Strona główna » Niemowlę » Korzyści płynące z metody sign2baby i migania do dzieci

Korzyści płynące z metody sign2baby i migania do dzieci

niemowlak-przeglądanie się w lustrze

Przeciwnicy metody uważają, że zdrowe dziecko nie powinno uczyć się systemu migowego tylko mowy. Obawiają się, że bobomigotanie może zablokować lub spowolnić rozwój mowy. Jednak należy pamiętać, że mowa jest powiązana z gestami, przychodzimy na świat z zakodowaną potrzebą gestykulacji. Po prostu nie zapominajmy mówić przy pokazywaniu gestów – to wszystko.


Metoda sign2baby zakłada, że nasz mózg jest gotowy do porozumiewania się o wiele wcześniej niż pozwolą na to narządy mowy, które gotowe są do tego dopiero w okolicach drugiego roku życia. Kontrolowanie licznych mięśni odpowiedzialnych za proces mówienie jest o wiele bardziej skomplikowane i trudniejsze do nauczenia.




Synchronizacja półkul mózgowych

Lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za język mówiony, prawa za myślenie obrazowe. Metoda bobomigów jest więc doskonałym ćwiczeniem synchronizacji obu półkul. Badania wykazują, że dzieci, do których migano w wieku niemowlęcym, dzięki treningowi mózgu rozwijają się lepiej i szybciej, mają wyższy iloraz inteligencji niż ich rówieśnicy, z którymi rodzice komunikowali się z tradycyjny sposób.

Autorka polskiego projektu bobomigów, doktorantka UW Danuta Mikulska twierdzi, że miganie przez synchronizacje półkul prowadzi do lepszej koordynacji oko-ręka. Poprawia się również pamięć, rozwija wyobraźnia i zdolność koncentracji, łatwiej przychodzi nauka czytania, pisania, liczenia i do minimum zmniejsza się ryzyko dysleksji.



Jednak sami twórcy metody sign2baby uważają, że bobomigi to nie sposób na wychowanie geniusza. To po prostu mądra, rozwijająca zabawa, przygoda i ciekawe doświadczenie zarówno dla rodziców, jak i dla niemowlaka. Rozwój umysłu dzieci jest dla nas nadal zagadką.

Zalety stosowania gestów migowych

  • Wcześniejsza komunikacja i lepsze więzi z rodzicami
    Dziecko jest gotowe porozumiewać się o wiele wcześniej niż jest w stanie mówić. Komunikacja buduje więzi między dzieckiem, a rodzicami.
  • Wcześniej rozpoczęty proces mówienia
    Badania pokazały, że dzieci, które migają o wiele wcześniej zaczynają mówić.
  • Mniejsze frustracje dziecka
    Dzieci szybko zaczynają rozumieć, że porozumiewanie się za pomocą migów daje lepsze możliwości wyrażenia swoich uczyć niż płacz.
  • Wyższe IQ o 10-12 punktów



    W niektórych przypadkach badania wykazały wzrost IQ o ponad 20 punktów. Jest to punkt, który zasługuje na największą uwagę.
  • Rozwija bogatsze słownictwo
    Dwuletnie dzieci znają o średnio 50 więcej słów niż dzieci, które nie migały, a poziom słownictwa migającego trzylatka jest równy poziomowy nie migającego 4 latkach.
  • Większe zainteresowania książkami
    Jedno z technik nauki bobomigów sign2baby jest czytanie z dzieckiem książek.
  • Bardziej rozwinięta wyobraźnia
    Dziecka rozwija od małego obie półkule, dlatego potem mają lepszą wyobraźnie i są bardziej kreatywne.
  • Większa pewność siebie
    Traktujemy nasze dziecko wcześniej jako bardziej poważne, skoro potrafimy się z nim porozumieć. Skutkuje to tym, że lepiej czuje się ono w kontaktach z innymi.