Strona główna » Ciąża » Prawo jazdy w ciąży – czy można iść na kurs i egzamin w ciąży?

Prawo jazdy w ciąży – czy można iść na kurs i egzamin w ciąży?

prawo jazdy wrocław

Wiele kobiet zastanawia się, czy w ciąży można odbywać kurs prawa jazdy i przystąpić do egzaminu. Z prawnego i praktycznego punktu widzenia nie ma co do tego przeciwwskazań. Kobieta spodziewająca się dziecka może rozpocząć naukę w szkole jazdy, a następnie zdobyć upragniony dokument. Trzeba jednak pamiętać kilku zasadach i ograniczeniach. Na co zwrócić uwagę, aby kurs prawa jazdy w ciąży odbył się komfortowo i bezpiecznie?


Prawo jazdy w ciąży najlepiej zacząć jak najszybciej

Dobrą wiadomością jest fakt, że kurs prawa jazdy można odbyć relatywnie szybko – w części teoretycznej i praktycznej da się go ukończyć w miesiąc lub dwa. Dlatego rozpoczynając szkolenie w pierwszym lub drugim trymestrze, można zdobyć prawo jazdy, zanim pojawi się ciążowy brzuszek i ograniczenia w poruszaniu się. Wiele ośrodków szkoleniowych oferuje kursy w trybie przyspieszonym, dlatego zajęcia można elastycznie dopasować do planu dnia.

Jak wygląda kurs prawa jazdy w ciąży?

Zakres kursu (liczba godzin, nauczane umiejętności) nie różni się od standardowego – kobieta w ciąży zdaje go na takich samych zasadach. Warto, aby kursantka poinformowała instruktora o swoim stanie – uwzględni on jej potrzeby w trakcie nauki i zwróci szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, w tym między innymi:

  • sposób zapinania pasów, który nie powoduje ucisku na brzuch (jeśli jest on już widoczny),
  • odpowiednią postawę ciała w trakcie prowadzenia samochodu,
  • przerwy w trakcie nauki (niezbędne dla odciążenia kręgosłupa, poprawy krążenia, czy po prostu w celu toalety i odpoczynku).
Zobacz:  Zaszłam w ciążę dzięki olejowi z wiesiołka - prawda czy mit?

Profesjonalny instruktor będzie także zwracał uwagę na ogólne samopoczucie kursantki. W dobrych szkołach jazdy nie będzie także problemu z dostosowaniem kalendarza zajęć/jazd do obowiązków przyszłej mamy, czy nagłych niedyspozycji.

Zapinanie pasów w ciąży – czy trzeba to robić?

Zgodnie z polskim prawem, kobiety w widocznej ciąży nie mają obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa. Jednocześnie trzeba mieć świadomość, że ich zapięcie może uchronić matkę i dziecko przed poważnymi konsekwencjami w razie wypadku – dlatego zaleca się jazdę z zapiętymi pasami w ciąży. Trzeba przy tym podkreślić, zapinanie pasów w sposób prawidłowy jest w pełni bezpieczne zarówno dla kobiety, jak i rozwijającego się płodu. Brak pasów w przypadku kolizji może skutkować bardzo silnym uderzeniem w brzuch, co jest oczywiście ogromnym zagrożeniem dla ciąży.

Kobiety będące w ostatnich miesiącach ciąży mogą korzystać również ze specjalnych adapterów, które pozwalają utrzymać pas w odpowiednim miejscu – tzn. zapobiegają się jego przesuwaniu na brzuch. Jednocześnie, jeśli kursantka odczuwa dyskomfort podczas prowadzenia samochodu lub też duże skrępowanie ruchów, zaleca się ograniczenie czasu za kierownicą do czasu rozwiązania. Jak powiedzieliśmy, zwykle dotyczy to ostatniego trymestru, czyli okresu między 7 a 9 miesiącem (choć to zawsze jest kwestią indywidualną).

Egzamin na prawo jazdy w ciąży

Przepisy nie ograniczają w żaden sposób możliwości przystąpienia do egzaminy na prawo jazdy w ciąży. Podobnie jak w przypadku szkolenia, trzeba jednak pamiętać, że na ostatnich etapach ciąży kobieta może mieć ograniczony zakres ruchów (niewygodnie może być jej na przykład się obrócić i sprawdzić martwe pole w lusterkach przy zmianie pasa). Dlatego też zaleca się podejście do egzaminu wcześniej niż w ostatnich tygodniach ciąży – choć jak powiedzieliśmy, nie jest to zabronione. Decyzję o zapisaniu się na egzamin warto skonsultować ze swoim instruktorem nauki jazdy. Najbardziej czasochłonną częścią całego procesu jest kurs teoretyczny i praktyczny – warto zrobić je (o ile to możliwe) przed rozwiązaniem. Do samego egzaminu można podejść nieco później.

Zobacz:  Sucha i łuszcząca się skóra - zafunduj jej intensywne nawilżenie!

Przyszła mama, może złożyć w ośrodku egzaminacyjnym wniosek o przyspieszenie egzaminu, motywując go terminem porodu. Wystarczy zanieść wcześniej wniosek i czekać. Pozytywne rozpatrzenie takiej prośby, to już tylko dobra wola władz ośrodka.

Kurs prawa jazdy w ciąży – o czym jeszcze pamiętać wybierając OSK?

Ośródki nauki jazdy starają, aby przyszła mama zrobiła kurs w jak najbardziej komfortowych warunkach. Dlatego zanim zdecydujemy się na konkretną szkołę jazdy warto zapytać, jak taki kurs będzie wyglądał i ile będzie trwał. Czego w takim razie powinna oczekiwać kobieta w ciąży od szkoły, do której chce się zapisać?

Warto wiedzieć również, że ze względu na szczególne okoliczności, można złożyć w WORD-dzie wniosek o przyspieszenie daty egzaminu, jeśli został on wyznaczony w terminie, w którym zaawansowana ciąża może utrudniać prowadzenie samochodu.

Pamiętaj, że w przypadku wątpliwości, możesz poradzić się swojego instruktora, który doradzi Ci w kwestii wyboru terminu egzaminu, a także przebiegu samego kursu. W dobrej szkole jazdy przebieg lekcji dostosujesz indywidualnie do swoich potrzeb – np. teorii nauczysz się zdalnie, korzystając ze specjalnej platformy e-learningowej, a jazdy szkoleniowe będą zaczynać się w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania.

Decydując się na prawo jazdy we Wrocławiu kobiety w ciąży mogą odbyć szkolenie w Akademii Dobrej Jazdy. Ośrodek oferuje wiele możliwości elastycznego dostosowania grafiku (jazdy o różnych godzinach, możliwość odbycia kursu teoretycznego online, ćwiczenia przejazdów przez strefę egzaminacyjną przy pomocy gogli VR). Nie bez znaczenia dla przyszłej mamy jest także przyjazna, bezstresowa atmosfera na wszystkich etapach szkolenia.

Przede wszystkim tego, że będzie miała możliwość wyboru kursu indywidualnego. Takie rozwiązanie pozawala tak dopasować godziny jazd, aby przyszła mama zrobiła kurs w możliwie najszybszym tempie i odpowiednim dla siebie czasie. Instruktorzy mają też na uwadze samopoczucie kobiety. Wiadomo, że w takim stanie nie zawsze czujemy się dyspozycyjne.

Zobacz:  Półkolonie zimowe - czy warto zapisać na nie dziecko?

Czy warto zaczynać prawo jazdy w ciąży?

Jeśli masz możliwość, pomyśl o rozpoczęciu kursu na prawo jazdy jeszcze w pierwszym lub drugim trymestrze, co pozwoli Ci komfortowo i bez stresu odbyć kurs na prawo jazdy i przystąpić do egzaminu. Warto zdobyć uprawnienia przed narodzinami dziecka, ponieważ później może być trudno znaleźć na to czas.

Zdecydowanie jedną z zalet zrobienia prawa jazdy, jeszcze zanim maluch pojawi się na świecie, jest fakt, że wszystkie samochodowe wyjazdy do lekarza i urzędów będziemy mogły zorganizować sobie same.