Strona główna » Dzieci » Nauka czytania u dzieci – jak zacząć?

Nauka czytania u dzieci – jak zacząć?

dobra książka do nauki czytania dla dzieci

nauka czytania u dzieci

Czytanie jest bez wątpienia umiejętnością mentalną, którą dziecko powinno posiąść zaraz po mówieniu. My już zapewne nie pamiętamy momentu, w którym uczyliśmy się poznawać poszczególne litery i składać je w całość. Myślimy sobie, że przecież my to umieliśmy czytać już od początku. Prawda jest jednak zupełnie inna.


Każdy z nas, aby dobrze rozumieć i interpretować poszczególne litery, przeszedł tę samą drogę i taki sam proces edukacji. Chcąc więc nauczyć czytać swoje dziecko jeszcze zanim zrobią to nauczyciele w szkole, powinniśmy postępować więc identycznymi ścieżkami do tych, jakimi uczeni byliśmy my, a dodatkowo wprowadzać modernistyczne sposoby na przyspieszenie tej edukacji.
Jak dziecko nauczyć czytać ? – zaczynając od podstaw

Na samym starcie powinniśmy spędzając czas z naszą pociechą wziąć do ręki alfabet i powoli, stopniowo powtarzać poszczególne litery. Nie próbujmy jednak jednego dnia obskoczyć całego alfabetu i łudzić się, że dziecko cokolwiek z tego zapamięta. Nie odpytujmy również z tego naszych pociech, gdyż uznają, że jest to dla nich stresujące i prędko stracą motywację.

Warto jest więc powoli dobierać po kilka liter dziennie i kilkukrotnie powtarzać. Zaczynając od litery “A” pokazujemy maluchowi, jak wygląda literka duża, a jak mała oraz wypowiadamy ją na głos w oczekiwaniu na powtórzenie jej przez dziecko.Kiedy czynność ta zostanie opanowana, warto jest przejść do powolnych prób łączenia literek. Przykładowo, najprostszym takim połączeniem będzie “pa”. Uczymy dziecko wymowy połączonych takich liter, które służą najlepiej do tworzenia podstawowych sylab. Ostatnim krokiem na drodze do dobrego czytania jest poprawna nauka sylabowania.

Gry i zabawy uczące czytać

Ciekawymi zabawami mogącymi nauczyć czytać nasze pociechy są zarówno te stricte pisemne, jak i te wymagające trochę ruchu. Pierwszą ciekawą zabawą, do której wystarczy kartka jest rozpisywanie dziecku wyrazów z brakującymi sylabami do uzupełnienia. Zaczynamy oczywiście od krótkich wyrazów, następnie przechodząc do coraz dłuższych słów. Po kilku takich treningach dziecko powinno sporo zapamiętać.

dobra książka do nauki czytania dla dzieci

Dla bardziej kreatywnych rodziców możemy wymienić też układanie sylabowych klocków. Wystarczy, że na każdym klocku przykleimy po kartce z poszczególną sylabą, a następnie rozsypiemy je wszystkie na ziemię i poprosimy dziecko o znalezienie i połączenie w istniejące wyrazy.

Kiedy natomiast na zewnątrz pogoda sprzyja, możemy wyjść z domu i aktywnie porzucać piłką z naszymi dziećmi. Normalne rzucanie do siebie z tą różnicą, że przy każdym rzucie do dziecka mówimy jedną, początkową sylabę, a następnie zadaniem pociechy jest dokończenie jej jakimkolwiek słowem.
Rzeczy przydatne w nauce czytania

Oczywiste jest, że do zdobycia tej umiejętności potrzebne są książki do czytania dla dzieci. Warto jest zaopatrzyć się w różnego rodzaju bajki, które będziemy czytać razem z dzieckiem przed snem. Czytając, warto umożliwić maluchowi również wgląd do książki, przez co widoczne będą dla niego poszczególne słowa i może się ich szybciej nauczy.

Ostatnio mamy również do czynienia z książkami interaktywnymi. Te artykuły również mogą okazać się pomocne w przypadku braku czasu na naukę ze strony opiekuna.