Strona główna » Akcesoria » Pierwsze buty dla dziecka – jak je dobrać? Kompletny poradnik

Pierwsze buty dla dziecka – jak je dobrać? Kompletny poradnik

Twój mały piechur coraz lepiej radzi sobie z pokonywaniem różnych odległości? Zastanawiasz się, czy nadszedł już czas na kupno pierwszych bucików? Nie wiesz, czym się sugerować i na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupów? Przeczytaj ten artykuł, a wszystkie Twoje wątpliwości zostaną rozwiane.

Budowa stopy małego dziecka a pierwsze buty

Stopa dziecka, a dokładniej jej podbicie, kształtuje się do 3.-4. roku życia. Do tego czasu większość małych dzieci ma tzw. płaskostopie fizjologiczne (ich stopy dotykają podłoża całą powierzchnią). Jak można to sprawdzić? Dość łatwym sposobem jest pomalowanie stópek brzdąca farbami plakatowymi i odbicie ich na kartce (tak jak robi się pieczątki). Uzyskany w ten sposób odcisk powie nam, czy dziecko ma płaskostopie i w jakim stopniu. Prawidłowy odcisk zdrowej stopy 4-5 latka posiada wgłębienie po wewnętrznej stronie stopy (na kartce jest to biała plama). U niemowlęcia odcisk stópki jest całkowicie wypełniony farbą.

Jeśli chcesz kontrolować postępy swojego brzdąca, możesz wykonywać takie odciski np. co pół roku i porównywać je. Dodatkowo będzie to świetna pamiątka po tym pięknym okresie. Dziecko rośnie bardzo szybki i już niedługo nie uwierzysz, że miało kiedyś takie małe stópki.

Podczas swobodnego i niczym niezakłóconego procesu chodzenia poszczególne partie stopy stopniowo ulegają wzmocnieniu i uelastycznieniu. Poduszeczka tłuszczowa na pobiciu zanika, a stopy osiągają prawidłowy wygląd. Niezmiernie ważną kwestią w tym procesie jest prawidłowo dobrane obuwie.

Buty dla dziecka mają za zadanie:

  • chronić stopy przed chłodem, przemoczeniem, urazami;
  • wspierać naturalny i prawidłowy rozwój nóg.

Kiedy pierwsze buty dla dziecka

Z kupnem pierwszych bucików nie warto się spieszyć. Dziecko, które na spacerach siedzi grzecznie w wózku i nie domaga się pieszych wycieczek, nie potrzebuje jeszcze obuwia. Na domowe przechadzki wystarczą mu na razie skarpety z ABS-ami (antypoślizgowymi podeszwami). Jednak przychodzi taki czas, kiedy zakup butów jest konieczny – z reguły wypada to między 10. a 12. miesiącem życia dziecka.

Wybierz się na zakupy, gdy Twoje dziecko:

  • chodzi na nóżkach pewnie i sprawnie;
  • domaga się wyjścia z wózka podczas spaceru;
  • marudzi i wychodzi z wózka;
  • przejawia chęć i zainteresowanie inną formą pokonywania spacerowej trasy (na własnych nogach).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pierwszych bucików dla dziecka?

Kupno butów nie należy do łatwych zadań, zwłaszcza jeśli mają to być buty dla małego dziecka. Buciki powinny być przede wszystkim lekkie, wygodne i bezpieczne. Czym zatem sugerować się przy wyborze obuwia dla dziecka, by należycie spełniało swą funkcję?

Pierwsze buty dla dziecka – Ciężar

Buty dla dziecka muszą być lekkie! Nawet modele zimowe nie mogą być zbyt ciężkie, gdyż mogłyby utrudniać i zaburzać proces prawidłowego chodzenia. Zwracając uwagę na ciężar bucików, szybko odrzucisz wiele modeli dostępnych na rynku. Wybieraj tylko te, które są lekkie i posiadają opisane niżej cechy.

Pierwsze buty dla dziecka – Materiał

Wybieraj buty z naturalnych skór i przewiewnych tkanin – tylko one są w stanie zapewnić małym stópkom odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza. Dzięki temu stopy nie będą się pociły i ocierały delikatnej skóry. Buty te są trwalsze i bardziej odporne na zużycie. Warto dodać, że buty z tworzyw sztucznych nie dostosowują się do kształtu stóp i szybko ulegają deformacji, lepiej więc omijaj je szerokim łukiem.

Zobacz:  Kiedy zaczyna bić serce dziecka?

Kupując buty na jesień lub zimę, zwróć szczególną uwagę na to, czy cholewka i spód buta są na tyle grube i ciepłe, by zapewnić stopom odpowiednią ochronę przed chłodem i mrozem. W okresie jesienno-zimowym najlepiej sprawdzają się nowoczesne „oddychające” materiały typu goreteks czy sympateks.

Jak dobrać pierwsze buty dla dziecka

Pierwsze buty dla dziecka nie mogą być ani za duże, ani za małe – powinny być o 6–10 mm większe od stopy. W dobrze dobranych butach stopy wykonują naturalne ruchy – dziecko może swobodnie poruszać paluszkami. Takie buty są wygodne i dziecku łatwo się w nich chodzi.

Zbyt duże buty powodują niekorzystne napinanie mięśni w celu utrzymania stopy na odpowiednim miejscu. Poza tym zaburzają prawidłowy chód dziecka – stopy są w nich niestabilne i łatwo o kontuzję.

W zbyt małych butach stopy dziecka narażone są na otarcia – stópki są w nich ściśnięte, przez co hamowany jest ich prawidłowy wzrost.

Przymierzanie pierwszych bucików dla dziecka

To najważniejszy etap kupowania butów, dlatego warto się do niego odpowiednio przygotować. Dobranie odpowiedniego rozmiaru może okazać się kłopotliwe, ponieważ gołym okiem niewiele widać, a na współpracę z dzieckiem nie ma co liczyć. Są jednak metody i zasady, które pomogą Ci dokonać prawidłowego wyboru.

  • wybierz odpowiedni rozmiar – jeśli wahasz się pomiędzy rozmiarem 18 a 19, to weź do przymiarki obydwa. Prawdą jest, że rozmiarówka rozmiarówce nierówna i u każdego producenta może ona wypadać nieco inaczej;
  • znajdź wygodne miejsce do przymierzania;
  • w jednym miejscu przygotuj sobie wcześniej upatrzone buciki;
  • kolejno przymierzaj dziecku buty – maluch musi zrobić w nich kilka kroków, najlepiej jakby się w nich przebiegł, kucnął, stanął na paluszkach itp. Zwróć uwagę, czy buty zginają się dokładnie w miejscu zgięcia stopy – tak jest prawidłowo! Jeśli nie, to szukaj dalej – takie buty mogłyby utrudniać maluchowi poruszanie się, a nawet wymuszać i utrwalać nieprawidłowy chód. Poza tym – to przecież but ma się dopasować do nóżki, a nie na odwrót!
  • nigdy nie przymierzaj dziecku butów na swoich kolanach, w wózku lub sklepowym fotelu – dziecko musi stanąć na nóżkach!

Jak sprawdzić, czy buty są dobre?

  • poproś brzdąca, by dosunął stopę do przodu – jeśli zmieścisz swój mały palec między piętę a zapiętek, to znak, że buciki są dobre;
  • jeśli wkładka jest wyjmowana, to wyciągnij ją z buta i połóż na podłodze. Postaw nóżkę malca na wkładce i sprawdź, czy nie jest za mała lub za duża;
  • buciki z miękkim noskiem możesz nacisnąć kciukiem i sprawdzić, gdzie dziecko ma paluszki. Jeśli kciuk mieści się między pal­cami dziecka a końcem bucika, rozmiar będzie odpowiedni.

3-4 miesiące później…

Nóżki dziecka rosną bardzo szybko, więc po upływie maksymalnie 3-4 miesięcy będziesz musiała ponownie wybrać się na zakupy. Teraz pójdzie już trochę łatwiej, a na pocieszenie dodamy, że z każdym kolejnym razem będzie jeszcze łatwiej. Ty nabierzesz wprawy, a Twoje dziecko stanie się coraz bardziej komunikatywne i z czasem nauczy się zgłaszać ucisk czy niewygodę. Warto polubić kupowanie butów, bo będzie Ci to towarzyszyło przez wiele najbliższych lat!

Zobacz:  Od kiedy dziecko w brzuchu czuje dotyk?

Zapięcie

Najlepsze są buciki sznurowane i na rzepy. Buty sznurowane idealnie dopasowują się do stopy, świetnie ją stabilizują i mocno trzymają kostkę. Posiadają jednak pewną wadę – dzieci uwielbiają je rozwiązywać! Ale i na to znajdzie się sposób – wystarczy zawiązać je „na dwa”, czyli z powstałej kokardki ponownie zawiązać kokardkę.

Buty na rzepy, o ile są dobrze skonstruowane, spełniają swą funkcję równie dobrze. Jednak podczas zakupów zwróć uwagę na ilość rzepów – powinny być co najmniej 2-3 rzepy. Jeśli jest tylko jeden, to odpuść sobie taki zakup.

Cholewka

Buty dla dziecka powinny mieć zaokrągloną cholewkę, która będzie sięgać tylko nieco za kostkę. Nie będą one uciskały ścięgna Achillesa ani utrudniały chodzenia, jak również nie będą narażać kostki na urazy. Taka cholewka najlepiej stabilizuje staw skokowy i gwarantuje zdrowy rozwój.

Cholewka powinna być wykonana ze skóry (np. softa, ani­lana, nappa) lub z włókien nat­u­ral­nych (bawełna, len, wełna). Dzięki temu stopy dziecka będą mogły swobodnie oddychać i nie będą się pociły.

Zapiętek

Buty dla dziecka powinny mieć sztywny, a jednocześnie elastyczny zapiętek. Powinien on sięgać tuż nad kostkę i mieć usztywnioną piętę – tylko wówczas będzie w stanie utrzymać stopę w odpowiedniej pozycji. Gdy nóżka dziecka będzie źle ustawiona w bucie, to nacisk na chrząstkę nasadową kości będzie niesymetryczny. Może to spowodować zahamowanie jej wzrostu z jednej strony, co w konsekwencji doprowadzi do deformacji.

Alternatywą dla zapiętka może być także wgłę­bi­e­nie w wewnętrznej części obuwia, które zagwaran­tuje właś­ciwe ustaw­ie­nie pięty i stopy. Pamiętaj, że zbyt twardy zapiętek może obcierać małe stópki i wymuszać nienaturalny chód.

Nosek

Buty dla małego piechura powinny mieć szeroki nosek, by mógł on swobodnie poruszać paluszkami (w górę i w dół). Noski w dziecięcych bucikach powinny być usztywniane i wysokie (by nie naciskały od góry na palce). Zasady te obowiązują co najmniej do 5. roku życia.

Jeśli masz córeczkę i marzysz o przesłodkich, eleganckich pantofelkach dla niej, to kup je (jeśli nie możesz się powstrzymać), ale zarezerwuj je tylko na specjalne okazje (przyjęcie, wesele, uroczystości rodzinne). Jednak zawsze pamiętaj o zabraniu wygodnych bucików na zmianę – dziecko nie może chodzić w „niewygodnym” obuwiu dłużej niż 2-3 godziny.

Obcas

Obcas w dziecięcych butach powinien być niski. Dla dzieci do 3. roku życia zaleca się obcas o wysokości max. 1,5 cm. Powinien on obejmować 1/3 długości buta. Ważne jest, by konstrukcja obcasa niwelowała wstrząsy i eliminowała niekorzystny wpływ na stawy i kręgosłup.

Buty na wysokim obcasie (powyżej 1,5 cm) mają niekorzystny wpływ na rozwijające się stopy dziecka, ale pamiętaj, że zupełnie płaskie obuwie też nie jest wskazane.

Obcas Thomasa – co to takiego?

W przypadku znacznej koślawości stóp i kolan lekarz zleca zakup specjalnych bucików z obcasem Thomasa. Jest to specjalnie wyprofilowany obcas, którego zadaniem jest zmiana kierunku siły nacisku, tak, by koślawość się nie pogłębiała.

Wkładka

Dzieci do 2. roku życia nie powinny nosić butów z wkładkami ortopedycznymi. Jeśli myślisz, że wkładki tego typu sprzyjają prawidłowemu kształtowaniu małych stópek, to jesteś w błędzie. Podpierając sklepienie zdrowej stópki, mogą one jedynie osłabiać mięśnie i wiązadła, a to może być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Wkładki ortopedyczne są przeznaczone wyłącznie dla dzieci, u których stwierdzono jakąś wadę. Nie wolno stosować ich profilaktycznie!

Zobacz:  Naturalne i ekologiczne preparaty czyszczące i dezynfekujące – czym są?

Dziecięce buty powinny posiadać skórzaną wkładkę – dzięki temu stópki będą się mniej pociły. Wkładka powinna być miękka i posiadać anatomiczny kształt – dziecku będzie wygodniej. Wkładka nie może się zwijać ani marszczyć! Zwróć uwagę, czy jest dokładnie wklejona lub wszyta.

Wnętrze buta

Wnętrze buta powinno być miękkie i gładkie. Nie może posiadać żadnych zadziorów, szwów wewnętrznych i twardych elementów, które mogłyby ocierać i uciskać stópkę dziecka. Wnętrze nie może być śliskie, bo stopa będzie się przemieszczać. Przed zakupem włóż rękę do obu butów i sprawdź je pod tym kątem.

Podeszwa w pierwszych bucikach

Podeszwa powinna posiadać właściwości antypoślizgowe. Najlepiej, by była wykonana z miękkiej gumy, która będzie amortyzować wstrząsy i nierówności terenu.

Podeszwa powinna być elastyczna i sprężysta (ma się swobodnie uginać), a w okolicy śródstopia nieco twardsza. Jak sprawdzić, czy podeszwa jest dobra? Złap but w dłonie i wygnij go. But powinien stawiać delikatny opór, ale zaraz po wygięciu powinien wrócić do pierwotnego kształtu.

Przód i tył buta powinny być lekko uniesione. Aby to sprawdzić, połóż but na płaskiej powierzchni – jeśli podeszwa nie przylega do podłoża całą powierzchnią, tylko unosi się w okolicach palców i pięty, to znaczy, że jest odpowiednia.

Letnie buty nie powinny mieć zbyt grubej podeszwy, natomiast te jesienne i zimowe tak (mają one bowiem chronić stopy przed chłodem i mrozem). Podeszwa nie powinna utrud­niać ani zaburzać nat­u­ral­nych ruchów stopy podczas chodze­nia.

Nauka chodzenia w bucikach czy boso?

Lekarze są zgodni co do tego, że dzieci powinny uczyć się chodzić boso lub w skar­petkach anty­pośl­iz­gowych. Luźne skarpetki nie krępują paluszków i pozwalają na swo­bodny przepływ krwi. Najlepiej, by dziecko chodziło po miękkiej wykładzinie lub dywanie. Pozwala to na dokładne wyczucie podłoża i ćwiczenie równowagi.

Nawet jeśli maluch opanuje umiejętność chodzenia, nie musi (a nawet nie powinien) chodzić cały czas w butach czy papciach, nawet tych najbardziej wygodnych. Dla zdrowego i prawidłowego rozwoju małych stópek zadbaj o to, by dziecko codziennie pochodziło boso.

Ważne!

Lekarze odradzają noszenie używanych butów!!! Nigdy nie zakładaj swojemu dziecku butów po starszym rodzeństwie lub innym dziecku. Pod wpływem chodzenia buty dopasowują się do konkretnej stopy, czego niestety nie widać na pierwszy rzut oka.

Przeczytaj także: Jakie buty do nauki chodzenia wybrać?

Czy buty dla dziecka muszą być nowe?

TAK!!! To nie podlega żadnym dyskusjom. Dziecko nie może nosić butów po starszym rodzeństwie lub koledze, nawet jeśli wyglądają one na zupełnie nowe. Buty pod wpływem chodzenia dopasowują się do konkretnej stopy, konkretnego właściciela i stylu jego chodzenia. Deformuje się ich wnętrze, a to może źle wpływać na ciągle rosnące i rozwijające się stópki „spadkobiercy”. Odziedziczone buty mogą zniekształcić stopy Twojego dziecka – lepiej więc nie ryzykować.

Kolejnym ważnym i dość istotnym aspektem jest kwestia higieniczna. Niektóre buty, zwłaszcza te ze sklepów z używaną odzieżą, mogą kryć niemiłe niespodzianki – np. grzyby, kurzajki itp. Sama zdecyduj, czy warto ryzykować.