Strona główna » Antykoncepcja » Metoda objawowo-termiczna – obserwacja śluzu szyjkowego

Metoda objawowo-termiczna – obserwacja śluzu szyjkowego

Naturalne planowanie rodziny

Metoda objawowo-termiczna, nazwana także metodą Billingsów polegała na obserwacji śluzu szyjkowego podczas cyklu owulacyjnego kobiety. Dziś metoda Billingsów znajduje swoje zastosowanie wraz z metodą pomiaru temperatury podstawowej przy planowaniu dziecka.

Metoda Billingsów – ocena śluzu szyjkowego

Ilość i stan śluzu szyjkowego zmieniają się wraz z fazami cyklu. Przy zastosowaniu metody Billingsów śluz pobiera się prosto z przedsionka pochwy. Następnie ocenia się konsystencję śluzu. Jeśli jest on jasny, gładki, śliski, przezroczysty i rozciągliwy oznacza to, że znajdujesz się w okresie płodnym cyklu.
W kolejnych fazach cyklu możesz zaobserwować następujące zmiany:

  • Podczas pierwszej fazy cyklu kobieta odczuwa przez kilka dni suchość w okolicy przedsionka pochwy oraz narządów płciowych.
  • Im bliżej owulacji, tym więcej wytwarzanego śluzu. Następnie pojawia się lepka, gęsta i skąpa wydzielina, mająca za zadanie ochronić macicę przed plemnikami, dopóki komórka jajowa ostatecznie nie dojrzeje.
  • Kilka dni przed owulacją śluz jest coraz rzadszy i przejrzystszy. Podczas najpłodniejszych dni Twój śluz ciągnie się jak nitki pajęczyny, a swoją konsystencją przypomina białko surowego jajka.
  • Po owulacji śluz ponownie gęstnieje i zmienia kolor.

Metoda termiczna planowania ciąży

Ocena śluzu szyjkowego wymaga jednak pewnej wiedzy, nie zalecamy więc stosowania jej tym osobom, które wykluczają posiadanie dziecka w najbliższej przyszłości.Metoda owulacyjna billingsa

Aby zwiększyć wiarygodność metody Billingsów, wiele kobiet stosuje dodatkowo metodę pomiaru temperatury podstawowej. Taka kombinacja nazywana jest metodą objawowo-termiczną i jest zdecydowanie bardziej skuteczną metodą naturalnego planowania rodziny. Polega ona na zestawieniu i porównaniu obu metod w tabeli na karcie obserwacji cyklu.
Jeżeli więc nie planujecie dziecka w danym momencie, zalecamy współżyć jedynie w dniach niepłodnych, czyli w okresie po owulacyjnym.

Okres niepłodności zaczyna się zazwyczaj 3-go wieczoru podwyższonej temperatury lub 3-go wieczoru po tym, jak śluz osiągnął swoją największą płynność i rozciągliwość.

Skuteczność metody objawowo-termicznej billingsa

Jeżeli do stosunku dochodzi tylko w drugiej części cyklu opisanej powyżej, metoda ta jest właściwie niezawodna. Według wskaźnika Pearla, określającego skuteczność metod antykoncepcyjnych, metoda ta posiada skuteczność antykoncepcyjną o wartości 0,3. Wynik ten jest porównywalny ze skutecznością pigułki hormonalnej.Nieplanowana ciąża może być jednak skutkiem zaniechania lub niedokładnego wykonania pomiarów lub współżycia w dniach względnej płodności, dlatego przy stosowaniu tej metody dyscyplina jest niezwykle ważna.


Osoby które odwiedziły tą stronę znalazły ją szukając:

  • metoda billingsa
  • metoda owulacyjna billingsa
  • metoda obserwacji śluzu
  • obserwacja śluzu metodą billingsów
  • obserwacja śluzu antykoncepcja