Strona główna » Ciąża » Krwawienie dziąseł w ciąży – czym jest spowodowane i jaką pastę stosować?

Krwawienie dziąseł w ciąży – czym jest spowodowane i jaką pastę stosować?

krwawiące dziąsła w ciąży

mycie zębów krwawiące dziąsła

Wiele kobiet w drugim trymestrze ciąży zmaga się z zapaleniem dziąseł. Silnie zaczerwienione, opuchnięte dziąsła często bolą i krwawią podczas mycia zębów. Czy to naturalne zjawisko, czy może znak, że coś jest nie w porządku? Jak radzić sobie z krwawieniem dziąseł w ciąży?





Profilaktyka – kluczem na kłopoty z zębami

Każda kobieta, kiedy już zdecyduje się na dziecko, powinna koniecznie złożyć wizytę swojemu dentyście. Warto już teraz naprawić ubytki i wyleczyć wszystkie chore zęby, gdyż próchnica zębów w ciąży to potencjalne i dość niebezpieczne w trakcie ciąży oraz porodu źródło zakażenia. Według stereotypu ciąża wpływa negatywne na stan uzębienia. Powoduje krwawienie i choroby dziąseł, ubytki w zębach oraz gromadzenie się kamienia nazębnego.

Są to miedzy innymi zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej, które wpływają na nadwrażliwość dziąseł i zębów. Jednak pogorszenie się ich stanu wynika przede wszystkim z zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej. A jak wyglądają twoje zęby? Pamiętajmy, że zęby w czasie ciąży mogą psuć się szybciej niż zwykle, a z uwagi na bezpieczeństwo ciężarnej wielu dentystów nie podejmuje się wówczas leczenia z zastosowaniem znieczulenia miejscowego.



Jednak nawet wtedy, kiedy nasz stomatolog nie stwierdzi żadnych nieprawidłowości w stanie uzębienia, w czwartym miesiącu ciąży przyszła mama może odczuwać dolegliwości, których przyczyną jest zbytnia wrażliwość dziąseł, a co za tym idzie – kłopotliwe krwawienie dziąseł podczas prawidłowego szczotkowania zębów.

W okresie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy, w twoim organizmie mają miejsce zawrotne hormonalne zawirowania. Dziąsła, podobnie jak błony śluzowe nosa, za sprawą hormonów ciążowych stają się rozpulchnione, obrzmiałe, zaczerwienione oraz częściej i łatwiej krwawią. Zwiększa się jednocześnie ich podatność na działanie płytki nazębnej i bakterii, co niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci stanów zapalnych i innych infekcji.

Przeczytaj także: Jak leczyć zęby w ciąży?

Dlaczego dziąsła krwawią w ciąży?

krwawiące dziąsła w ciążyKrwawieniom z dziąseł w ciąży winne są znaczne zmiany hormonalne, które zachodzą w organizmie kobiety w tym szczególnym okresie. Następuje rozszerzenie naczynek krwionośnych (dziąsła są silnie ukrwione) oraz zwiększenie ich kruchości.

Dziąsła w ciąży są bardziej wrażliwe na bakterie występujące na płytce nazębnej. Puchną i robią się wyjątkowo tkliwe na wszelkie, nawet drobne uszkodzenia czy urazy, a nawet na dotyk.

 

Ponadto nadmiernie rozpulchnione i obrzęknięte dziąsła są niezwykle podatne na choroby przyzębia i rozwój próchnicy. Czasami w jamie ustnej pojawia się ropa. Wówczas konieczne jest leczenie specjalistyczne.

Na dziąsłach może pojawić się niewielki guzek lub guzek, który krwawi podczas szczotkowania zębów. Ten stosunkowo rzadki guzek nazywa się guzem ciążowym lub ziarniniakiem ropnym – przerażającymi nazwami dla czegoś, co jest nieszkodliwe i zwykle bezbolesne. Guzki ciążowe mogą w rzeczywistości pojawić się w dowolnym miejscu na ciele podczas ciąży, ale najczęściej pojawiają się w jamie ustnej.




Krwawiące dziąsła w ciąży co stosować?

Krwawiące i bolące dziąsła ciąży sprawiają, że mycie zębów staje się kłopotliwe. Nie znaczy to jednak, że należy skrócić i przyspieszyć czas szczotkowania. To, że będziemy oszczędzać naszym dziąsłom dodatkowych urazów nie oznacza wcale, że pozbędziemy się uciążliwej dolegliwości. Wręcz przeciwnie! Niedokładne i pobieżne mycie zębów sprawi, że resztki jedzenia pozostaną na powierzchni zębów oraz dziąseł, a to z kolei prosta droga do wzmożenia dolegliwości.

Dodatkowo bakterie mają wtedy większą szansę na wniknięcie w szczelinki pomiędzy zębami a dziąsłem. Z tego też względu należy myć zęby miękką szczoteczką co najmniej dwa razy dziennie (najlepiej po każdym posiłku) i co najmniej przez trzy minuty.

  • Użyj antybakteryjnego płynu do płukania ust.
  • Użyj skrobaczki do języka.

Wykorzystaj nić dentystyczną, by wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nie zapomnij o języku, to na nim bowiem znajduje się najwięcej bakterii. W profilaktyce chorób uzębienia należy zwracać uwagę na jedzenie. Słodycze zostaw na później, gdy będziesz mogła umyć zęby zaraz po ich zjedzeniu. Spożywaj jak najwięcej produktów bogatych w witaminę C oraz wapń, które wzmacniają dziąsła i zęby oraz zmniejszają ryzyko krwawienia. I obowiązkowo pamiętaj o wizytach u dentysty! Z niektórymi problemami nie poradzisz sobie sama.




Pasta na krwawiące dziąsła w ciąży

Kupując pastę do zębów warto zwrócić uwagę na to, aby w jej składzie zawierał się aminofluorek. Pomocne jest również stosowanie płynu do płukania ust (z fluorem). W przypadku krwawiących dziąseł wybieramy szczoteczki miękkie i oczywiście, tak jak w normalnej sytuacji, wymieniamy je co trzy miesiące. Podczas mycia zębów wykonujemy ruchy kuliste, nie poziome. Ponadto delikatnie głaszczemy dziąsła szczoteczką bądź palcem.



Złagodzeniu podrażnień sprzyja także płukanie dziąseł ciepłym naparem z rumianku. Krwawieniom staramy się zaradzić, ale rzecz jasna powinniśmy robić wszystko, aby się ich ustrzec. Nie tylko w ciąży! Warto więc zrezygnować z nadmiaru słodyczy, a dietę wzbogacić w pokarmy, które są źródłem naturalnej witaminy C (uszczelnia ona ścianki naczyń krwionośnych).

Pamiętajmy także o tym, aby dostarczać organizmowi wystarczająca dawkę witaminy D, białka i wapnia.