Leżenie niemowlaka na brzuszku – jak długo kłaść dziecko na brzuszku?
Leżenie na brzuszku niemowlaka jest ważne dla jego prawidłowego rozwoju. I choć wydawałoby się, że nie ma nic prostszego, w rzeczywistości jest to dla dziecka pozycja wymagająca nie lada wysiłku.
Leżenie na brzuchu ma wiele zalet. Przede wszystkim stymuluje rozwój ruchowy niemowlaka, ćwiczy koordynację, wspomaga perystaltykę jelit, wzmacnia mięśnie grzbietu i klatki piersiowej. Dzięki temu dziecko uczy się odpychać od podłoża rączkami, unosić głowę, a z czasem turlać się i pełzać. Wszystko to ma duże znaczenie dla jego rozwoju motorycznego. Umiejętności zdobyte w tej pozycji przydadzą się dziecku później – podczas siadania i raczkowania.
Leżenie na brzuchu niemowlaka
Dziecko, leżąc na brzuszku, robi „pompki”. W 2. miesiącu życia, będąc w tej pozycji, dźwiga głowę opierając się na przedramionach. W 3. miesiącu – odpycha się rączkami i unosi jeszcze wyżej – czyli robi „pompkę na przedramionach”. W 4. miesiącu leży na brzuchu i bawi się zabawkami, przyciąga je do siebie.
W 5–6. miesiącu prostuje ręce i stara się podnieść coraz wyżej, odrywając klatkę piersiową od podłoża – wyjaśnia Katarzyna Błaszków, fizjoterapeuta oraz terapeuta metody NDT Bobath i Integracji Sensorycznej. –
Jeżeli do 4. miesiąca życia mama w ogóle nie kładzie dziecka na brzuchu, to zdarza się, że nie wyćwiczy ono sobie umiejętności robienia tych „pompek”. Przekłada się to później na problem ze wstawaniem na czworaki. Jeżeli dziecko od urodzenia nie używa rąk do podporu, to jest mniejsza szansa na to, że będzie raczkować. Mogą pojawić się też kłopoty z siadaniem, bo aby usiąść samemu z podłogi, trzeba użyć rąk.
Większość dzieci siada „z czworaków”! Dziecko, leżąc na brzuchu, ćwiczy mięśnie grzbietu i klatki piersiowej. Wytrzymałość i siła tych mięśni jest ważna dla późniejszego, samodzielnego siadania dziecka. Dlatego ważne jest, aby często kłaść dziecko na brzuch i dążyć do tego, aby spędzało w ten sposób dużo czasu. Bardzo często dzieci, które nie „ćwiczyły na brzuszku” garbią się w późniejszym okresie życia – dodaje.
Kiedy można kłaść dziecko na brzuszku?
Najlepiej kłaść dziecko na brzuszku już od urodzenia, ale na tak długo, na ile ma siłę. – Leżenie na brzuchu to spory wysiłek. Wiele dzieci dużo przy tym stęka. Skoro będąc w tej pozycji niemowlę robi pompki, to trzeba sobie zadać pytanie: ile my, dorośli, potrafimy ich zrobić? Kładziemy dziecko bardzo często na brzuszek, ale na tak długo, na ile starcza mu sił. Łatwiej jest przecież wykonać serię 20 pompek, jeśli zrobimy ich 5 razy po 4, niż wszystkie naraz.
jak układać dziecko na brzuszku
To samo dotyczy dziecka – można kłaść je na brzuszku krócej, ale częściej. Nie czekać tak długo, aż maluch sam głośno wyrazi swoje niezadowolenie.
– Im więcej maluch będzie leżeć na brzuszku, tym więcej będzie trenował. Problem pojawia się wtedy, gdy w ogóle tego nie lubi.
Niemowlak nie chce leżeć na brzuchu?
Leżenie na brzuszku niemowlaka to niemały wysiłek, nic więc dziwnego, że nie każdemu może się ono podobać.
Już od pierwszy dni można kłaść noworodka na swojej klatce piersiowej, kiedy jesteśmy w pozycji półleżącej. Gdy siedzimy, można ułożyć maluszka w poprzek swoich kolan. Kładąc dziecko na macie czy dywanie, możemy położyć się naprzeciwko niego, tak aby utrzymywać z nim kontakt wzrokowy.
– Jeżeli niemowlę nie lubi leżeć na brzuchu, tzn. że jest to dla niego bardzo trudne, ma słabe mięśnie tułowia albo leży nieprawidłowo – za bardzo zadziera głowę do góry, zbyt mocno napina lędźwie, ręce „uciekają mu do tyłu” i nie potrafi ich trzymać razem. W takiej sytuacji nie zmuszamy go do tej pozycji. Zmuszanie go nie spowoduje, że nauczy się leżeć tak, aby wzmacniać prawidłowo mięśnie.
kładzenie niemowlaka na brzuszku
W takiej sytuacji warto skonsultować się ze specjalistą, aby zdiagnozować główny problem uniemożliwiający prawidłową pracę w leżeniu przodem. Fizjoterapeuta pokaże jak ułatwić dziecku takie leżenie. Czasem instruktaż i stosowane ułatwienia wystarczą, nie zawsze jest potrzebna ciągła terapia. W takiej sytuacji trzeba nauczyć dziecko, jak ładnie leżeć na brzuchu, tj. tak aby podpierało się na swoich rękach i odpychało się nimi od podłogi. Terapeuci NDT Bobath zwracają przy tym uwagę, aby ten ruch był stabilny, z coraz lepszą koordynacją i aby dziecko podnosiło się coraz wyżej. Specjalista pokaże też mamie, jak pomagać dziecku i jak nauczyć je leżenia na brzuszku w domu.
– Uczymy rodziców, jak nosić dziecko, jak układać je, aby leżał na brzuszku na naszych kolanach czy na barku, pokazujemy jak bawić się z dzieckiem, aby je do tego zachęcić i wydłużać czas leżenia. Nazywamy to prawidłową pielęgnacją, wspomaganiem leżenia na brzuchu.
Czy dziecko może bezpiecznie spać na brzuchu?
Istnieje teoria, że dziecko w pierwszych dwunastu miesiącach życia nie powinno spać na brzuchu, ponieważ będzie oddychało własnym powietrzem. To sprawia, że oddycha odzyskanym powietrzem, które zawiera mniej tlenu i zmniejsza funkcjonalność płuc. Może to również prowadzić do SIDS. Zatem jednym z zagrożeń, że dziecko śpi na brzuchu, jest śmierć z powodu braku tlenu. Lekarze zalecają rodzicom, aby uważali, aby dziecko śpiące na brzuchu nie pozostawało w tej pozycji dłużej niż kilka minut.
Co jeśli moje dziecko uwielbia spać na brzuchu?
Należy koniecznie zrozumieć, że noworodek nie ma zdolności motorycznych wymaganych do ułożenia się na brzuchu przez pierwsze cztery miesiące życia. Gdy dziecko zacznie się przewracać, konieczne jest monitorowanie dziecka i jego stanu zdrowia, zwłaszcza w czasie, gdy nie śpi, spędzając czas na brzuchu.
W pierwszym roku życia dziecka należy za wszelką cenę unikać spania na brzuchu. Ciało noworodka nie rozwinęło jeszcze zdolności do zarządzania recyrkulacją tlenu. Nadmiar dwutlenku węgla, który wraca do organizmu dziecka, kiedy śpi na brzuchu, może okazać się śmiertelny. Jeśli Twoje dziecko nie może spać na plecach, natychmiast skontaktuj się z lekarzem pediatrą.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.