Strona główna » Akcesoria » Kontrastowa mata edukacyjna. Dlaczego warto ją wybrać?

Kontrastowa mata edukacyjna. Dlaczego warto ją wybrać?

Mata edukacyjna, mata do zabawy, mata sensoryczna – nie ma znaczenia, jak określamy matę dla niemowlęcia. Ważne jest, że to obowiązkowy element wyposażenia dziecięcego pokoju. Dlaczego? Ponieważ w bezpieczny sposób pozwala dziecko ćwiczyć szereg umiejętności, stymuluje zmysły, wspomaga rozwój fizyczny.

Kontrastowa mata edukacyjna a rozwój wzroku dziecka

Wzrok noworodka jest 30 razy słabszy niż dorosłego, ma on możliwość obserwowania wyłącznie obiektów będących nie dalej, jak 20-30 cm od jego twarzy. Co ważne, tak małe dziecko nie rozróżnia kolorów. Pastele dla noworodka to blade, rozmazane plamy. Inaczej rzecz ma się z kontrastowymi barwami, czernią i bielą. Nawet tak małe dzieci dobrze je rozróżniają. Dlatego też warto pokazywać maluszkowi duże, czarno-białe obrazy przedmiotów o wyrazistych kształtach. Dziecko będzie je dostrzegać, jego wzrok wyróżni je spośród otaczających przedmiotów i skupi się na przedmiocie.

Mata kontrastowa stymulująca nie tylko zmysły

Pełną gamę barw dostrzegają dzieci, które mają 12 miesięcy. Lecz to nie dla nich przeznaczone są maty edukacyjne. Jeśli więc chcemy, by dziecko w pełni skorzystało z zabawki, wybierzmy te, które przyniosą najwięcej korzyści maluchowi. Kontrastowa mata edukacyjna wzbudza zainteresowanie malucha. Jeśli dziecko chętnie leży na brzuszku to czarno-biało-czerwone grafiki są dla niego bardzo interesujące. Mata jest miękka i pozwala na swobodne przewroty malucha, łagodnie on na niej ląduje po obrotach. Do tego chroni przed chłodem podłogi. Integracyjnym elementem maty są pałąki, które łatwo przytwierdzić napami, nie przewracają się one i są stabilne nawet wtedy, gdy dziecko mocno szarpie wiszące na nich zabawki.Zabawki będące w zestawie, a które wieszamy na pałąkach działają na wszystkie zmysły dziecka. przede wszystkim przykuwają wzrok swoimi kontrastowymi barwami i ciekawymi kształtami. Ale też stymulują dotyk, ponieważ każda ma inny kształt, wykonane są z różnych rodzajów tkanin i słuch. Zabawka serduszko ma delikatny dzwoneczek w środku, kostka trochę głośniejszy, a w tej z metkami jest piszczałka. Zabawki można z łatwością przyczepiać, zmieniać ich położenie lub traktować indywidualnie, na przykład dając dziecku do raczek, mocując na pałąku fotelika samochodowego czy w wózku.

Kontrastowa ścianka z książeczką jest zachętą dla malucha do przewracania się na brzuch. Dziecko podnosi główkę i wyciąga rączki, żeby dotknąć książeczki z obrazkami. Wybrane strony książeczki dodatkowo szeleszczą, co jeszcze bardziej przykuwa uwagę niemowlęcia i stymuluje jego słuch. Ściankę łatwo przypiąć do maty i pałąka z pomocą pasków z napami. Sama książeczka też jest ciekawa i oprócz czarno-biało-czerwonych kolorów, pojawiają się także zielone i żółte barwy, atrakcyjne dla starszego dziecka.Bezpieczeństwo dziecka przede wszystkim

Mata wyróżnia się spośród tych dostępnych na rynku. Jest wiele niebieskich, zielonych, różowych, wielobarwnych mat, które budzą zainteresowanie starszych dzieci, dla których de facto nie są przeznaczone. Z mat edukacyjnych korzystają niemowlęta, warto więc zainwestować w produkt, który spełni oczekiwania dziecka, wspomoże rozwój jego zmysłów, będzie produktem bezpiecznym i wysokiej jakości. Matę edukacyjną można prać w pralce, zwijać i składać. Można również korzystać z niej nie tylko w pomieszczeniach, ale też na dworze, szczególnie, że naprawdę dobrze chroni przed zimnem. Na uwagę zasługuje również atrakcyjne opakowanie, które sprawia, że mata jest świetnym prezentem na przykład na baby shower, z okazji narodzin dziecka czy chrztu.