Strona główna » Materiał zewnętrzny » Nauka angielskiego u dzieci – kiedy zacząć?

Nauka angielskiego u dzieci – kiedy zacząć?

kolorowe literki na abecadle do nauki języka

książka do nauki angielskiego

Nie trzeba nikogo przekonywać, że znajomość języków obcych jest niezwykle istotną umiejętnością w dzisiejszym, globalnym świecie. Szczególnie ważna jest znajomość angielskiego, który pełni swoistą rolę języka międzynarodowego.


Powszechnie wiadomo także, że nauka języków obcych najlepiej przychodzi w wieku dziecięcym. Pozostaje jednak pytanie, kiedy warto wprowadzić angielski w życie dziecka? Oto kilka porad od ekspertów tworzących blog dla mam Akademia Mądrego Dziecka.

Lekcje angielskiego dla dziecka – dlaczego warto?

Dzieciństwo ma za zadanie przygotować dziecko do dorosłego życia. Niezwykle istotną rolę w tym procesie pełni nauka o otaczającym świecie, jego historii, tradycjach, a także znajomość języków obcych. Język angielski wiedzie tu zdecydowany prym, gdyż jego znajomość jest niezbędna zarówno w szkole, jak i w dorosłym, zawodowym życiu.

Im wcześniej dziecko rozpocznie swoją przygodę z angielskim, tym szybciej opanuje go w stopniu komunikatywnym, co pozwoli mu w późniejszym wieku podróżować, poznawać kulturę innych krajów oraz lepiej radzić sobie w szkole, na uczelni i w pracy. Istotną kwestią jest więc nie czy uczyć dziecko angielskiego, ale kiedy zacząć to robić.

Specjaliści tworzący treści na blog dla mam Akademia Mądrego dziecka stoją na stanowisku, że im wcześniej, tym lepiej. Jeśli zależy nam, aby nasza pociecha oswoiła się z brzmieniem języka angielskiego, warto już od najmłodszych lat puszczać mu piosenki w tym języku, czytać krótkie opowiadania oraz wspólnie oglądać bajki.

Należy jednak zachować zdrowy rozsądek i umiar nie zapominając, że priorytetem powinno być opanowanie przez dziecko języka ojczystego, angielski natomiast ma pełnić rolę drugoplanową. Wcześnie rozpoczynając naukę angielskiego damy dziecku więcej czasu na oswojenie się z nim, co z pewnością przyniesie wymierne rezultaty w kolejnych latach.

Nauka poprzez zabawę, czyli lekcje angielskiego dla przedszkolaków

Kiedy dziecko osłucha się już z brzmieniem i melodią języka angielskiego, warto przejść do poważniejszej nauki. Dzieci 3-4 letnie można zapisać na prywatne lekcje angielskiego, wiele przedszkoli oferuje je także w ramach swojego planu zajęć. Lekcje są prowadzone przez lektora, który stawia szczególny nacisk na naukę poprzez zabawę – dzieci poznają nowe słówka i zwroty bawiąc się ze sobą, co ułatwia ich zapamiętywanie oraz kojarzenie z codziennymi sytuacjami.

abecadło do nauki angielskiego

Taka nauka jest przyjemna i lubiana przez dzieci, co również sprzyja dobrym efektom.

Eksperci tworzący treści na blog dla mam przekonują jednak, że nie należy dziecka zmuszać do nauki – często maluchy nie wykazują większego zainteresowania innymi językiem, ale czas spędzony na lekcjach angielskiego z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Aparat mowy u dzieci jest elastyczny i przygotowany to wytwarzania dowolnych dźwięków, przez co nauka języków obcych jest najskuteczniejsza przez 10. rokiem życia. Później przychodzi natomiast czas na doskonalenie umiejętności, opanowywanie do perfekcji gramatyki oraz samodzielnie pisanie i budowanie dialogów na różne tematy.

Im wcześniej jednak zaczniemy, tym szybciej osiągniemy satysfakcjonujące efekty oraz większa szansa, że nauka angielskiego stanie się dla dziecka prosta, łatwa i naturalna.