Strona główna » Ciąża » Leczenie zębów w ciąży – próchnica, wybielanie, leczenie kanałowe

Leczenie zębów w ciąży – próchnica, wybielanie, leczenie kanałowe

leczenie zębów w ciąży

W czasie ciąży wszelkie infekcje w obrębie jamy ustnej ulegają nasileniu, więc niewielka „dziurka” może w konsekwencji wymagać leczenia kanałowego. Jak dbać i leczyć zęby w czasie ciąży i przed nią?


Często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale próchnica zębów i inne choroby zębów mogą wywołać nawet przedwczesny poród, dlatego warto zadbać o ich zdrowie i wybrać się do stomatologa już przed planowanym zajściem w ciążę lub zaraz gdy dowiesz się że już w niej jesteś.

Jest kilka powodów dla których warto odwiedzić stomatologa jeszcze przed zajściem w ciążę, a najważniejszy z nich to stosowanie niektórych znieczuleń i leków, które nie zawsze muszą być bezpieczne dla Twojego dziecka i należy zachować szczególną uwagę przy ich stosowaniu.

Oczywiście zęby możesz leczyć również w ciąży, ale zalecamy każdorazowo wizytę rozpocząć od poinformowania lekarza o tym fakcie.

Dlaczego leczenie zębów w ciąży jest takie ważne

O zęby należy dbać w każdym czasie, jednak ciąża to okres w którym Twoje uzębienie będzie zdecydowanie bardziej narażone na wszelkiego typu uszkodzenia i choroby. Składa się na to kilka czynników z których o kilku warto wspomnieć.

  • Wapń i inne minerały które są podstawowym budulcem zębów będzie z Twojego organizmu pobierało teraz też rozwijające się dziecko, przez co Twoje zęby znacznie się osłabią.
  • Mycie zębów w czasie ciąży może ulec ograniczeniu z powodu odruchów wymiotnych oraz złego samopoczucia .
  • Glukoza w ślinie kobiety spodziewającej się dziecka znacznie podnosi swój poziom przez co doprowadza do niszczenia zębów.

Ponadto bardzo duże zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety, szczególnie w trakcie I trymestru ciąży mogą powodować choroby dziąseł np. krwawienie dziąseł w ciąży i odkładanie się resztek pokarmowych w powstających „kieszonkach”. Również znacznie bardziej niż inni, kobiety w ciąży narażone są na zmiany próchnicze.

Estrogeny i progesteron wpływają na przepuszczalność naczyń krwionośnych i na mikrokrążenie w obrębie dziąseł. Efekty? Obrzęk, rozpulchnienie, przekrwienie… Obawiając się krwawień dziąseł i pogorszenia sytuacji, krócej i mniej dokładnie czyścimy zęby szczoteczką.

Wszystkie nie wyleczone zęby i stany chorobowe w obrębie uzębienia mogą być powodem przedostania się bakterii do Twojego krwioobiegu, a następnie poprzez łożysko do krwioobiegu Twojego dziecka. Jest to bardzo niebezpieczne dla dziecka z uwagi na brak systemu odpornościowego w pierwszych dwóch trymestrach ciąży. Ciężkie zakażenie bakteryjne dziecka może doprowadzić nawet do poronienia.

Leczenie zębów w ciąży

Jeżeli zdecydowałaś się już udać do gabinetu stomatologicznego to najważniejsze co musisz zrobić, to poinformować lekarza stomatologa o fakcie że jesteś w ciąży lub planujesz ją w niedalekiej przyszłości. Taka informacja pozwoli lekarzowi na dobraniu odpowiedniej metody leczenia zębów.

Jeżeli wymagane jest leczenie kanałowe lub inne które wymaga wykonania zdjęć rentgenowskich to zaleca się odłożenie takiego leczenia do czasu rozwiązania. W ciąży nie powinno wykonywać się zdjęć rentgenowskich z uwagi na szkodliwość promieniowania na dziecko.

Higiena jamy ustnej w ciąży

O higienę jamy ustnej należy zadbać jednak nie tylko wtedy, gdy dopiero planujemy powiększenie rodziny. Szczoteczka, nitka i płyn do płukania powinny stać się nieodłącznymi towarzyszami codziennej porannej i wieczornej toalety także już w czasie trwania ciąży. Nawet te przyszłe mamy, które dotychczas mogły się pochwalić mocnymi i zdrowymi zębami, zauważają niepokojące zmiany.

Pojawiają się nowe ubytki, dziąsła są opuchnięte i bolesne. Szacuje się, że tzw. ciążowe zapalenie dziąseł występuje u 35-100 proc. kobiet, a objawy nasilają się między 14. a 30. tygodniem ciąży.

Kontrola stomatologiczna w ciąży

Raz na trzy miesiące wybierz się na wizytę kontrolną. Lekarz znalazł próchnicę? Większość specjalistów radzi, aby – jeśli to możliwe – poczekać z borowaniem i wyrywaniem do drugiego trymestru. W pierwszym trymestrze lepiej unikać stosowania wszelkich leków i środków znieczulających, w tym okresie większe jest także ryzyko krwawienia dziąseł. Obawy te znikają w drugim trymestrze.

Wówczas wypełnianie ubytku nie stwarza zagrożenia dla płodu (pod warunkiem, że nie jest to wypełnienie amalgamatowe z rtęcią), nie ma również przeciwwskazań do podania odpowiednio dobranego preparatu znieczulającego (bez dodatku środków obkurczających naczynia).

Wyjątkową sytuacją jest bardzo silna infekcja i towarzyszący jej intensywny ból. W takim przypadku może się okazać, że niezbędne jest podjęcie działań w pierwszym trymestrze, po konsultacji z lekarzem prowadzącym ciążę. A jakich zabiegów należy bezwzględnie unikać?

Wybielanie zębów w ciąży

Wybielanie zębów to zabieg mający na celu poprawienie jedynie estetyki i jeżeli możesz to w okresie ciąży zrezygnuj z niego odkładając go na czas po narodzinach dziecka. Środki które stosuje się podczas wybielania oraz naświetlanie lampą mogą powodować że przedostaną się do Twojego krwioobiegu, a tym samym do krwioobiegi dziecka.

Leczenie kanałowe zębów w ciąży

Dylemat pojawia się wtedy, gdy konieczne jest leczenie kanałowe zębów będąc w ciąży. Czy poprzedzające je prześwietlenie rentgenowskie jest bezpieczne dla płodu? Część specjalistów przekonuje, że tak, w końcu dawki promieniowania są minimalne, prześwietlenie obejmuje tylko okolice głowy, a na resztę ciała nakładany jest specjalny ołowiany płaszcz. Z drugiej strony jednak pewne wątpliwości nasunęło badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Waszyngtonie, którzy wskazali na zależność między wykonywaniem zdjęć rentgenowskich zębów podczas ciąży a niską masą urodzeniową dzieci. Bezpieczną alternatywą dla rentgenu, dostępną w bardziej nowoczesnych gabinetach, jest użycie tzw. endometru.

Jak dbać o zęby w ciąży?

Oczyszczanie zębów dwa razy dziennie – rano i wieczorem – przy użyciu miękkiej szczoteczki to absolutne minimum. Higiena powinna obejmować także usuwanie resztek pokarmów z przestrzeni między zębowych za pomocą nici dentystycznej. Warto również zaopatrzyć się w płyn do płukania jamy ustnej, najlepiej bezalkoholowy – choć płynu nie połykamy, więc alkohol nie dostaje się do organizmu, a jego kontakt ze śluzówką jest zbyt krótki, aby się wchłonął, to może on działać drażniąco na rozpulchnione dziąsła. Nie zapominajmy o języku, na którym gromadzi się mnóstwo bakterii. Na odwrocie szczoteczki do zębów często znajduje się „tarka” przeznaczona właśnie do jego czyszczenia. Postarajmy się także zapanować nad pokusą sięgania po słodycze i pełne cukru napoje.

Rodzaj znieczulenia zębów w czasie ciąży

Czasami okazuje się że ubytki w Twoim uzębieniu są tak niewielkich rozmiarów, że lekarz zaproponuje Ci całkowite zrezygnowanie ze znieczulenia i jeżeli tylko możesz to wyraź na to zgodę. Jeżeli jednak odczuwasz lęk przed bólem to lekarz zaproponuje Ci specjalne znieczulenie możliwe do stosowania u kobiet nawet już w pierwszych dniach ciąży. Takie znieczulenie w żargonie stomatologicznym nazywane „czystym” jest pozbawione kilku substancji szkodliwych dla dziecka jak adrenalina oraz noradrenalina.