Strona główna » Ciąża » Krwawienie z nosa w ciąży – przyczyny i co oznacza w 2 i 3 trymestrze?

Krwawienie z nosa w ciąży – przyczyny i co oznacza w 2 i 3 trymestrze?

W czasie ciąży w ciele kobiety zachodzi wiele zmian. Większość z nich, jak obolałe i nabrzmiałe piersi czy pojawienie się rozstępów, nie wzbudzają niepokoju. Są również takie, których objawy powodują u przyszłym matek obawę przed poważniejszymi schorzeniami. Należy do nich między innymi często krwawienie z nosa w ciąży.


Co jest powodem krwawienia z nosa w ciąży?

Kobiety w ciąży szczególnie dbają o swoje zdrowie. Każdy niepokojący sygnał napawa je obawami o nienarodzone dziecko. Objawy, takie jak ból głowy, obrzmiałe piersi, zgaga, są traktowane jako normalne dla ich odmiennego stanu. Kiedy jednak przyszła matka budzi się rano, a na poduszce widzi krew lub przy pochylaniu zaczyna ona kapać z nosa, zaczyna się niepokoić. Wiele kobiet nigdy nie miało problemów z krwawieniem z nosa, dlatego jego wystąpienie w czasie ciąży odbierają jako zły omen. Najczęściej od razu konsultują to z lekarzem prowadzącym.

Czy jest to powód do paniki?

Otóż nie, problem ten dotyka ok. 10-20% ciężarnych kobiet i nie jest niebezpieczny dla zdrowia matki i dziecka. Krwawienie z nosa w ciąży spowodowane jest przede wszystkim zwiększoną objętością krwi w organizmie kobiety. Tym samym, rozszerzają się naczynia krwionośne śluzówki nosa, co w rezultacie prowadzi do osłabienia ich ścian. Rzadziej ich przyczyną jest zbyt wysokie ciśnienie krwi. Krwawieniom często towarzyszy opuchlizna, uczucie zatkanego nosa, trudności z oddychaniem, a także chrapanie w ciąży. Jest to dosyć kłopotliwa dolegliwość, ale najczęściej ustaje w kilka dni po porodzie. Nie ma też reguły, jak często krwawienie może wystąpić w trakcie ciąży. U niektórych kobiet wystąpiło ono 2-5 razy, u innych nawet codziennie.

Powodem do niepokoju mogą być częste, obfite krwawienia, których przyczyną jest nadciśnienie. W przypadku ich wystąpienia należy skonsultować się z lekarzem.

Co robić, by krwawienie z nosa w ciąży ustało?

W czasie krwawienia należy pochylić się lekko do przodu, zaciskając skrzydełka nosowe ok. 5-10 minut. Zdarza się, że spływająca krew dostanie się do gardła. W takim wypadku nie połykaj jej, ale postaraj się ją wypluć.

Po ustaniu krwawienia warto położyć się w chłodnym, zacienionym miejscu i zastosować zimne okłady. Należy je przykładać na kark oraz czoło i nos. Niska temperatura sprzyja zwężaniu naczyń krwionośnych, co powinno zahamować krwotok.

Przy krwawieniu z nosa należy unikać jego pocierania i podrażniania. Może to prowadzić do bardziej obfitego krwotoku.

Krew z nosa w ciąży – sposoby

Recepty na uniknięcie krwawienia z nosa w czasie ciąży nie ma. Aby zminimalizować ryzyko jego wystąpienia, można odpowiednio zadbać o swoją dietę. Powinna ona być bogata w witaminę C, która uszczelnia naczynia krwionośne wzmacniając ich ścianki. Zalecane jest spożywanie dużej ilości owoców cytrusowych, porzeczek, malin, truskawek, jagód oraz pomidorów. Ważne jest również odpowiednie nawilżenie organizmu. W tym celu należy pić dużo niegazowanej wody mineralnej. Jeśli zaobserwujesz przesuszanie się śluzówki nosa, można spróbować ją nawilżać za pomocą odpowiednich żeli lub sprayów. Pamiętaj jednak, aby przed ich zastosowaniem skonsultować się z lekarzem i przeczytaj nasze porady żywieniowe.