Strona główna » Antykoncepcja » Metoda pomiaru temperatury podstawowej – obserwacja cyklu i owulacji

Metoda pomiaru temperatury podstawowej – obserwacja cyklu i owulacji

Dzięki metodzie pomiaru temperatury podstawowej można stwierdzić, czy u kobiety w ogóle, a jeśli tak, to kiedy dochodzi lub doszło do owulacji. Metoda ta może stanowić pewną alternatywę dla osób, które np. ze względów zdrowotnych nie mogą stosować antykoncepcji hormonalnej, a nie chcą zajść w ciążę. Jednak jeśli planujesz dziecko, metoda pomiaru temperatury pomoże Ci ustalić Twoje płodne dni.


 obserwacja cyklu owulacji za pomocą termometra

Metoda pomiaru temperatury podstawowej należy do form naturalnego planowania rodziny i opiera się na codziennej obserwacji podstawowej temperatury ciała w czasie cyklu miesiączkowego kobiety. Pomiaru temperatury podstawowej (poprzebudzeniowej) dokonuje się codziennie, bezpośrednio po przebudzeniu, w stanie spoczynku, mniej więcej o stałej porze, zawsze tym samym termometrem.




Temperatura Twojego ciała wzrasta w fazie po owulacyjnej o około 0,3 do 0,6 °C w porównaniu do poprzedniej fazy. Najwyższa szansa na zapłodnienie występuje na kilka dni przed owulacją, w dniu owulacji i kilka po. Dokładnego dnia owulacji nie da się zmierzyć tą metodą. Zazwyczaj jednak owulacja jednak na 2 dni przed podwyższeniem temperatury ciała. Poza tym wykres temperatury ciała daje lekarzowi podstawę do stwierdzenia ewentualnych zaburzeń hormonalnych w Twoim organizmie.

Przeprowadzenie metody pomiaru temperatury podstawowej

Podstawowa temperatura ciała to ta mierzona od razu po przebudzeniu. Najlepiej mierzyć ją zatem zaraz po tym, jak wstajesz, zawsze w tym samym miejscu. Wyniki notujesz codziennie, najlepiej na karcie pomiaru cyklu.



Czytanie wykresu pomiaru temperatury

Najprostszym sposobem oceny wykresu temperatury ciała i określenia Twoich płodnych dni jest reguła 3/6. Jeśli termometr przez 3 dni z rzędu pokazuje tę samą temperaturę, która leży ponad średnią temperatur sprzed ostatnich 6 dni, oznacza to, że owulacja już się odbyła. Świadczy to także o tym, że Twoje dni płodne dobiegły końca i do momentu wystąpienia kolejnej miesiączki możesz uprawiać seks bez zabezpieczenia.

Zobacz:  Spirala antykoncepcyjna - czy warto ją zastosować? Zalety i wady

Jednak ta dość niepewna reguła zalecana jest raczej przy regularnym cyklu. Poza tym do stosowania metody pomiaru temperatury wskazana jest wcześniejsza najlepiej roczna obserwacja cyklu. Jeśli był on regularny, będziesz w stanie dokładnie określić swoje płodne dni. Jeśli nie, pomyśl o innych metodach naturalnej antykoncepcji, gdyż ta nie da Ci gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia.

Ostrożnie z lekami i używkami

Gorączka, spożywanie alkoholu dzień wcześniej, leki czy stres mogą wpływać na zmianę temperatury Twojego ciała i sprawić, że pomiary nie będą wiarygodne. Dlatego bardzo ważne jest, abyś podczas stosowania metody pomiaru temperatury była ogromnie uważna i zdyscyplinowana.



Metoda objawowo-termiczna zwiększa wiarygodność pomiaru temperatury

Ponieważ metoda pomiaru temperatury jest dość niepewnym środkiem naturalnej antykoncepcji, wiele kobiet uzupełnia ją przeprowadzając jednocześnie metodę Billingsów, która polega na obserwacji śluzu szyjkowego. Połączenie tych dwóch metod naturalnego planowania rodziny nazywane jest metodą objawowo-termiczną.