozwinąć trwałą utratę słuchu, dlatego ważne jest sprawdzenie słuchu dziecka, gdy dorośnie.
Jak wygląda i przebiega badanie słuchu u noworodka?
Badanie jest przeprowadzane na oddziale noworodkowym przy zastosowaniu metody rejestracji otoemisji akustycznych. Jest bezbolesne i nieszkodliwe dla maluchów. Wykonuje się je w drugiej dobie życia dziecka, bo wcześniej przewód słuchowy może być jeszcze zatkany mazią płodową.
Przy zastosowaniu odpowiedniego aparatu wprowadza się do ucha dziecka końcówkę urządzenia. Znajduje się na niej mały głośnik emitujący cichy dźwięk oraz mikrofon. Prawidłowo funkcjonujące zdrowe ucho dziecka powinno odpowiedzieć zwrotną emisją sygnału. Wynik badania jest podawany od razu. Jeśli test nie wyjdzie prawidłowo, jest powtarzany w dniu wypisu ze szpitala.
Dziecko z prawidłowym wynikiem badania otrzymuje niebieski certyfikat, który jest wklejany do książeczki zdrowia. Jeżeli wynik jest nieprawidłowy, do książeczki wkleja się żółty certyfikat. W takiej sytuacji konieczne będzie przeprowadzenie dodatkowych badań w placówce audiologicznej lub laryngologicznej. Otrzymanie żółtego certyfikatu nie oznacza jeszcze, że dziecko nie dosłyszy. Konieczna będzie jednak dalsza kontrola słuch dziecka.
Jak rozpoznać niedosłuch?
W rehabilitacji słuchu najważniejszy jest pierwszy rok życia dziecka. W pierwszym półroczu dziecko odruchowo wydaje dźwięki (od ok. 2 miesiąca zaczyna głużyć, gruchać), niezależnie od słuchu. Dziecko z uszkodzonym słuchem zachowuje się pod tym względem podobnie do innych niemowląt. Warto zwrócić uwagę m.in. na to, czy dziecko budzi się przy głośnych dźwiękach, reaguje przestrachem lub mruży oczy, gdy słyszy głośny dźwięk oraz czy uspokaja się, gdy nas słyszy.
- Około 5–6 miesiąca niemowlę zaczyna gaworzyć, naśladować dźwięki, co dzieje się świadomie, pod kontrolą słuchu. Dzieci z poważnym uszkodzeniem słuchu nie gaworzą. Warto zwrócić uwagę, czy maluch zwraca głowę w kierunku źródła dźwięku albo reaguje na zmiany twojego głosu.
- Około 7–12 miesiąca życia niemowlę zaczyna łączyć sylaby w większe grupy, zaczyna reagować na swoje imię, rozumie proste polecenia, proste słowa (mama, tata, oko).
- Między 13 a 24 miesiącem życia dziecko wzbogaca swój zasób słów, próbuje składać słowa. Warto zwrócić uwagę, czy rozumie proste polecenia i pytania, naśladuje głosy zwierząt, kołysze się w rytm muzyki.
Dzieci z głębokim uszkodzeniem słuchu w drugim półroczu życia milkną lub zachowują się nienaturalnie hałaśliwie.
Osoby czytające artykuł zadawały następujące pytania w wyszukiwarce:
- przesiewowe badanie słuchu jak wygląda
- badanie słuchu u noworodka kiedy
- jak wygląda badanie słuchu u noworodka
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.