Odparzenia pieluszkowe – jak im zaradzić?
Skóra niemowląt pod względem budowy anatomicznej jest zgoła inna niż u dorosłego człowieka. Jest delikatna, wrażliwa i relatywnie bezbronna. Jest aż pięć razy cieńsza niż skóra osoby dorosłej. Co więcej, w ciągu pierwszych trzech lat życia dziecka, jego skóra przechodzi intensywne zmiany, aby stać się bardziej odporną na czynniki zewnętrzne. Dlatego szczególnie trzeba o nią dbać, choć i tak nietrudno o odparzenia pieluszkowe.
Cechy skóry dziecka
W przeciwieństwie do skóry zdrowego, dorosłego człowieka, gdzie za ważną funkcję ochronną odpowiada w pełni wykształcony naskórek, notabene bardzo delikatny i wrażliwy na urazy, u dziecka mamy do czynienia z niewykształconą w pełni warstwą lipidową naskórka. Występuje u niego tzw. powłoka hydro-lipidowa, która tylko w niewielkim stopniu chroni młodego człowieka przed przegrzaniem, utratą wody czy infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi czy drożdżakowymi w obszarze skórnym.
Należy pamiętać, że dzieci nie mają wykształconego owłosienia czy gruczołów potowych. Dlatego łatwo je przegrzać, jak i wyziębić. Ich skóra nie ma także barwnika melaniny, przez co są kompletnie bezbronne, jeśli chodzi o absorpcję promieni słonecznych UV.
Na co zwracać uwagę przy pielęgnacji skóry dziecka?
Naszą uwagę powinny zwrócić wszelkiego rodzaju zmiany skórne w obrębie pupy, pachwin oraz narządów intymnych, na które narażone są niemowlęta i małe dzieci korzystające z pieluszek. Wydawać by się mogło, że błahe na pierwszy rzut oka zmiany skórne to nic poważnego. Nic bardziej mylnego. Zaczerwienienia, obrzęki, przebarwienia, reakcje alergiczne, pokrzywki, wypryski skórne, grudki, rumienie, pęcherzyki, otarcia, odgniecenia, odparzenia mogą prowadzić do bardziej poważnych stanów zapalnych czy nadżerek, wymagających specjalistycznego leczenia farmakologicznego.
Co więcej, nasza reakcja powinna być natychmiastowa, aby postępujące zmiany zahamować możliwie szybko. W przypadku podjęcia odpowiedniego i szybkiego działania jest duża szansa, że ustąpią one po kilku dniach. W przeciwnym razie zalecana jest konsultacja pediatryczno-dermatologiczna.
Top 10 sposobów na odparzenia pieluszkowe
Na szczęście istnieje wiele rozwiązań i to niekiedy bardzo naturalnych i nieinwazyjnych, dzięki którym można skutecznie zapobiegać odparzeniom pieluszkowym.
1. Po pierwsze, niezmiernie istotna jest właściwa dieta oraz nawodnienie maluszka. Według zaleceń Instytutu Żywności i Żywienia, niemowlęta powinny pić do 800 ml wody w ciągu dnia. Z kolei dzieci starsze, w wieku od 1 do 3 lat – 1300 ml na dobę.
2. Po drugie, warto podkreślić również kwestię różnego rodzaju alergii pokarmowych, na które powinno się zwracać uwagę i które trzeba eliminować z jadłospisu dziecka. Mogą one bowiem pośrednio oddziaływać na kondycję skóry dziecka.
3. Porada numer trzy jest taka, aby w przypadku biegunek wywołanych zatruciami żołądkowymi bądź alergiami, które dodatkowo podrażniają miejsca zabezpieczone przez pieluszki, warto w porozumieniu z lekarzem stosować leki lub suplementy probiotyczne, które wesprą zdrowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego.
4. Alergie skórne mogą być wywołane kontaktem ze środkami chemicznymi, jak na przykład płyny do kąpieli czy inne detergenty, którymi myjemy, chociażby wanienkę dziecka. Dlatego zwracajmy uwagę na to, jakich specyfików używamy i jak reaguje na nie skóra dziecka.
5. Piątym sposobem, który pomoże maluchowi w uniknięciu odparzeń skórnych, jest regularne wietrzenie pupy. Środowisko w bezpośrednim sąsiedztwie pieluszki jest dosyć niekorzystne, ze względu na obecność amoniaku pochodzącego z moczu czy bakterii kałowych. Ponadto panuje tam wilgoć i wyższa temperatura. Wietrzenie pupy, pachwin i miejsc intymnych pomoże w uniknięciu przykrych dolegliwości.
6. Po każdej zmianie brudnej pieluchy należy dziecko dokładnie oczyścić i umyć w letniej wodzie. Uwaga – jeśli chodzi o korzystanie z chusteczek nawilżających, to nie jest ono wskazane i powinno być stosowane tylko w wyjątkowych sytuacjach, gdy nie ma innych możliwości przeprowadzenia zabiegów higienicznych. Takim odstępstwem może być na przykład podróż.
7. Siódmy sposób tyczy się metod, które stosowały już nasze babcie. Otóż na problemy skórne u dzieci dobroczynnie działają kąpiele z krochmalu. Zalecają je nawet dziecięcy dermatolodzy.
8. Dobrze doprane pieluszki, których rozmiar zmienia się wraz ze wzrostem dziecka, a więc niezbyt obcisłe, to już połowa sukcesu. Dlaczego? Otóż dziecko spędza w nich prawie cały czas, więc powinny być odpowiednio dobrane.
9. Odpowiednie, codzienne, nawilżanie to kolejna metoda na zdrową skórę dziecka. Do tego celu można używać różnego rodzaju balsamów, kremów czy oliwek. Skóra nie powinna być sucha, ale i nazbyt przetłuszczona. Zachować więc należy zdrowy umiar.
10. Dziesiąta, ale być może najważniejsza rada, to stosowanie naskórnych wyrobów medycznych w postaci kremów, które zawierają substancje o działaniu kojącym, regeneracyjnym, antyseptycznym i przeciwbakteryjnym. Jednym z takich preparatów jest funkcjonujący na polskim rynku Sudocrem. Zawiera on skuteczny, zarówno w profilaktyce, jak i schorzeniach, tlenek cynku. Co ważne, dostępny jest bez recepty.
Przeczytaj także:
- Grzybica pieluszkowa u niemowląt – powstawanie i sposoby leczenia
- Pieluszkowe zapalenie skóry dziecka – pielęgnacja i leczenie
- Pieluszkowe zapalenie skóry niemowlaka – objawy i przyczyny odparzenia
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.