Pielęgnacja pupy niemowlaka – jak o nią zadbać?
Delikatna pupa dziecka wymaga troskliwej pielęgnacji. Brak odpowiedniej higieny może doprowadzić do wielu nieprzyjemnych sytuacji. Sprawdź, jak zadbać o pupę niemowlaka.
Mycie i przewijanie pupy niemowlaka
Maluszek niemal nieustannie przebywa w pieluszce. To istotne, aby ją często zmieniać. Początkowo może się wydawać, że ta czynność nie ma końca – ledwo założymy nową pieluszkę, a zaraz trzeba ją wymienić. To jednak konieczne. Skóra dziecka w kontakcie z moczem lub kupką jest narażona na podrażnienia, co może wiązać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami.
Istotne jest także to, jak zmieniamy pieluszkę. Przede wszystkim unikajmy podnoszenia pupy dziecka do góry poprzez łapanie za nogi czy stópki. To niekorzystne dla jego stawów biodrowych. Lepiej przetoczyć maluszka delikatnie na prawy, a następnie na lewy bok i tak wyciągnąć pieluszkę.
Każda zmiana pieluszki wiąże się z przemywaniem krocza. Do tego celu wystarczy ciepła woda. Jeżeli chcemy korzystać z chusteczek nawilżanych, przyjrzyjmy się dokładnie temu, jaki mają skład. Niektóre zawierają wiele substancji chemicznych i alkohol, co może podrażniać skórę. Chusteczki świetnie sprawdzą się poza domem i podczas podróży, na co dzień do mycia wystarczy po prostu woda.
Delikatnie osuszajmy skórę na pupie niemowlaka, bez pocierania jej ręcznikiem. Zasypki nie są potrzebne. Mogą podrażniać skórę, zbrylają się, zalegają w załamaniach skóry, przez co mogą sprzyjać podrażnieniom i wysypce. Do pielęgnacji pupy można użyć mąki ziemniaczanej. Można posypać nią pupę dziecka albo dodać do wody, którą użyjemy do mycia.
W pielęgnacji pupy ważne jest też… wietrzenie. Pozwólmy dziecku od czasu do czasu pobrykać bez pieluszki. Można położyć je na pieluszce albo podkładzie. Ważne jednak, aby w pomieszczeniu nie było za chłodno.
Zdrowa skóra dziecka nie potrzebuje specjalistycznych kosmetyków. Pozwólmy tej skórze trochę pooddychać, a jeżeli nakładamy krem – pozostawiajmy na skórze delikatną (a nie grubą) warstwę.
Przeczytaj także: Higiena intymna niemowlaka – jak pielęgnować narządy płciowe u chłopców i dziewczynek?
Jaką pieluszkę wybrać dla niemowlaka?
Na rynku jest mnóstwo pieluszek do wyboru – zarówno jedno-, jak i wielorazowych. Najlepiej jeżeli pieluszki jednorazowe zawierają jak najmniej chemicznych dodatków (np. nasączenia wyciągiem z rumianku albo jakimś zapachem, dużo kolorowych wzorów itp.). Istotne, aby pieluszka była trochę luźno zapięta, aby zapewnić skórze dostęp powietrza.
Odparzenia pupy niemowlaka
Odparzenia pieluszkowe powstają, gdy skóra dziecka zbyt długo styka się z moczem i kałem. Zatrzymanie ciepła i wilgoci w załamaniach skóry, brak dopływu powietrza, ocieranie o siebie fałdek skóry prowadzi do jej podrażnienia. Kiedy mocz dostanie się na podrażnioną skórę to może ją nawet poparzyć. Jakiekolwiek zaczerwienienie na pupie dziecka będzie oznaczało, że trzeba poświęcić pielęgnacji jeszcze więcej uwagi.
Aby zapobiegać podrażnieniom trzeba często przewijać maluszka, dokładnie myć jego pupę przy zmienianiu pieluszki (można dodać do wody mąkę ziemniaczaną), wietrzyć pupę dziecka i starannie dobierać kosmetyki do pielęgnacji. Ważne, aby unikać na co dzień maści, które zawierają tlenek cynku (wysuszają skórę i mają mocne działanie, lepiej nie stosować ich przy każdej zmianie pieluszki tylko wtedy, gdy zauważymy pierwsze oznaki zmian na skórze). Odparzoną pupę możemy posypać mąką ziemniaczaną. Najlepiej zadziała też wietrzenie pupy.
Pieluszkowe zapalenie skóry
Odparzenie może przekształcić się w pieluszkowe zapalenie skóry. To jeden z najczęstszych problemów niemowląt. To stan zapalny skóry, któremu sprzyja wilgoć i pocieranie skóry przez pieluszkę, biegunki, niedostateczna higiena. Objawia się zaczerwienieniem i łuszczeniem naskórka, grudkami krostkami na skórze, a czasami nawet pęcherzykami (co należy skonsultować z lekarzem). Maluch może być wtedy bardzo płaczliwy i rozdrażniony. Nic dziwnego – taka skóra boli, piecze, swędzi. Może się okazać, że do pielęgnacji będzie potrzebna maść z antybiotykiem.
Wysypka pieluszkowa
Skóra na pośladkach właściwie nieustannie jest w kontakcie z pieluszką. Jeżeli dziecko ma bardzo wrażliwą skórę, tarcie między skórą a pieluszką, chemikalia występujące w moczu i kupce oraz nadmierna wilgoć mogą doprowadzić do powstania wysypki pieluszkowej. To określenie dla różnego rodzaju wysypek pojawiających się w okolicy pieluszkowej. Wysypka pojawia się na ogół w załamaniach skóry w pachwinie, dlatego trzeba je starannie osuszać, oraz w miejscach obcierania skóry przez pieluszkę (np. wokół pasa, w górnej części ud).
Przeczytaj także: Grzybica pieluszkowa u niemowląt – powstawanie i sposoby leczenia
Dlatego tak istotne jest, aby często przewijać dziecko. Trzeba też dokładnie myć pupę dziecka, zwłaszcza jeżeli jest bardzo mokra i czuć zapach amoniaku. Wrażliwa pupa dziecka może jednak nie lubić chusteczek nasączonych płynem lub środków do mycia. Lepiej unikać też intensywnego osuszania i pocierania skóry dziecka.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.