Strona główna » Ciąża » Peeling w ciąży – na czym polega i jaki wybrać do twarzy i brzucha?

Peeling w ciąży – na czym polega i jaki wybrać do twarzy i brzucha?

Twoja skóra jest szara i matowa? Na twarzy i plecach masz pamiątki z czasów młodości w postaci blizn i przebarwień potrądzikowych? A może dopiero po 30. roku życia na własnej skórze przekonujesz się, czym ten trądzik jest? Zwykła pielęgnacja może nie wystarczyć. Jednym z dostępnych kół ratunkowych są profesjonalne peelingi. Na czym polegają i czym się różnią między sobą?





Po co nam peeling w ciąży?

Z pewnością wielokrotnie słyszałaś o tym, że peeling jest kluczem do pięknej skóry. W czym właściwie tkwi niezwykłość tego zabiegu? Aby zrozumieć rolę systematycznego peelingu w pielęgnacji, trzeba zrozumieć mechanizm jego działania.

Skóra zbudowana jest z kilku warstw, spośród których gołym okiem zobaczyć możesz najbardziej zewnętrzną – stratum corneum, czyli warstwę rogową naskórka. To właśnie komórki tej powłoki ulegają regularnemu, samoistnemu złuszczaniu – u osób młodych cykl odnowy trwa około 28 dni i wydłuża się w miarę upływu lat. Wszelkie zaburzenia tego procesu uwidaczniają się w wyglądzie skóry: staje się szorstka, matowa, zgrubiała, przesuszona, traci swój blask i świeżość. U osób z cerą tłustą pojawia się problem z zatykaniem ujść gruczołów łojowych.

Zadaniem peelingu jest wsparcie tego naturalnego procesu, usunięcie zbędnych zrogowaciałych komórek, odnowienie skóry. A jeśli zabieg obejmuje również głębsze warstwy, możliwe jest spłycenie zmarszczek, blizn, rozjaśnienie występujących przebarwień w ciąży. Dlatego profesjonalne zabiegi złuszczania (eksfoliacji) są pomocne w terapii przeciwtrądzikowej, zmniejszają widoczność pozostałych po krostkach zagłębień i plamek, pozwalają zminimalizować oznaki starzenia się skóry i wygładzić rozstępy. Kuszące?



Rodzaje peelingów

Zanim jednak wybierzesz się do gabinetu, warto dowiedzieć się, jakie są typy peelingów. A jest ich mnóstwo. Różnią się przede wszystkim rodzajem zastosowanej metody złuszczania. Pierwszą, bardzo obszerną grupę zabiegów, stanowią peelingi chemiczne, w których środkiem eksfoliującym się kwasy, np. glikolowy, migdałowy, mlekowy, pirogronowy, salicylowy. Rodzaj i stężenie substancji dobierany jest do potrzeb skóry, obecnych na niej niedoskonałości, jej wrażliwości (np. skłonności do „pajączków”). Podczas zabiegu może być również użyta mieszanina kwasów (np. płyn Jessnera składający się m.in. z kwasu mlekowego i salicylowego), bądź mikstura na bazie kwasów i innych substancji (np. Yellow Peel wykonywany na podstawie m.in. kwas azelainowy, kwas kojowy, bisabolol z rumianku).

W ofercie gabinetów znaleźć można również zabiegi usuwające naskórek w sposób mechaniczny. Jednym z najbardziej popularnych jest mikrodermabrazja, czyli złuszczanie za pomocą kryształów korundu lub diamentu. Z kolei w przypadku oxybrazji środkiem peelingującym jest strumień soli fizjologicznej i tlenu pod ciśnieniem. Nowością jest hydradermabrazja, podczas której nie tylko usuwany jest zrogowaciały naskórek, ale także aplikowane są aktywne substancje. W zależności od tego, jakie składniki są rozprowadzane na skórze, możemy mieć do czynienia m.in. z zabiegiem Hydrafacial Antiox (odmładzający), Hydrafacial Activ-4 (rozjaśniający) czy Hydrafacial Beta-HD (do cery tłustej).

A co oprócz tego? Na liście znajduje się też peeling kawitacyjny, w którym wykorzystywane są ultradźwięki i który często określany jest jako alternatywa dla mechanicznego oczyszczania twarzy, oraz bardziej inwazyjny i głębszy peeling laserowy, czyli SpectraPeel. O wiele łagodniejsze są zabiegi z zastosowaniem mieszanki ziół (np. Green Peel).



Domowy peeling w ciąży

Oczyszczanie i ujędrnianie ciała ostrymi drobinkami to konieczność, jeśli marzy nam się gładka, sprężysta skóra. Lepiej wchłania ona kosmetyki, ładniej „łapie” kolor samoopalacza i nie pozwala, by po depilacji wrastały w nią włoski. Dbanie o jędrność i kondycję skóry jest szczególnie ważne, gdy spodziewamy się przyjścia na świat dziecka. Ciało rozciąga się i aby łatwiej wróciło potem do formy, musimy oczyszczać je, nawilżać i masować, najlepiej za pomocą kosmetyków o naturalnej recepturze. Z czego więc przygotować naturalny peeling?

Peeling kawowy w ciąży

Kawa to składnik wielu balsamów i kremów wyszczuplających, bo pomaga usunąć toksyny i pobudza krążenie krwi. Dlaczego więc nie zrobić peelingu z kawą samodzielnie? Potrzebujemy do tego dwóch łyżek kawy i łyżki oliwy z oliwek lub oliwy z pestek winogron. Po wymieszaniu otrzymamy peeling idealny, o delikatnej, ale skutecznej konsystencji i właściwościach detoksykujących, nawilżających i odżywczych. Po nim ciało długo będzie pięknie pachnieć.

Przeczytaj także: Peeling kawowy na cellulit – jak zrobić i ile razy stosować?

Peeling z cukru lub soli

Zwykła sól czy biały cukier nie sprawdzą się jako składniki kosmetyków. Jeśli jednak mamy pod ręką gruboziarnistą sól lub brązowy cukier, nic nie stoi na przeszkodzie, by stworzyć z nich skuteczny peeling o grubych drobinkach, które szybko radzą sobie nawet z bardzo przesuszoną skórą. Kilka łyżek cukru lub soli połączone z lejącym się, naturalnym miodem, to cudowna recepta na gładkie i błyskawicznie odżywione ciało. Po nim musimy tylko dokładnie umyć skórę, by nie lepić się do otoczenia.

Peeling z płatków owsianych

Wiele przyszłych mam skarży się na swoją cerę, która nagle pokrywa się wypryskami. Odpowiedzią na tą przypadłość są regularne, delikatne peelingi, kosmetyki z witaminą B i rezygnacja z przypadkowych kosmetyków. Wszystkie te warunki pomoże spełnić peeling z płatków owsianych. 3 łyżki płatków namoczonych w ciepłej wodzie lub jogurcie naturalnym oczyści cerę, lekko ją zmatuje i usunie martwy naskórek. Płatki można zastąpić też otrębami pszennymi.




Czy można robić peeling w ciąży?

Peelingi, jak każde zabiegi, nie są pozbawione przeciwwskazań. Wizytę w gabinecie odłóż na później, jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią. Możesz skorzystać z domowych peelingów dla kobiet w ciąży, natomiast podczas pierwszego spotkania ze specjalistą dobrana zostanie metoda najbardziej odpowiadająca twojej skórze. Dowiesz się, kiedy z zabiegu lepiej zrezygnować, jak się do niego przygotować i jakich efektów możesz się spodziewać. Powinnaś się liczyć z tym, że im złuszczanie głębsze, tym bardziej skóra będzie podrażniona i może się łuszczyć (np. w przypadku peelingów kwasami o wysokim stężeniu). Koniecznością jest unikanie słońca i nakładanie kremów ochronnych.