Gdzie jesteś: Strona Główna / Karmienie Piersią / Grzybica pleśniawki na brodawkach sutkowych a karmienie piersią – oznaki i leczenie

Grzybica pleśniawki na brodawkach sutkowych a karmienie piersią – oznaki i leczenieGrzybica pleśniawki sutkowej i pleśniawki niemowląt idą w parze, jeśli chodzi o karmienie piersią. Najczęstszymi przyczynami tych infekcji są rodzaje drożdży Candida, które żyją naturalnie w naszym ciele. Podczas, gdy infekcje drożdżowe mogą wystąpić wszędzie, najczęstszymi obszarami ciała są usta, pachwiny i obszary, w których skóra jest przykryta i stale ociera się o siebie.


Pleśniawki na brodawkach

Pleśniawki występujące na brodawkach są infekcją grzybiczą która rośnie i rozprzestrzenia się w ciepłym, wilgotnym i ciemnym otoczeniu i wymagają leczenia. Zazwyczaj nie wyrządza to żadnej szkody, ponieważ na twoim ciele są również dobre bakterie, które utrzymują drożdże pod kontrolą.

Jednak gdy następuje zmiana w zdrowej równowadze bakterii i drożdży, Candida może rosnąć i powodować problemy. Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów pleśniawki wymienionych poniżej i podejrzewasz, że Ty lub Twoje dziecko macie pleśniawkę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu dopasowania metod leczenia.

Zobacz: Jak wyglądają pleśniawki? – zdjęcia
Karmienie piersią a pleśniawki – czy mogę karmić dziecko?

Jeśli uważasz, że masz pleśniawki na sutkach lub właśnie zdiagnozowano je u Ciebie, możesz denerwować się w trakcie karmieniem piersią – (obawa przed zarażeniem dziecka jest dość duża). To normalne, że się martwisz i trochę boisz się, że zarazisz dziecko. Ale zanim zdasz sobie sprawę, że masz infekcje grzybiczą piersi, twoje dziecko prawdopodobnie również je ma. Lub może być tak, że twoje dziecko miało je najpierw i przekazało je tobie.

Co to oznacza dla kobiety karmiącej piersią?

Możesz kontynuować karmienie piersią, jeśli masz pleśniawki na sutkach. To jest bezpieczne. Jednak może być kilka problemów, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. Pleśniawka w ustach dziecka może sprawić, że będzie to dla niego bolesne. Twoje dziecko może być wybredne i nie chce być karmione piersią.

 • Jeśli możesz znieść ewentualny ból powstały , powinieneś kontynuować karmienie piersią.
 • Jeśli musisz zrobić przerwę w karmieniu w trakcie leczenia, możesz wykorzystać kolektor i odciągać mleko, aż poczujesz się wystarczająco dobrze, aby ponownie karmić piersią.

Chociaż karmienie piersią dziecka jest w porządku, gdy masz pleśniawki, nie powinnaś zbierać mleka matki do przechowywania. Bakteria Candida może żyć w mleku matki, a nawet jeśli zamrozisz mleko, nie zabije go.

Poczekaj, aż skończysz przyjmować cały cykl leczenia i nie będziesz już mieć objawów pleśniawki, zanim ponownie zaczniesz zbierać i zamrażać mleko z piersi w celu przechowywania.Na ten czas możesz wybrać mleko modyfikowane i karmić dziecko butelkąRodzaje mleka modyfikowanego dla niemowląt – jakie mleko następne i zastępcze?

Oznaki pleśniawki na sutkach u kobiet karmiących piersią

Pojawienie się zmian skórnych wywołanych przez pleśniawki w okolicy sutków na brodawkach lub w ustach dziecka. Jeśli nagłe karmienie piersią staje się dla ciebie bardzo bolesne lub dziecko staje się wybredne w trakcie karmienia i nie chce kontynuować jedzenia dalej, sprawdź, czy nie występują następujące objawy:

 • po karmieniu dziecka zaczynasz odczuwać ból zarówno w sutkach, jak i piersiach, wcześniej nie odczuwałeś bólu po karmieniu
 • ból jest dość silny i utrzymuje się do godziny po każdym karmieniu
 • swędząca, łuszcząca się lub błyszcząca skóra na otoczce lub sutkach
 • czerwone lub popękane sutki
 • zapalenie i obrzęk sutków – jeśli twoje sutki i otoczka są spuchnięte i bardzo czerwone, może to wskazywać na infekcję drożdży
 • podrażnienie sutków – pleśniawka może sprawić, że twoje sutki będą błyszczące lub łuszczące się, możesz zobaczyć małe pęcherze  lub białe plamy na skórze wokół sutków.
Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie pleśniawki na piersiach i sutkach, jeśli u kobiety występuje zakażenia drożdżakowe pochwy. – zobacz: Grzybica pochwy – grzyb drożdżaków Candida albicans.
Przyczyny występowania grzybicy pleśniawek na piersiach

Możesz być podatna na infekcje grzybiczą, jeśli masz cukrzycę lub używasz tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo, jeśli twoje piersi wyciekają z mleka i używasz wkładek laktacyjnych, ciepłe, mokre wkładki na skórze mogą stanowić kolejną okazję do rozwoju drożdży na piersiach.

Stosowanie różnych antybiotyków może wpływać na naturalną równowagę bakterii i drożdży w organizmie. Jeśli Ty lub Twoje dziecko bierzecie lub musicie wziąć antybiotyk, aby zwalczyć jakąkolwiek infekcję, to może on również zabić niektóre dobre bakterie w organizmie. Kiedy jest mniej zdrowych bakterii, pozostawia to drożdże do wzrostu.

Pleśniawki u dziecka obejmują:

 • białe zmiany skórne na języku, podniebieniu lub na policzkach
 • zaczerwienienie lub podrażnienie wokół ust:  jeśli dziecko ma pleśniawki w ustach, nic nie możesz zobaczyć. Ale czasami pleśniawka pojawia się jako białe łaty w ustach dziecka lub biała powłoka na języku i podniebieniu dziecka.
 • krwawienie lub pękanie warg
 • wysypka pieluszkowa: zakażenie pleśniawką na pupie dziecka wygląda jak czerwona, wyboista wysypka. Grzybicza wysypka pieluszkowa jest jednym z objawów pleśniawki.

Możliwe jest również, że dziecko nie będzie miało żadnych objawów.Leczenie grzybicy pleśniawki a karmienia piersią

Możesz kontynuować karmienie piersią, gdy ty i twoje dziecko ma pleśniawki. Pleśniawki u niemowląt są zwykle leczony żelem lub płynem przeciwgrzybiczym. Jest to bezpieczne dla twojego dziecka. Ważne jest, aby dokładnie umyć ręce po leczeniu dziecka.

Musisz leczyć się w tym samym czasie, ponieważ infekcja może łatwo rozprzestrzenić się między wami. Może również rozprzestrzenić się na innych członków rodziny.

 • Ostrożne mycie rąk po zmianie pieluszki i używanie oddzielnych ręczników pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Będziesz także musiał umyć i wysterylizować wszelkie smoczki, smoczki i zabawki, które dziecko wkłada do buzi.
 • Będziesz musiał umyć biustonosze do karmienia w wysokiej temperaturze i często zmieniać wkładki laktacyjne podczas leczenia.
 • Jeśli odciągniesz mleko z piersi posiadając grzybice pleśniawki, a będziesz musiał podać mleko swojemu dziecku podczas leczenia. Zamrożenie go i użycie może oznaczać, że pleśniawka powróci w późniejszym terminie.

 

Grzybica pleśniawki występująca u kobiet na brodawkach

Grzybica pleśniawki występująca u kobiet na brodawkach karmiących piersią jest zwykle leczona kremem, który oszczędnie rozprowadza się na sutkach i wokół nich po karmieniu. Po zabiegu będziesz musiał dokładnie umyć ręce. Niektóre kobiety mogą wymagać przyjmowania tabletek przeciwgrzybiczych w celu usunięcia infekcji.

Po rozpoczęciu leczenia przez Ciebie i Twoje dziecko objawy powinny ustąpić w ciągu 2–3 dni. Całkowite usunięcie infekcji potrwa nieco dłużej.

Jeśli nie zauważysz poprawy w ciągu 7 dni, porozmawiaj z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem rodzinnym.

Jeśli masz objawy pleśniawek na sutkach, karmisz piersią – a twoje dziecko ma pleśniawkę jamy ustnej i widoczne białe podniebienie. Chcąc temu zapobiec lub przerwać cykl infekcji pleśniawki i złagodzić objawy, przeczytaj nasz artykuł: Pleśniawki u noworodka – sposoby, objawy i leczenie białego podniebienia. Następnie udaj się do pielęgniarki środowiskowej lub lekarza rodzinnego. Mogą zorganizować pobieranie wymazów z sutków i ust dziecka, aby sprawdzić, czy występuje infekcja grzybicza Candida . Ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny bólu piersi przed rozpoczęciem leczenia pleśniawki.

Dzięki leczeniu Ty i Twoje dziecko poczujecie się lepiej i wrócicie do normalnej rutyny karmienia piersią.