Gdzie jesteś: Strona Główna / Pielęgnacja / Jak często i czym myć włosy i głowę dziecku ? – praktyczne porady

Jak często i czym myć włosy i głowę dziecku ? – praktyczne porady



Mycie włosów na główce dziecka w okresie niemowlęcym służy nie tylko utrzymaniu jej w czystości, ale także stymulacji skóry głowy oraz pobudzeniu gruczołów łojowych. Jako że dziecko jest jeszcze bardzo wrażliwe i kruche, przy myciu główki dziecka warto pamiętać o kilku ważnych zasadach. 





Jak często myć włosy dziecku?

Krótko po porodzie wzrost włosów jest jeszcze nie tak bardzo intensywny. Wręcz przeciwnie, wiele noworodków przychodzi na świat z bujną fryzurą, aby potem w ciągu pierwszego roku życia stracić prawie wszystkie włosy. Nawet jeśli Twoje dziecko nie ma dużo włosów, nadal ważne jest, aby delikatnie umyć skórę głowy, aby pozbyć się nadmiaru sebum.



To wypadanie włosów warunkowane jest zmianami hormonalnymi u dziecka i stabilizuje się najczęściej do końca drugiego roku życia samodzielnie. W pierwszych miesiącach życia dziecka włosy niemowlęce są jeszcze bardzo cienkie. Do tego dziecko ma ograniczoną ruchliwość i nie brudzi się aż tak bardzo. Na początku wystarczy zatem mycie główki dziecka raz w tygodniu w ramach kąpieli.

Jeśli uważasz, że włosy Twojego dziecka mogą wymagać odrobiny oczyszczenia, możesz po prostu użyć delikatnej gąbeczki, miękkiej ściereczki i wody. Zwilż szmatkę i wykręć ją, a następnie delikatnie przetrzyj włosy dziecka. To powinno wystarczyć do następnej sesji szamponu.

 

Szampon do pielęgnacji i mycia skóry główki dziecka?

Jako że włosy maleństwa są jeszcze bardzo miękkie i delikatne, nie potrzebujesz do mycia główki dziecka żadnych, specjalnych środków do pielęgnacji. Jeśli włosy z czasem będą stawać się coraz bardziej gęste, będziesz mogła posiłkować się szamponem.



Do pielęgnacji główki dziecka używaj jednak zawsze kosmetyków odpowiednich dla jego wieku, najlepiej bez substancji zapachowych, gdyż są one z reguły dużo bardziej przyjazne dla główki dziecka niż zwykły szampon.

Jakich produktów należy używać do mycia włosów dziecka?

Używaj szamponu, który jest przyjazny dla dziecka i pomaga również nawilżyć skórę głowy. Nigdy nie używaj szamponu przeznaczonego dla dorosłych. Wybierz szampon o wartości pH od 4,5 do 6.

Kiedy zacząć używać szamponu do mycia włosów noworodka?

Noworodki nie potrzebują szamponów do mycia włosów. Wprowadzaj szampony dopiero po ukończeniu przez dziecko około 2 miesiąca życia.



Technika mycia główki i włosów dziecka

Dla wielu dzieci jest to dość nieprzyjemne, jeśli woda spływa na twarz lub do uszu. Zwróć zatem uwagę przy myciu główki dziecka na to, aby odchylić ją możliwie do tyłu, żeby woda mogła spokojnie spłynąć. Wybierz z pomocą kubeczka trochę letniej wody i polej nią główkę maleństwa lub wykręć namoczoną gąbkę nad włoskami, aby je w ten sposób delikatnie umyć.

Jeśli Twoje dziecko zasadniczo nie przepada za kąpielą i jest niespokojne, możesz spróbować owinąć je w ręcznik i trzymając główkę nad wanienką delikatnie umyć same włosy. Jeśli i to nie spodobałoby mu się, możesz spróbować mycia główki dziecka, przecierając włosy mokrą ściereczką. Wypróbuj, jaka metoda sprawdza się u Was najlepiej.



Suszenie główki niemowlęcia po kąpieli

Po tym, jak umyłaś włoski, ważne jest, aby je starannie osuszyć, aby maleństwo się nie przeziębiło. Do tego celu najlepiej jest użyć miękkiego ręcznika, który będzie służył do delikatnego wysuszenia główki dziecka. Suszarka jest niewskazana dla wrażliwej skóry niemowlęcia. Zwróć także uwagę na to, abyś zbytnio nie naciskała na główkę, gdyż kości czaszki u niemowląt nie są jeszcze w pełni wykształcone.

Ręcznik z kapturem dla niemowląt

Niemowlęta mogą tracić dużo ciepła przez głowę. Mogą jednak również się przegrzać, jeśli głowa jest zakryta zbyt długo. Zainwestowanie w ręcznik z kapturem to doskonały sposób na zabranie malucha z kąpieli do przebieralni bez dreszczy.


Otwór pokrywy czaszki, tak zwane ciemiączko, to element budowy ciała odpowiedzialny za to, aby głowa pozostała elastyczna i była możliwość dalszego wzrostu mózgu. Te miejsca pokryte jedynie tkanką łączną są bardzo wrażliwe na dotyk i należy obchodzić się z nimi bardzo ostrożnie.




Jak usunąć ciemieniuchę z główki dziecka?

Ciemieniucha to mocno przywierająca, tłustawa warstwa na skórze głowy. Problem ten dotyczy wielu niemowląt w pierwszych trzech miesiącach życia. Dzieje się tak, gdyż czynność gruczołów łojowych na początku nie jest jeszcze optymalnie wyregulowana.

Ciemieniuchy nie należy jednak mylić z wypryskiem atopowym, który może być pierwszą oznaką atopowego zapalenia skóry, które często dotyczy nie tylko główki dziecka, ale także innych części ciała. Ciemieniucha znika zazwyczaj samoistnie po kilku miesiącach.

Jeśli ciemieniucha przeszkadza Ci, możesz spróbować delikatnie usunąć ją z główki dziecka. Możesz delikatnie, punktowo wycierać główkę 1 do 2 godzin przed kąpielą watką nasączoną olejkiem dla niemowląt, aby zmiękczyć skorupę.

Następnie zmyj gruntownie olejek z włosków przy kąpieli. Następnie możesz spróbować usunąć odklejającą się warstwę delikatnie grzebieniem w kierunku przeciwnym do kierunku wzrostu włosów. Nie rób jednak tego na siłę, gdyż mogą pozostać ranki na skórze, które prowadzą do infekcji.




Aby zapobiegać tworzeniu się ciemieniuchy, możesz masować główkę dziecka miękką szczotką po kąpieli. Takie szczotkowanie główki dziecka pobudza krążenie krwi i wywiera pozytywny wpływ na gruczoły łojowe. Zwróć jednak uwagę, aby nie przyciskać za mocno szczotki do główki dziecka.

 


Ostatnia aktualizacja 20