Strona główna » Niemowlę » Jak zapobiegać powstawaniu pleśniawek i je leczyć u dziecka?

Jak zapobiegać powstawaniu pleśniawek i je leczyć u dziecka?

„Za mamusię, za tatusia…mmm jakie pyszne!” – próbujesz zachęcić małego niejadka, smakując jego obiadku. Kiedy w końcu udaje wam się przetrwać porę posiłku, układasz maluszka do popołudniowej drzemki, wsuwając mu do buzi oblizany przez ciebie smoczek. Uważaj! Takie nawyki mogą sprawić, że w jamie ustnej twojej pociechy zacznie harcować drożdżak Candida albicans.


Co to są pleśniawki?

Wywołane aktywnością drożdżaka pleśniawki mają postać białawego nalotu lub grudek. Zmiany te mogą występować pojedynczo lub – gdy infekcja rozwinie się – zajmują niemal całą powierzchnię podniebienia, języka, dziąseł. Pleśniawki powodują ból i dyskomfort, co łatwo dostrzec w zachowaniu dziecka – jest niespokojne, ma trudności z jedzeniem, traci apetyt.

Jeśli nie jesteś pewna, czy jasne plamki w jamie ustnej malucha to resztki mleka czy grzybica, delikatnie potrzyj zmianę. Mleko z łatwością usuniesz, podczas gdy w miejscu, w którym znajdowała się pleśniawka, pozostanie wyraźne zaczerwienienie lub nawet pojawi się krwawienie.

Skąd właściwie biorą się pleśniawki?

W organizmie dorosłych osób egzystują zarówno dobre, jak i złe drobnoustroje. Dopóki zgodnie trwają w równowadze, nic się nie dzieje. Wystarczy jednak jej drobne zachwianie (np. obniżenie odporności) i rozwija się infekcja. To samo dotyczy niemowląt. Kiedy maluch przychodzi na świat, musi jeszcze trochę czasu minąć, zanim jego układ immunologiczny będzie w pełni sprawny. Gdy brakuje ochronnej tarczy, drożdżaki z łatwością przejmują dowodzenie.

Do organizmu dziecka mogą się dostać już podczas przechodzenia przez kanał rodny w trakcie porodu. Źródłem zakażenia może być także oblizany przez rodzica smoczek lub łyżeczka czy włożona do buzi brudna zabawka. Ryzyko pojawienia się pleśniawek znacząca wzrasta po leczeniu antybiotykami.

Zobacz:  Oparzenia u dzieci - 1, 2 i 3 stopnia co robić?

Jak leczyć grzyby pleśniawek w jamie ustnej dziecka?

Choć biały kożuch pokrywający wnętrze buzi dziecka nie wygląda dobrze, to nie musisz się obawiać: leczenie przynosi efekty już po kilku dniach. Nie rozpoczynaj kuracji na własną rękę, lecz wybierz się do lekarza. Najczęściej przepisywany jest Aphtin, Nystatyna czy roztwór gencjany. Sumiennie stosuj się do zaleceń.

Preparatem zwykle nasącza się jałowy gazik i nim przeciera jamę ustną malucha, kilka razy dziennie. Jeśli karmisz piersią, przemywaj płynem także brodawki, w przeciwnym wypadku wpadniecie w błędne koło: ty będziesz zarażać bobasa, a on ciebie.

Zapytaj specjalisty, kiedy można zakończyć stosowanie leku. Nie odstawiaj go sama, gdy tylko drożdżak zacznie dawać za wygraną. Trzeba mieć pewność, że został on usunięty z buzi, inaczej wkrótce po zakończeniu kuracji będziecie musieli rozpocząć kolejną.

Jak zapobiegać pleśniawkom?

Aby uniknąć pleśniawek, należy przestrzegać kilku ważnych zasad higieny. Przede wszystkim często wyparzaj smoczek. Nie oblizuj go! W ten sposób przekazujesz dziecku całą gamę drobnoustrojów obecnych w twojej jamie ustnej. Dbaj o czystość zabawek, zwłaszcza w okresie ząbkowania, gdy bobas bierze do buzi wszystko, co znajdzie się w zasięgu jego rączek.

Po posiłku przemywaj zwilżonym przegotowaną wodą gazikiem dziąsła dziecka, a gdy tylko pojawią się pierwsze ząbki – kup specjalną gumową szczoteczkę nasuwaną na palec. Gdy karmisz piersią, oczyszczaj brodawki przed i po karmieniu.

Pamiętaj też o tym, że drożdżaki rozwijają się w ciepłym i wilgotnym środowisku, a więc mogą namnażać się np. w zbyt rzadko wymienianych wkładkach laktacyjnych.