Pielęgnacja twarzy, ciała, skóry, biustu i cery w ciąży w poszczególnych trymestrach
Regularnie się badasz, dużo odpoczywasz, dbasz o dietę, czytasz poradniki… Wszystkie działania przyszłej mamy podporządkowane są jednemu celowi: zdrowiu rosnącego maluszka. Podczas tych niezwykłych dziewięciu miesięcy nie można jednak zapomnieć o sobie. Troskliwa pielęgnacja poprawia nastrój, redukuje stres i przede wszystkim pomaga zapobiec niechcianym pamiątkom, które pozostawia po sobie ciąża: nadprogramowym kilogramom, rozstępom, przebarwieniom czy cellulitowi… Dowiedz się, jakiego wsparcia potrzebuje twoje ciało w kolejnych trymestrach.
Pielęgnacja ciała w ciąży w pierwszym trymestrze
Wraz z początkiem ciąży w organizmie rozpętuje się istna burza hormonalna, która odpowiada za wszelkie zmiany zachodzące w twoim ciele. Skóra staje się bardziej wrażliwa i może reagować podrażnieniem nawet na te kosmetyki, które dotychczas doskonale jej służyły. Dlatego nie zwlekaj ze zrobieniem przeglądu w swojej kosmetyczce. Jeśli którykolwiek z preparatów nagle zaczął wywoływać swędzenie czy zaczerwienienie, odstaw go na bok, aż do zakończenia karmienia piersią, gdy hormony się uspokoją. Zrezygnuj także z kosmetyków z retinoidami.
Taki kosmetyczny remanent jest konieczny również z innego powodu: zachodzące zmiany dotyczą nie tylko stopnia wrażliwości cery, ale także jej typu. Jeśli więc przed ciążą walczyłaś z cerą tłustą, z zaskoczeniem możesz zauważyć, że gruczoły łojowe nieco się uspokoiły. Ale… z pewnością nie docenisz tego faktu, jeśli twoja cera ma raczej skłonność do nadmiernego przesuszenia. Teraz może sprawiać jeszcze więcej kłopotu. Powodem do zadowolenia nie jest też trądzik i rozszerzone naczynka, które mogą spędzać sen z powiek części przyszłych mam. Na szczęście zmiany są przejściowe i jeśli twoja cera pogorszyła się i jest kapryśna, wykaż się cierpliwością i wytrwałością w pielęgnacji. Wszystko wróci do normy po porodzie.
Humor poprawią coraz gęstsze i mocniejsze włosy. A co z brzuszkiem? Obwód w talii najczęściej zaczyna się powiększać dopiero pod koniec pierwszego trymestru. Nie oznacza to jednak, że nie powinnaś dbać o skórę, a wręcz przeciwnie – to już właśnie teraz trzeba odpowiednio ją wzmacniać i przygotowywać na rozciąganie. Gdy będzie wystarczająco mocna, nie podda się łatwo rozstępom.
Jak dbać o siebie w pierwszym trymestrze?
Zwykle najmniej modyfikacji wymaga sposób pielęgnacji włosów. Pamiętaj o regularnym nakładaniu odżywki i intensywnie nawilżającej maski. Od czasu do czasu sięgnij po oliwę z oliwek i rozprowadź ją na końcówkach. Pozostaw na godzinę i zmyj. Zwróć uwagę na skład stosowanego szamponu. Prawdopodobnie znajdziesz w nim detergenty SLS i SLES. W ciąży, gdy skóra – także głowy – jest wrażliwsza, mogą one powodować podrażnienia. Poszukaj więc delikatnego szamponu, pozbawionego zbędnej chemii.
Kosmetyki do twarzy dobieraj w zależności od aktualnych potrzeb cery, szczególnie gdy jej rodzaj uległ znaczącej zmianie. Podstawowe wyposażenie stanowi preparat do oczyszczania (np. hipoalergiczny żel), bezalkoholowy tonik i nawilżający krem (lekki, jeśli cera w dalszym ciągu ma skłonność do przetłuszczania się lub bardziej treściwy, gdy skóra jest mocno przesuszona). Warto pamiętać o systematycznym złuszczaniu martwego naskórka za pomocą delikatnego enzymatycznego peelingu.
Gdy na twojej twarzy zagościły „pajączki” zapytaj w aptece o krem przeznaczony do cery ze skłonnością do rumienia i sumiennie nakładaj go na widoczne niteczki. Nie stosuj kąpieli parowych na twarz, a podczas jej oczyszczania używaj nie gorącej, lecz chłodnej wody. Jeśli natomiast rozwinął się u ciebie trądzik, poproś o pomoc kosmetyczkę lub dermatologa. Dobierze preparaty, które bez obaw będziesz mogła stosować.
Honorowe miejsce na półce powinien zająć balsam przeciwdziałający rozstępom. Nie czekaj do momentu, gdy czerwonawe kreski się pojawią. Każdy tydzień opóźnienia zmniejsza szansę na uniknięcie lub późniejsze pozbycie się rozstępów. Zapytaj w aptece o kosmetyk, którego można używać już od początku ciąży (np. Mustela 9 Miesięcy, Podwójnie działający krem przeciw rozstępom, ok. 80 zł/150 ml).
– Pielęgnację przeciwrozstępową należy rozpocząć od początku ciąży lub w przypadku ciąży planowanej nawet na 2-3 miesiące przed. Warto stosować kosmetyki z dużą zawartością emolientów i substancji nawilżających. Najczęściej popełniany przez ciężarne błąd to stosowanie preparatów zapobiegających rozstępom dopiero w drugim i trzecim trymestrze ciąży oraz ograniczenie stosowanej pielęgnacji tylko do okolic brzucha i piersi. W wielu przypadkach na tych partiach ciała zmian udaje się uniknąć, ale na innych – takich jak pośladki czy uda – dochodzi do powstania rozstępów. Dostępne dla kobiet w ciąży kosmetyki, zapobiegające rozstępom, zawierają nowoczesne i bezpieczne składniki, które wielopoziomowo wpływają na stan skóry. W czasie 9 miesięcy ciąży można stosować kilka różnych preparatów lub stosować je naprzemiennie.
Nie zapominaj o pielęgnacji biustu w ciąży. Powiększające się piersi poddają poważnej próbie podtrzymującą je skórę, która traci jędrność i tak samo jak skóra na brzuchu może pokryć się rozstępami. Poszukaj kosmetyku dla kobiet w ciąży (np. Mustela 9 Miesięcy, Specjalny krem do pielęgnacji biustu, ok. 80 zł/125 ml) i nakładaj go codziennie.
Jakim zabiegom warto się poddać w pierwszym trymestrze?
W pierwszych miesiącach ciąży wskazane są regularne (nie częściej jednak niż raz w tygodniu) masaże prenatalne i kontynuacja aktywności fizycznej, oczywiście z akceptacją lekarza. Masaż ciała wykonywany przez doświadczoną masażystkę i z odpowiednimi preparatami pobudza krążenie krwi i limfy, co w ciąży jest bardzo ważne. Uelastycznia i ujędrnia skórę, zmniejszając ryzyko rozstępów. Wpływa również pozytywnie na emocje, które w tym czasie objawiają się jako istna huśtawka nastrojów, a kobietami targają różne wątpliwości i lęki. Aktywność fizyczna w czasie ciąży, obok innych korzyści, może ustrzec również przed powstaniem rozstępów. W czasie ćwiczeń pobudzone zostaje mikrokrążenie skórne i w związku z tym zwiększa się dostarczenie składników odżywczych do komórek skóry oraz skórny metabolizm.
Pielęgnacja ciała w ciąży w drugim trymestrze
W drugim trymestrze coraz wyraźniej widać zaokrąglający się brzuszek, więc w dalszym ciągu kontynuuj pielęgnację przeciwrozstępową. Pamiętaj też o biuście. Jeśli tylko masz czas, kosmetyki nakładaj dwa razy dziennie: rano i wieczorem. Spróbuj też „babcinego” sposobu na ujędrnienie skóry: podczas prysznicu polewaj ją na przemian chłodną i ciepłą wodą.
Właśnie teraz możesz zacząć dostrzegać zmiany barwnikowe na skórze. Piegi i przebarwienia, które były obecne już przed ciążą, stają się wyraźnie ciemniejsze. Mogą pojawiać się również nowe. Na brzuchu zauważysz pionowo biegnącą linię. Jest to tzw. linea nigra. Większy niepokój u przyszłych mam wzbudza jednak tzw. ostuda, czyli przebarwienie o charakterystycznym kształcie, umiejscowione w najbardziej widocznym miejscu – na twarzy. Hiperpigmentacje mogą ujawnić się także na innych partiach ciała – dekolcie, ramionach, dłoniach. Jak sobie z nimi poradzić?
Dobra wiadomość jest taka, że zarówno linea nigra, jak i ostuda znikają zwykle samoistnie po porodzie, choć w różnym tempie. Szybciej zapomnisz o linii na brzuchu. Na rozjaśnienie ostudy trzeba poczekać trochę dłużej, nawet kilka miesięcy. Jakąkolwiek kuracje wybielającą powstałe zmiany barwnikowe rozpocząć można dopiero po zakończeniu karmienia. W ciąży najważniejsza jest profilaktyka, która powinna polegać na unikaniu słońca i codziennym stosowaniu kremów z filtrami zarówno UVB, jak i UVA, o wysokim współczynniku ochrony. Należy po nie sięgać, zanim uwidocznią się przebarwienia, a więc najlepiej jeszcze w pierwszym trymestrze, a nawet przed ciążą. Wybierz krem z filtrem mineralnym zamiast chemicznego (np. SVR 50 Ecran Teinte, ok. 50 zł/50 ml). Nie wnika on do krwiobiegu, lecz tworzy na skórze warstewkę odbijającą promienie.
Peeling ciała w ciąży
Kobietom w drugim trymestrze ciąży polecamy regularny peeling całego ciała (raz w tygodniu w domu i przynajmniej raz w miesiącu w gabinecie) oraz maski nawilżające i odżywcze na ciało, ze szczególnym uwzględnieniem piersi i brzucha, ponieważ w tym okresie skóra ulega najczęściej nadmiernemu przesuszeniu, co dodatkowo zwiększa ryzyko pojawienia się rozstępów. Wskazana jest kontynuacja masaży prenatalnych, które w tym okresie będą niwelowały pojawiające się coraz wyraźniej dolegliwości takie jak bóle pleców i stawów.
Pielęgnacja ciała w ciąży w trzecim trymestrze
Twój brzuszek jest już pokaźnych rozmiarów. Skóra musi znieść bardzo silne rozciąganie. Włókna kolagenu i elastyny poddawane są poważnej próbie. Niestety, nie zawsze wytrzymują. Mimo systematycznego stosowania balsamów mogą więc pojawić się pojedyncze rozstępy. Nie wyrzucaj jednak kosmetyku do kosza. Weź pod uwagę to, że zmiany mogłyby być dużo bardziej widoczne, gdybyś go nie używała. W dalszym ciągu więc delikatnie wmasowuj preparat.
Rozciąganie skóry możesz odczuwać jako mniej lub bardziej intensywne swędzenie. Jeśli jednak obejmuje ono również resztę ciała, a dodatkowo zauważyłaś zażółcenie gałek ocznych, zgłoś się do lekarza. To mogą być objawy choroby wątroby, tzw. cholestazy ciążowej.
W trzecim trymestrze bardzo dokuczliwe bywają obrzęki, związane z gromadzeniem się wody w organizmie i utrudnionym krążeniem. Chcąc się ich pozbyć, nie ograniczaj picia, wręcz przeciwnie – jak najczęściej sięgaj po wodę. Nie rezygnuj też z ruchu: chodź na spacery, a siedząc, wykonuj okrężne ruchy stopami. Odpoczywaj z lekko uniesionymi nogami i nakładaj na nie chłodzący żel. Jeśli dotychczas noszone obuwie jest za małe, nie wciskaj w nie stóp na siłę, lecz zafunduj sobie nowe. Nie noś obcisłych spodni czy skarpet, które utrudniają cyrkulację. W przeciwnym wypadku nabawisz się żylaków.
W ostatnim trymestrze polecana jest refleksologia stóp, która działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo, rozluźnia mięśnie, odpręża, oczywiście pod warunkiem, że wykonywana jest przez dyplomowanego refleksologa. Można zdecydować się na masaż prenatalny ciała lub masaż pleców w pozycji siedzącej wykonywany na specjalnym krześle. Masaż działa kompleksowo na jakość skóry, doskonale redukuje stres nasilający się przed porodem oraz aktywizuje i rozciąga mięśnie nóg i bioder, przygotowując przyszłą mamę do tego wydarzenia.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.