Pierwsze dni bycia tatą – jak wyglądają i jak się do nich przygotować?
Przyjście na świat małego skrzata jest niezwykłym i cudownym wydarzeniem. W życiu rodziny pojawia się maleńka istota, która jest owocem miłości dwojga ludzi. To wydarzenie, którego nie da się porównać z żadnym innym, nawet ze zwycięstwem Twojej ukochanej drużyny. Niestety zwykle po euforii związanej z pojawieniem się maleństwa nadchodzi czas trudnych pytań, wywołujących lęk praktycznie u każdego świeżo upieczonego taty. Czy sobie poradzę? Czy przez swoje niezgrabne ruchy nie wyrządzę krzywdy maleństwu? Jest ono przecież takie delikatne i bezbronne. Oczywiście wątpliwości dotyczące braku Twoich kompetencji są jak najbardziej naturalne i świadczą o Twojej trosce o maleństwo. Jednak nie pozwól, by strach Cię obezwładnił.
Bardzo ważne dla każdego młodego taty jest to, aby nie odsuwał się od dziecka, ale od samego początku próbował nawiązać z nim bliską więź. Dziecko potrzebuje obojga rodziców od pierwszych dni swojego życia. Pierwsze chwile w szpitalu, a później w domu są niezwykle ważne zarówno dla szkraba, jak i dla rodziców. O ile świeżo upieczonym mamom opieka nad maleństwem przychodzi naturalnie i względnie łatwo, to dla ojca nie jest tak proste i oczywiste. Mężczyźni pewniej czują się jako kierowcy ciężarówek czy operatorzy maszyn budowlanych niż jako osoba, która ma zajmować się maleństwem. Jednak wcale nie musi tak być. Stosując się do kilku zasad podbijesz serce maluszka, a przy okazji nie narazisz się na narzekania partnerki.
Po pierwsze:
Nie obawiaj się wziąć szkraba na ręce. Oczywiście musisz to zrobić delikatnie i pamiętać o podtrzymywaniu główki – jest to bardzo ważne w pierwszych miesiącach życia dziecka. Trzymanie w ramionach maluszka pozwoli Ci poczuć się prawdziwym i dumnym ojcem i przekonasz się, że jest to najwspanialsze uczucie na świecie.
Po drugie:
Zaakceptuj to, że sytuacja w domu ulegnie diametralnym zmianom. Dotychczasowe „poukładane życie” wywróci się do góry nogami, a Ty przestaniesz już być jedynym obiektem zainteresowania swojej wybranki. Ale najważniejsze, abyś zachował spokój. Jeśli jest taka możliwość, weź urlop w pierwszych tygodniach po narodzinach dziecka, abyś mógł pomóc partnerce w codziennych obowiązkach. Pamiętaj, są to niezwykle trudne chwile dla każdej kobiety – bądź więc silną podporą. Nie dziw się, że część codziennych domowych zajęć spadnie na ciebie – ale zrobienie obiadu czy odkurzenie mieszkania to naprawdę niewiele w porównaniu z tym, z czym każdego dnia musi uporać się Twoja kobieta. Niech ten czas będzie też dla Ciebie świetną okazją do nawiązania bliższego kontaktu z maluszkiem.
Po trzecie:
Nie uchylaj się od codziennych obowiązków, związanych z pielęgnacją maluszka, takich jak przewijanie, kąpiel noworodka czy karmienie (oczywiście butelką!). Pamiętaj, że każda chwila spędzona razem ma niezwykłą wartość dla całej rodziny. Opiekując się dzieckiem, z każdym dniem będziesz czuł się pewniej – niektóre czynności wymagają czasu i wprawy! Początki mogą być trudne… ale spokojnie – opieka nad maleństwem w pierwszym okresie jego życia rozkłada na łopatki niejednego twardziela.
Uśmiech dziecka – najlepszą nagrodą!
W trudnych chwilach zawsze możesz poprosić o pomoc partnerkę. Z czasem czynności, które sprawiały Ci kłopot, będziesz wykonywał sprawniej i szybciej. Dziecko jest Twoim największym skarbem, więc chcesz dla niego jak najlepiej. Nie obawiaj się, że wyrządzisz mu krzywdę – przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa i zdrowego rozsądku na pewno zagwarantujesz mu prawidłową opiekę. Czynności, których wcześniej tak się obawiałeś, z dnia na dzień będą sprawiały Ci coraz więcej radości i satysfakcji. Uśmiech i zadowolenie dziecka będą dla Ciebie najlepszą nagrodą. Pamiętaj – trening czyni mistrza – wszystkiego można się nauczyć! Wystarczy odrobina dobrej woli i samozaparcia.
Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:
- tata z niemowlakiem
- niemowlak
- córeczka tatusia
- tatuś z noworodkiem
- bobas uśmiechnięty
- uśmiechnięty bobas
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.