Peeling kawowy na cellulit – jak zrobić i ile razy stosować?
Peelingi kawowe to modna forma leczenia cellulitu, której wielu użytkowników chwali się pozytywnymi efektami. Chociaż brakuje konkretnych dowodów, peelingi kawowe są reklamowane w Internecie i magazynach kosmetycznych jako naturalne metody leczenia cellulitu.
Co to jest cellulit i jak leczy go kawa?
Przez cellulit rozumiemy małe wgłębienia na skórze, które pojawiają się u większości kobiet, ale także u niewielkiej liczby mężczyzn. Wgłębienia pojawiają się głównie w obszarach ciała z tkanką tłuszczową, takich jak biodra i pośladki. Cellulit jest naprawdę trudny do wyleczenia, a głównym zabiegiem jest poprawa wizerunku skóry – a kawa ma w tym pomóc.
Zwolennicy leczenia cellulitu kawowymi peelingami twierdzą, że kawa rozszerza naczynia krwionośne, zmniejszając pojawianie się objawów cellulitu. Również normalne rozszerzenie tkanki skórnej dzięki obecności kofeiny, zmniejsza zasięg cellulitu, a także eliminację nadmiaru wody, również dzięki obecności kofeiny.
Kawa na cellulit
Faktem jest również, że peelingi kawowe pomagają skutecznie złuszczać naskórek, usuwając martwe warstwy tkanki skórnej i sprawiając, że skóra wygląda zdrowo i promiennie. Złuszczanie oczywiście nie jest bezpośrednio związane z cellulitem, ale poprawa zdrowia skóry przyczynia się do lepszego wyglądu skóry, a co za tym idzie do pewnego stopnia redukcji cellulitu. Peeling kawowy stosuje się również zazwyczaj z masażem, co samo w sobie pomaga zredukować cellulit.
Jedyne, co jest pewne i z czym zgadzają się naukowcy, to to, że przeciwutleniacze zawarte w kawie ogólnie poprawiają zdrowie skóry, nawet jeśli nie pomagają bezpośrednio cellulitowi.
Peeling kawowy – metoda na cellulit
Rozpocznij kawową kurację ujędrniającą. Jest to świetna metoda ujędrniająca, antycellulitowa którą możemy wykonać tanim kosztem w zaciszu własnej łazienki. Od razu mówię, że łazienka nieco ucierpi (będziemy często sprzątać), ale co tam łazienka kiedy liczą się piękne efekty.
Sam cellulit odnosi się do wgłębień w skórze, które dotykają większość kobiet i niektórych mężczyzn. Wgłębienia powstają, gdy tkanki tłuszczowe pod skórą naciskają na tkanki znajdujące się bliżej powierzchni skóry. Cellulit może wystąpić wszędzie, ale najczęściej występuje w obszarach, w których obecna jest tkanka tłuszczowa, takich jak pośladki i uda.
Kiedy już masz cellulit, bardzo trudno – prawie niemożliwe – się go pozbyć. Leczenie zwykle skupia się na zmniejszeniu wyglądu wgłębień. Peelingi kawowe mogą pomóc w osiągnięciu takich efektów, ale najpierw skonsultuj się z dermatologiem.
Kofeina w kawie na cellulit?
Uważa się, że kofeina zawarta w kawie może pomóc rozszerzać naczynia krwionośne i zmniejszać pojawianie się wgłębień skórnych. Skóra może również naprężyć się pod wpływem stymulującego działania kofeiny, poprawiając przepływ krwi i eliminując nadmiar wody.
Kawa jest również bogata w przeciwutleniacze, które, jak się uważa, pomagają promować ogólnie zdrowszy koloryt skóry. Należą do nich fenole, chemikalia pochodzenia roślinnego, które uważa się, że odpędzają wolne rodniki w organizmie.
Kolejną zaletą peelingu kawowego na cellulit jest naturalne działanie złuszczające z samych fusów. Podobnie jak inne peelingi złuszczające, może to pomóc usunąć martwe komórki naskórka i zapewnić gładszy i bardziej równomierny wygląd skóry. Chociaż samo złuszczanie nie może pozbyć się cellulitu, takie efekty mogą zmniejszyć jego wygląd.
Zawarta w nasionach kawowca kofeina jest stosowana jako składnik wielu kosmetyków wyszczuplających i ujędrniających. Pomaga w redukcji objętości komórek tłuszczowych i posiada także działanie antycellulitowe.
Właściwości kawy na cellulit:
- redukcja cellulitu,
- ujędrnienie skóry,
- redukcja tłuszczu,
- złuszcza i usuwa martwy naskórek,
- w naturalny sposób odprowadza wodę zalegającą w komórkach,
- pobudza metabolizm,
- poprawa krążenia krwi,
- przygotowuję skórę do lepszego wchłaniania balsamów i innych kosmetyków,
- skóra staje się jedwabiście miękka i delikatna w dotyku.
Kiedy pierwsze efekty?
Już po pierwszym razie twoja skóra stanie sie jedwabiście miękka. Aby zaobserwować redukcję cellulitu i tkanki tłuszczowej peeling kawowy należy stosować regularnie. W zależności od kondycji i predyspozycji skóry pierwsze efekty uzyskamy po 1-3 miesiącach stosowania. Jeśli zamierzasz zastosować intensywną kurację wykonuj peeling co 2-3 dni. Po uzyskaniu satysfakcjonujących efektów podtrzymuj je wykonując peeling 2 razy w miesiącu.
Jak zrobić peeling kawowy? – przepis i składniki
Przede wszystkim namawiam do kupienia kawy taniej. Nie róbmy papki z wysokiej jakości, drogiej kawy o wysublimowanych walorach smakowych. Nigdy nie mieszaj ze zużytą kawą z ekspresu — są one już uszkodzone. Aby czerpać potencjalne korzyści z kofeiny, musisz mieć pewność, że wybierasz kawę tradycyjną, a nie bezkofeinową. Do przygotowania domowego peelingu kawowego będziemy potrzebować:
- Wsypujemy kawę do miseczki i zalewamy niewielką ilością wrzątku. Zalej papkę do wysokości ok 1 centymetra ponad poziom kawy.
- Dodajemy cynamon,
- Dolewamy 2-3 łyżki oliwki
- Mieszamy dokładnie składniki aż do uzyskania dość gęstej papki i odstawiamy do wystygnięcia. Jeśli papka okazuję się zbyt rzadka dosyp trochę kawy.
- Po kąpieli delikatnie wmasowujemy peeling w zwilżoną skórę i pozostawiamy na ok. 5-15 minut.
- Spłukujemy dokładnie ciepłą wodą,
- Jeśli nie odpowiada ci zapach kawy, wetrzyj dodatkowo w skórę balsam do ciał.
Aby użyć peelingu kawowego, najpierw połącz fusy z gorącą wodą. W razie potrzeby wymieszaj i dodawaj więcej każdego składnika, aż osiągniesz pożądaną gęstość. Jeśli masz suchą skórę, możesz rozważyć dodanie do mieszanki niewielkiej ilości oleju kokosowego lub oliwy z oliwek.
Przygotowany peeling kawowy nakładaj na czystą skórę. Delikatnie masuj problematyczne obszary opuszkami palców bez wcierania. Możesz również użyć miękkiej szmatki lub suchej szczotki do skóry, jeśli pasta jest zbyt brudna dla palców i paznokci. Po kilkuminutowym masowaniu spłucz do czysta. Najlepiej, jeśli chcesz zakończyć ten proces pod prysznicem, aby zapobiec powstawaniu bałaganu i plam z fusów z kawy.
Po kilku cyklach masażu spłucz dużą ilością wody (najlepiej pod prysznicem, aby uniknąć zabrudzenia).
Aby uzyskać jak najwięcej korzyści, peeling kawowy najlepiej stosować kilka razy w tygodniu. Jest to ta sama praktyczna zasada, która dotyczy innych peelingów, masek i tym podobnych. Może również potrwać kilka tygodni lub dłużej regularnego stosowania, aby zobaczyć jakiekolwiek znaczące rezultaty. Po tym czasie możesz rozważyć wizytę u dermatologa, jeśli nie zauważysz żadnej poprawy cellulitu.
Jakie są zagrożenia związane z peelingiem kawowym na cellulit?
Przede wszystkim należy zauważyć, że nie ma wystarczających dowodów naukowych na słuszność twierdzenia, że kofeina pomaga wyeliminować cellulit, co samo w sobie wystarczy, aby nas sceptycznie podchodzić do tej metody.
Ponadto, jeśli chcemy zmierzyć się z cellulitem, należy od początku porozmawiać z ekspertami (dermatologiem i lekarzem rodzinnym) i pamiętać, że żadne lekarstwo ani kosmetyki nie zastąpią ćwiczeń i prawidłowego odżywiania. Na koniec warto wiedzieć, że małe lub duże korzyści wynikające ze stosowania peelingu kawowego są tymczasowe i wymagają długotrwałego stosowania produktu oraz cierpliwości, aby uzyskać lepszy i trwalszy efekt.
Czy kobieta w ciąży może stosować peeling kawowy?
Kobieta w ciąży stosując peeling musi mieć świadomość, że będzie wykazywał on podobne właściwości na płód jak po wypiciu niewielkiej ilości kawy. Robi go więc na własną odpowiedzialność. Oczywiście jest to spawa indywidualna każdej kobiety (warto przeczytać o wadach picia kawy podczas ciąży). Dopuszczalne są wszystkie peelingi i preparaty na bazie naturalnych składników.
Po zabiegu peelingowania kobieta ciężarna powinna nawilżyć ciało odpowiednimi balsamami, gdyż skóra w tym czasie jest szczególnie wrażliwa. Na czas ciąży zalecałabym jednak stosować peeling cukrowy.
Peeling kawowy nie jest wskazany dla kobiet karmiących piersią, ponieważ kofeina zawarta w kawie wchłania się do krwiobiegu mamy a jej niewielkie ilości mogą pojawiać się także w mleku (dziecko może być np nadmiernie pobudliwe). Jeśli karmisz piersią zastąp go peelingiem cukrowym.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.