Strona główna » Karmienie Piersią » Grzybica pleśniawki na brodawkach sutkowych a karmienie piersią – oznaki i leczenie

Grzybica pleśniawki na brodawkach sutkowych a karmienie piersią – oznaki i leczenie

 

pleśniawki na sutkach karmienie piersią

Grzybica pleśniawki sutkowej i pleśniawki niemowląt idą w parze, jeśli chodzi o karmienie piersią. Najczęstszymi przyczynami tych infekcji są rodzaje drożdży Candida, które żyją naturalnie w naszym ciele. Podczas, gdy infekcje drożdżowe mogą wystąpić wszędzie, najczęstszymi obszarami ciała są usta, pachwiny i obszary, w których skóra jest przykryta i stale ociera się o siebie.
Pleśniawki na brodawkach

pleśniawka na sutkach piersiowychPleśniawki występujące na brodawkach są infekcją grzybiczą która rośnie i rozprzestrzenia się w ciepłym, wilgotnym i ciemnym otoczeniu i wymagają leczenia. Zazwyczaj nie wyrządza to żadnej szkody, ponieważ na twoim ciele są również dobre bakterie, które utrzymują drożdże pod kontrolą.

Jednak gdy następuje zmiana w zdrowej równowadze bakterii i drożdży, Candida może rosnąć i powodować problemy. Jeśli zauważysz którykolwiek z objawów pleśniawki wymienionych poniżej i podejrzewasz, że Ty lub Twoje dziecko macie pleśniawkę, natychmiast skontaktuj się z lekarzem w celu dopasowania metod leczenia.
Karmienie piersią a pleśniawki – czy mogę karmić niemowlę?

Jeśli uważasz, że masz pleśniawki na sutkach lub właśnie zdiagnozowano je u Ciebie, możesz denerwować się w trakcie karmieniem piersią – (obawa przed zarażeniem dziecka jest dość duża). To normalne, że się martwisz i trochę boisz się, że zarazisz niemowlę, ale zanim zdasz sobie sprawę, że masz infekcje grzybiczą piersi, twoje dziecko prawdopodobnie je ma obecne w jamie ustnej. Może być tak, że twoje dziecko miało je najpierw i przekazało je tobie.

Co to oznacza grzybica brodawek dla kobiety karmiącej piersią?

Możesz kontynuować karmienie piersią, jeśli masz pleśniawki na sutkach. To jest bezpieczne. Jednak może być kilka problemów, z którymi będziesz musiał się zmierzyć. Pleśniawka w ustach dziecka może sprawić, że będzie to dla niego bolesne. Twoje dziecko może być wybredne i nie chce być karmione piersią.

 • Jeśli możesz znieść ewentualny ból powstały , powinieneś kontynuować karmienie piersią.
 • Jeśli musisz zrobić przerwę w karmieniu w trakcie leczenia, możesz wykorzystać kolektor i odciągać mleko, aż poczujesz się wystarczająco dobrze, aby ponownie karmić piersią.

Chociaż karmienie piersią dziecka jest w porządku, gdy masz pleśniawki, nie powinnaś zbierać mleka matki do przechowywania. Bakteria Candida może żyć w mleku matki, a nawet jeśli zamrozisz mleko, nie zabije go.

Poczekaj, aż skończysz przyjmować cały cykl leczenia i nie będziesz już mieć objawów pleśniawki, zanim ponownie zaczniesz zbierać i zamrażać mleko z piersi w celu przechowywania.Na ten czas możesz wybrać mleko modyfikowane i karmić dziecko butelkąRodzaje mleka modyfikowanego dla niemowląt – jakie mleko następne i zastępcze?

Oznaki i objawy pleśniawki na sutkach u kobiet karmiących piersią

Pojawienie się zmian skórnych wywołanych przez pleśniawki w okolicy sutków na brodawkach lub w ustach dziecka. Jeśli nagłe karmienie piersią staje się dla ciebie bardzo bolesne lub dziecko staje się wybredne w trakcie karmienia i nie chce kontynuować jedzenia dalej, sprawdź, czy nie występują następujące objawy:

 • po karmieniu dziecka zaczynasz odczuwać ból zarówno w sutkach, jak i piersiach, wcześniej nie odczuwałeś bólu po karmieniu,
 • ból jest dość silny i utrzymuje się do godziny po każdym karmieniu,
 • swędząca, łuszcząca się lub błyszcząca skóra na otoczce lub sutkach,
 • czerwone lub popękane sutki,
 • zapalenie i obrzęk sutków – jeśli twoje sutki i otoczka są spuchnięte i bardzo czerwone, może to wskazywać na infekcję drożdży,
 • podrażnienie sutków – pleśniawka może sprawić, że twoje sutki będą błyszczące lub łuszczące się, możesz zobaczyć małe pęcherze  lub białe plamy na skórze wokół sutków.
Bardziej prawdopodobne jest wystąpienie pleśniawki na piersiach i sutkach, jeśli u kobiety występuje zakażenia drożdżakowe pochwy. – zobacz: Grzybica pochwy – grzyb drożdżaków Candida albicans.
Przyczyny występowania grzybicy pleśniawek na piersiach

Możesz być podatna na infekcje grzybiczą, jeśli masz cukrzycę lub używasz tabletek antykoncepcyjnych. Dodatkowo, jeśli twoje piersi wyciekają z mleka i używasz wkładek laktacyjnych, ciepłe, mokre wkładki na skórze mogą stanowić kolejną okazję do rozwoju drożdży na piersiach.

Stosowanie różnych antybiotyków może wpływać na naturalną równowagę bakterii i drożdży w organizmie. Jeśli Ty lub Twoje dziecko bierzecie lub musicie wziąć antybiotyk, aby zwalczyć jakąkolwiek infekcję, to może on również zabić niektóre dobre bakterie w organizmie. Kiedy jest mniej zdrowych bakterii, pozostawia to drożdże do wzrostu.

Przyjmowanie antybiotyków lub obniżony układ odpornościowy może powodować w organizmie środowisko, które ułatwia rozwój drożdżaków i powoduje infekcje. Innym razem nie ma pierwotnej przyczyny lub przyczyna jest niejasna. Ponieważ drożdże rosną w wilgotnym, ciepłym środowisku, usta i sutki są najlepszym miejscem do przerostu drożdżaków podczas karmienia piersią.

Pleśniawki u dziecka obejmują:

 • białe zmiany skórne na języku, podniebieniu lub na policzkach
 • zaczerwienienie lub podrażnienie wokół ust:  jeśli dziecko ma pleśniawki w ustach, nic nie możesz zobaczyć. Ale czasami pleśniawka pojawia się jako białe łaty w ustach dziecka lub biała powłoka na języku i podniebieniu dziecka.
 • krwawienie lub pękanie warg
 • wysypka pieluszkowa: zakażenie pleśniawką na pupie dziecka wygląda jak czerwona, wyboista wysypka. Grzybicza wysypka pieluszkowa jest jednym z objawów pleśniawki.

Możliwe jest również, że dziecko nie będzie miało żadnych objawów.Leczenie grzybicy pleśniawki a karmienia piersią

Pleśniawki u kobiet karmiących piersią są zwykle leczone kremem, który po karmieniu oszczędnie rozprowadza się na sutkach i wokół nich. Musisz dokładnie umyć ręce po leczeniu. Niektóre kobiety mogą potrzebować tabletek przeciwgrzybiczych, aby usunąć infekcję.

Możesz kontynuować karmienie piersią, gdy ty i twoje dziecko ma pleśniawki. Pleśniawki u niemowląt są zwykle leczony żelem lub płynem przeciwgrzybiczym. Jest to bezpieczne dla twojego dziecka. Ważne jest, aby dokładnie umyć ręce po leczeniu dziecka.

Musisz leczyć się w tym samym czasie, ponieważ infekcja może łatwo rozprzestrzenić się między wami. Może również rozprzestrzenić się na innych członków rodziny.

 • Ostrożne mycie rąk po zmianie pieluszki i używanie oddzielnych ręczników pomoże zapobiec rozprzestrzenianiu się infekcji. Będziesz także musiał umyć i wysterylizować wszelkie smoczki, smoczki i zabawki, które dziecko wkłada do buzi.
 • Będziesz musiał umyć biustonosze do karmienia w wysokiej temperaturze i często zmieniać wkładki laktacyjne podczas leczenia.
 • Jeśli odciągniesz mleko z piersi posiadając grzybice pleśniawki, a będziesz musiał podać mleko swojemu dziecku podczas leczenia. Zamrożenie go i użycie może oznaczać, że pleśniawka powróci w późniejszym terminie.Grzybica pleśniawki występująca u kobiet na brodawkach

Grzybica pleśniawki występująca u kobiet na brodawkach karmiących piersią jest zwykle leczona kremem, który oszczędnie rozprowadza się na sutkach i wokół nich po karmieniu. Po zabiegu będziesz musiał dokładnie umyć ręce. Niektóre kobiety mogą wymagać przyjmowania tabletek przeciwgrzybiczych w celu usunięcia infekcji.

Po rozpoczęciu leczenia przez Ciebie i Twoje dziecko objawy powinny ustąpić w ciągu 2–3 dni. Całkowite usunięcie infekcji potrwa nieco dłużej.

Jeśli nie zauważysz poprawy w ciągu 7 dni, porozmawiaj z pielęgniarką środowiskową lub lekarzem rodzinnym.

Jeśli masz objawy pleśniawek na sutkach, karmisz piersią – a twoje dziecko ma pleśniawkę jamy ustnej i widoczne białe podniebienie. Chcąc temu zapobiec lub przerwać cykl infekcji pleśniawki i złagodzić objawy, przeczytaj nasz artykuł: Pleśniawki u noworodka – sposoby, objawy i leczenie białego podniebienia.

Następnie udaj się do pielęgniarki środowiskowej lub lekarza rodzinnego. Mogą zorganizować pobieranie wymazów z sutków i ust dziecka, aby sprawdzić, czy występuje infekcja grzybicza Candida . Ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny bólu piersi przed rozpoczęciem leczenia pleśniawki.

Dzięki leczeniu Ty i Twoje dziecko poczujecie się lepiej i wrócicie do normalnej rutyny karmienia piersią.