Maść na bolące i popękane brodawki sutkowe z lanoliną w okresie karmienia
Maść na bolące brodawki sutkowe może się czasem okazać nieocenioną pomocą przy karmieniu piersią. Bowiem zwłaszcza na początku wrażliwa skóra może reagować podrażnieniami i karmienie będzie dla nich obciążające. Jeśli Twoja skóra boli przy karmieniu i zdaje się być wysuszona, powinnaś koniecznie zadbać o to, by odpowiednio ją nawilżać. Skuteczną pomocą może być tutaj maść na brodawki sutkowe, która nastawiona jest specjalnie na Twoje potrzeby w okresie karmienia piersią.
Podrażnione brodawki sutkowe są częstym problemem karmiących matek, zwłaszcza na początku okresu karmienia. Zazwyczaj za dobry stan piersi i sutków odpowiedzialne są gruczoły łojowe. Wyglądają one jak małe supełki, które rozmieszczone są dookoła brodawki.
Jeśli Twoje brodawki sutkowe są szczególnie wrażliwe bądź przystawiasz dziecko do piersi w niekorzystnej pozycji do karmienia piersią, Twoja skóra może być podrażniona, pękać i nieprzyjemnie boleć. Wtedy przydaje się maść na brodawki sutkowe, aby pomóc skórze powrócić do elastyczności.
Czym jest maść na brodawki sutkowe z lanoliną?
Maść na brodawki sutkowe wytwarzana jest najczęściej na bazie lanoliny. Substancja ta otrzymywana jest z wydzieliny gruczołów łojowych owiec i skutecznie pielęgnuje skórę piersi zarówno przed, jak i po karmieniu. Przy małych rankach lub pęknięciach maść na brodawki sutkowe wspomaga procesy gojenia się. Taką maść na brodawki sutkowe możesz w większości przypadków nałożyć w każdym momencie i nie ma potrzeby usuwania bądź zmywania jej przed karmieniem.
Maść na pępające sutki z lanoliną można kupić w każdej aptece (np. Bepanthen, Castor Equi, MALTAN):
Lanolina jest bowiem bezsmakowa, a maść na brodawki sutkowe przygotowywana jest najczęściej bez sztucznych dodatków, które mogą zaszkodzić dziecku.
Na wszelki wypadek zajrzyj jednak do ulotki dołączonej do opakowania maści na ból brodawek.
Maść na obolałe brodawki sutkowe przy karmieniu – praktyczne wskazówki do pielęgnacji
- Do codziennej pielęgnacji piersi używaj tylko wody lub łagodnych kosmetyków bez alkoholu. W ten sposób naturalna ochrona skóry nie ulegnie zniszczeniu i będzie mogła się sama regenerować, a maść na brodawki sutkowe będzie skutecznym uzupełnieniem tego procesu.
- Zwłaszcza początkowa faza posiłku jest dla wielu mam nierzadko bolesna. Będziesz mogła zatem na początku wycisnąć palcami nieco mleka, zanim przyłożysz dziecko do piersi. W ten sposób maleństwo nie będzie musiało aż tak mocno ssać.
- Zwróć uwagę, aby niemowlę przy karmieniu obejmowało ustami nie tylko końcową część, ale cały sutek. W ten sposób łatwiej mu będzie dostać się do mleka. Maść na brodawki sutkowe łagodzi tylko objawy. Warto jednak skutecznie zapobiegać powstawaniu bólu. Możesz pomóc dziecku i leciutko palcem unieść jego wargi, aby mogło ustami objąć większą część sutka.
- Mleko matki to naturalna maść na brodawki sutkowe. Pozostaw ostatnie krople mleka na sutku do wyschnięcia. Ma ono działanie antybakteryjne i nawilża skórę.
- Wkładki laktacyjne z wełny czy jedwabiu dodatkowo doskonale uzupełniają maść na brodawki sutkowe w jej działaniu.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.