Strona główna » Materiał zewnętrzny » Podwyższony cholesterol – objawy i zalecenia dietetyczne

Podwyższony cholesterol – objawy i zalecenia dietetyczne

na obniżenie cholesterolu

obniżenie cholesterolu

W obecnych czasach coraz więcej osób zmaga się z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Warto dowiedzieć się na ten temat nieco więcej.


Przyczyny wysokiego cholesterolu

Wśród głównych przyczyn podwyższonego cholesterolu można przede wszystkim wymienić stosowanie nieprawidłowej diety. Dotyczy to w szczególności dużych ilości tłuszczów trans oraz tłuszczów nasyconych w diecie. Można je znaleźć w bardzo zróżnicowanych produktach spożywczych.

Wśród nich wyróżnia się między innymi:

  • tłuste mięsa i wędliny,
  • tłuste produkty mleczne,
  • wyroby cukiernicze,
  • a także niektóre oleje.

Oprócz tego negatywny wpływ na poziom cholesterolu we krwi mają również fast foody.

Objawy wysokiego cholesterolu

Objawy wysokiego cholesterolu przez dość długi czas nie są w ogóle odczuwalne, dlatego pacjent nie ma świadomości istniejącego problemu. Najczęściej pierwsze problemy pojawiają się, gdy cholesterolu jest zbyt wiele i zaczyna się on odkładać na ścianach naczyń krwionośnych w postaci blaszki miażdżycowej.

Skutkiem tego może być choroba wieńcowa, która objawia się przede wszystkim bólem w klatce piersiowej zlokalizowanym za mostkiem. Jednak w niektórych przypadkach objaw ten w ogóle nie występuje.

Jak obniżyć cholesterol?

Wiele osób zastanawia się, jak obniżyć cholesterol. Przede wszystkim warto go kontrolować z wykorzystaniem takich przedmiotów jak urządzenia do pomiaru cholesterolu. W obecnych czasach w sprzedaży można znaleźć skuteczne leki, które umożliwiają obniżenie cholesterolu we krwi.

Oprócz tego warto zmienić dietę oraz włączyć do swojego codziennego funkcjonowania pewną ilość aktywności fizycznej. Jeśli te metody zawiodą to niezbędne będzie włączenie odpowiedniego leczenia przez lekarza.

Skutki wysokiego cholesterolu

Skutki wysokiego poziomu cholesterolu mogą być dość poważne. Przede wszystkim zbyt wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do miażdżycy tętnic, co będzie skutkowało powstaniem choroby niedokrwiennej serca, a także wystąpieniem zawału serca lub udaru mózgu.

Oprócz tego nadmiar cholesterolu może powodować problemy z płodnością, a także kłopoty ze wzrokiem.

Zalecenia dietetyczne

W celu obniżenia nadmiaru cholesterolu we krwi warto również zastosować odpowiednią dietę. Warto przede wszystkim zrezygnować z produktów, w których znajdują się w nadmiernych ilościach tłuszcze nasycone.

Wśród nich wymienia się fast foody, tłuste wędliny i mięsa, nabiał o znacznej zawartości tłuszczu, a także niektóre wyroby cukiernicze. Warto postawić na świeże warzywa oraz owoce, a także chude mięsa oraz nabiał o średniej zawartości tłuszczu.