Strona główna » Kobiece sprawy » Niepokalanek pieprzowy – jakie ma działanie oraz jak stosować ?

Niepokalanek pieprzowy – jakie ma działanie oraz jak stosować ?

Vitex agnus-castus niepokalanek pieprzowy

O pozytywnym wpływie niepokalanka pieprzowego na płodność mówi się nie od dziś. Już w starożytności wierzono w jego uzdrawiającą moc. O tym, jak niepokalanek przyczynia się do zwiększenia Twojej płodności przeczytasz w tym artykule.


Niepokalanek pieprzowy, mnisi lub pospolity

Niepokalanek pieprzowy (Vitex agnus-castus) to bardzo stary gatunek rośliny leczniczej. Jest to mały krzew o purpurowych kwiatach, rosnący dziko w regionach Morza Śródziemnego oraz w zachodniej i środkowej Azji.




Niepokalanek pieprzowy wspomagający płodność i regularne miesiączkowanie

Niezwykle bogate w wartości lecznicze są dojrzałe owoce niepokalanka, z których bardzo często przyrządza się lecznicze napary. Ususzone owoce niepokalanka swoim kształtem przypominają ziarna pieprzu, a przyrządzany z nich napar ma pieprzowy posmak. Już w starożytności wierzono, że niepokalanek pieprzowy wspomaga regularne miesiączkowanie.

Wpływ niepokalanka pieprzowego na płodność

zastosowanie lecznice niepokalanka pieprzowegoNiepokalanek pieprzowy – jak sama nazwa wskazuje, znany był przede wszystkim z tego, że zmniejszał popęd seksualny. Dziś niepokalanek należy do najczęściej stosowanych i przepisywanych przez ginekologów ziół w ramach leczenia bezpłodności. Jego zastosowanie jest jednak słuszne nie tylko przy zwalczaniu bezpłodności, ale także w okresie menopauzy, napięcia przedmiesiączkowego, czy przy regularnych bólach menstruacyjnych.

Niepokalanek reguluje także poziom hormonów we krwi i pomaga w leczeniu zaburzeń cyklu.


Działanie niepokalanka

Niepokalanek pieprzowy pozytywnie wpływa na stężenie hormonów we krwi, regulując ich poziom. Niepokalanek znajduje swoje zastosowanie w następujących sytuacjach:

  • Za duże stężenie prolatkyny: Jeśli często znajdujesz się w sytuacjach stresowych, masz objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego lub cierpisz na niedoczynność tarczycy, może to wskazywać na podwyższony poziom prolaktyny w Twoim organizmie. Nadmierna produkcja prolaktyny może prowadzić do zahamowania rozwoju komórki jajowej lub owulacji, a co za tym idzie – do zaburzeń cyklu. Przyjmowanie niepokalanka redukuje poziom wytwarzania prolaktyny i pomaga ponownie wyregulować cykl.
  • Niewydolność ciałka żółtego: Wysokie stężenia prolaktyny może oddziaływać niekorzystnie na wytwarzanie się hormonu ciałka żółtego (progesteronu). Przy zaburzeniu ilości tego hormonu, mówi się o niewydolności ciałka żółtego. *Progesteron jest odpowiedzialny za przygotowanie nabłonka macicy do zagnieżdżenia się w niej komórki jajowej. Jeśli ilość progesteronu jest zbyt mała, może dojść do poronienia. Niepokalanek pomaga przywrócić równowagę pomiędzy ilością estrogenu i progesteronu, stymulując przysadkę mózgową do wydzielania hormonów tropowych, które pobudzają jajniki do wydzielania progesteronu .
Zobacz:  Biustonosz w ciąży - jak wybrać odpowiedni?

nasiona niepokalanka Vitex agnus-castus

Pamiętaj jednak, że niepokalanek pieprzowy może pomóc jedynie przy niewielkich zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Przy poważnych zaburzeniach cyklu i zahamowaniu owulacji trzeba skonsultować się z lekarzem i omówić inne możliwości leczenia.


Udowodnione działanie niepokalanka

Podczas gdy wspomaganie płodności ziołami i roślinami leczniczymi spotyka się z częstą krytyką, to pozytywny wpływ niepokalanka na płodność jest potwierdzony licznymi badaniami.

Kiedy powinnaś unikać niepokalanka?

  • Ponieważ niepokalanek zmniejsza ilość prolaktyny w organizmie, nie powinnaś go zażywać podczas ciąży. Przyjmowanie niepokalanka w okresie, kiedy jeszcze nie wiesz o ciąży nie ma negatywnego wpływu na Ciebie lub dziecko.
  • Także karmiące piersią matki powinny zrezygnować z przyjmowania niepokalanka, gdyż zmniejsza on nadmierną produkcję prolaktyny odpowiedzialnej za produkcję mleka w gruczołach sutkowych oraz może prowadzić do przedwczesnego pojawienia się miesiączki.
  • Poza tym niepokalanek może ograniczać działanie leków psychotropowych z grupy antagonistycznej dla dopaminy. Te jednak przepisywane są głównie przy chorobie Parkinsona i jej pokrewnych, więc ograniczenie to dotyczy raczej wąskiego grona kobiet.




Działania uboczne niepokalanka

  • Świerzb
  • Biegunka
  • Zmniejszenie popędu seksualnego
  • Pogłębienie się problemów psychicznych, gdyż niepokalanek ogranicza działanie niektórych leków psychotropowych

Jak powinnaś stosować i przyjmować niepokalanka

Niepokalanek występuje w postaci tabletek powlekanych, kapsułek lub kropli oraz zmielonych nasion. Powinien być zażywany przez dłuższy czas, najlepiej kilka miesięcy. Jest dostępny bez recepty, jednak, pomimo wszystko, przed zakupem niepokalanka powinnaś skonsultować się ze swoim ginekologiem, gdyż  sam niepokalanek nie rozwiąże wszystkich Twoich problemów hormonalnych i nie pomoże Ci zajść w ciążę.