Pępowina noworodka – czym jest i jaką pełni rolę ?
Kikut pępowinowy napawa lękiem wielu początkujących rodziców. W gruncie rzeczy nie ma się jednak czego bać. Wystarczy cierpliwie i regularnie go pielęgnować, a potem schować do pudełka z rodzinnymi pamiątkami.
Jaką rolę pełni pępowina u dziecka?
Pępowina dziecka jest sznurem łączącym płód z łożyskiem. Za jej pośrednictwem dziecko otrzymuje od mamy wszystko, co niezbędne do prawidłowego rozwoju: tlen i substancje odżywcze. I na odwrót: wraz z krwią usuwane są z ustroju dziecka produkty przemiany materii.
W prawidłowo przebiegającej ciąży krew matki nie miesza się z krwią dziecka. Dopiero w trakcie porodu dochodzi do ich połączenia. Gdy ustaje pulsowanie w pępowinie, położna zaciska ją klamrami w dwóch miejscach, a następnie przecina parę centymetrów od pępuszka (obecnie coraz częściej robi to ojciec dziecka uczestniczący w porodzie). Na kikut zakłada się specjalną zapinkę, którą pielęgniarka zdejmie w drugiej dobie życia dziecka
Przeczytaj także: Kolizja pępowinowa – dziecko owinięte pępowiną przy porodzie
W jaki sposób prawidłowo pielęgnować pępek noworodka?
Jeśli będziesz uważać, żeby miejsce po odcięciu pępowiny było czyste i suche, nie powinnaś martwić się infekcją. Pępek dziecka pielęgnuje się przez cały czas zasychania kikuta i przez trzy dni po tym, jak odpadnie. Zanim zaczniesz zabiegi higieniczne, koniecznie umyj ręce. W aptekach możesz kupić gotowe gaziki nasączone specjalnym spirytusem, ale równie dobrze zestaw do pielęgnacji możesz przygotować sama.
Niektórzy lekarze nadal zalecają przecieranie alkoholem (spirytusem 95% pomieszanym z wodą w proporcji 1:2 – 1 łyżka alkoholu do 2 łyżek wody). Do tego celu można także używać letniej przegotowanej wody, antyseptycznych płatków czy specjalnych zasypek antyseptycznych. Przy przewijaniu zawiń górną część pieluszki, tak aby znalazła się poniżej kikuta pępowiny lub wytnij w niej duży otwór na pępek (możesz też kupić pieluszki dla noworodków z gotowym wycięciem na kikut).
Dostęp powietrza sprawi, że kikut szybciej zaschnie i odpadnie. Pamiętaj także, żeby chronić skórkę wokół kikuta. W tym celu przed użyciem spirytusu otoczenie pępka posmaruj kremem dziecięcym.
Pielęgnację kikuta pępowiny należy wykonywać kilka razy dziennie: w ciągu dnia po każdej zmianie pieluszki i wieczorem po kąpieli. Jak długo? Przez cały czas zasychania kikuta i przez trzy dni po tym, jak odpadnie.
Jeśli pojawi się zaczerwienienie, które może być przyczyną podrażnienia alkoholem lub infekcji, natychmiast skonsultuj się z pediatrą.
Jakie są objawy infekcji pępka ?
- gorączka
- zaczerwienienie i obrzęk okolicy pępka
- ropa na dnie pępka
- krwawienie
- sącząca się wydzielina
- nieprzyjemny zapach.
Jakie leczenie może zalecić lekarz pediatra?
Lekarz prawdopodobnie przepisze miejscowy antybiotyk w kremie lub zasypce. Jeśli będziesz czujna i szybko zauważysz powyższe objawy, infekcja nie będzie niebezpieczna dla dziecka. Jeśli lekarz stwierdzi, że zakażenie rozszerza się z pępowiny do wnętrza organizmu, maluszka będzie trzeba hospitalizować.
Czy można szybciej oderwać kikut pępowiny?
Kikut pępowiny musi odpaść sam w sposób naturalny. W żadnym wypadku nie próbuj usuwać go przez pociąganie i skręcanie.
Przeczytaj także: Przecięcie pępowiny – odpępnienie kiedy i jak wygląda?
Co to jest przepuklina pępkowa?
Przepuklina pępkowa nie jest żadnym zagrożeniem dla dziecka. Ma postać miękkiego, niebolesnego guzka w pępku. Występuje u dzieci przedwcześnie urodzonych lub ze słabszym rozwojem mięśni ściany brzucha. Wada ta ustępuje u większości dzieci samoistnie w miarę rozwoju fizycznego.
Zobacz: Jak wygląda przepuklina pępkowa u niemowlaka?
Jeśli jednak lekarz stwierdzi, że konieczne jest leczenie operacyjne, to wykonuje się je dopiero u dzieci w wieku 6-7 lat. Leczenie za pomocą materiałowych plastrów nadal rodzi kontrowersje.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.