Gdzie jesteś: Strona Główna / Badania w ciąży / Czym jest i jak przebiega kordocenteza ? – wyniki i wskazania do badania punkcji pępowiny

Czym jest i jak przebiega kordocenteza ? – wyniki i wskazania do badania punkcji pępowinypunkcja pępowiny diagnostyka prenatalna

Kordocenteza (punkcja pępowiny) to inwazyjna metoda diagnostyki prenatalnej, przy której za pomocą specjalnej igły pobiera się z pępowiny próbę krwi dziecka. Analiza materiału pozwala na ocenę liczby chromosomów i związane z tym ewentualne schorzenia i nieprawidłowości. Kordocenteza stanowi alternatywę dla amniopunkcji i biopsji kosmówki.

Kordocenteza to badanie prenatalne polegające na pobraniu krwi pępowinowej poprzez nakłucie długą i cienką igłą pod kontrolą USG powłoki brzusznej przyszłej mamy.
Zwykle kordocenteza wykonywana jest po skończeniu 18 tygodnia ciąży. Jest to badanie niezwykle skomplikowane i wymaga dużego doświadczenia i precyzji od lekarza szczególnie, gdy łożysko jest umiejscowione na tylnej ścianie.

Punkcję pępowiny stosuje się zazwyczaj, gdy:

  • Wykonana wcześniej amniopunkcja nie dała jednoznacznego wyniku.
  • Badanie USG wykazało nieprawidłowości.
  • Istnieje podejrzenie wystąpienia konfliktu serologicznego.
  • Są podstawy do badania w kierunku wystąpienia zaburzeń chromosomowych.
  • Istnieje podejrzenie wystąpienia infekcji u płodu, w celu stwierdzenia obecności przeciwciał.
  • Istnieje podejrzenie anemii u dziecka.Czy kordocenteza jest niebezpieczna dla płodu

Jak każde inwazyjne badanie prenatalne, również i kordocenteza obarczona jest ryzykiem powikłań. Badania kliniczne podają że kordocenteza to jedno z najtrudniejszych do wykonania badań prenatalnych, a ryzyko powikłań jest dwa razy większe niż przy amniopunkcji.

Wystąpienie powikłań przy wykonywaniu kordocentezy wzrasta gdy jest wykonywana przed 18-19 tygodniem ciąży oraz gdy łożysko umiejscowione jest na tylnej ścianie.

Kordocenteza – ryzyko i komplikacje

Ryzyko wystąpienia komplikacji po badaniu zależy przede wszystkim od tego, jak doświadczony i wykwalifikowany jest lekarz wykonujący badanie oraz z jakiego powodu się je wykonuje. U około 5-7 kobiet na 1000 dochodzi do krwawienia, skurczów porodowych, odejścia wód płodowych i w efekcie do poronienia bądź zagrażającemu przedwczesnego porodu. Do tego może się zdarzyć, że próba krwi nie będzie mogła zostać pobrana wraz z pierwszym nakłuciem i zajdzie konieczność ponownej punkcji. Jeśli kordocenteza wykonywana jest w celu podania leków, to niewykluczone, że trzeba będzie powtórzyć punkcję kilkakrotnie.

Jak przebiega badanie kordocenteza

Kordocentezę wykonuje się w znieczuleniu ogólnym poprzez nakłucie długą i cienką igłą powłoki brzusznej, a następnie pobraniu z pępowiny próbki krwi.Kordocenteza rozpoczyna się od określenia położenia dziecka oraz łożyska za pomocą ultrasonografu. Następnie zostanie określone i zdezynfekowane miejsce wkłucia. Znieczulenie miejscowe w przypadku tego trwającego zaledwie kilka minut badania nie jest zazwyczaj konieczne. Kolejnym krokiem jest wykonanie nakłucia i pobranie z żyły pępkowej około 2 ml krwi dziecka. Wynik badania otrzymać można zazwyczaj po upływie 1-3 dni.

Po wykonaniu nakłucia i poraniu materiału do badań pacjentka pozostaje przez kilka godzin pod stałą obserwacją medyczną na przypadek wystąpienia powikłań.

Po badaniu zalecany jest około 30 minutowy odpoczynek w pozycji leżącej i oszczędzanie się w kolejnych dniach. Najlepiej jest w następnym dniu unikać wysiłku fizycznego i uprawiania sportu. Dobrze jest także pójść na zwolnienie lekarskie. W dzień po wykonaniu punkcji odbywa się zazwyczaj wizyta kontrolna. Jeśli po niej nie wystąpią żadne komplikacje, to po tygodniu od badania będzie można znowu uprawiać sport czy podróżować samolotem.Co daje badanie kordocenteza

Kordocenteza dostarcza materiał do szczegółowych badań. Krew pobrana w trakcie badania pozwala na określenie prawidłowości zestawu chromosomów (kariotyp), określić grupę krwi dziecka, wykonać morfologię krwi oraz wykryć potencjalne infekcje mogące wystąpić w ciąży.

Najczęściej kordocentezę wykonuje się gdy pomiędzy matką a ojcem dziecka występuje konflikt serologiczny.Kordocenteza pozwala na określenie ilości przeciwciał w krwi matki, które powodują niszczenie czerwonych krwinek w krwi dziecka. Jeżeli poziom przeciwciał wzrasta do niebezpiecznych poziomów, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu wewnątrzmacicznej transfuzji krwi u płodu, aby zapobiec występującemu konfliktowi.


Zobacz także:

Przezierność karkowa – badanie fałdu karkowego NT płodu