Strona główna » Niemowlę » Kolor kupki u niemowlaka – o czym świadczy kolor stolca?

Kolor kupki u niemowlaka – o czym świadczy kolor stolca?

kolor kupy u niemowlaka

Kolor kupki bardzo wiele mówi o stanie naszego zdrowia i czasami jest pierwszym sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Kupka niemowlęcia i małego dziecka może mieć przeróżne kolory, ale tylko niektóre powinny wzbudzić niepokój rodziców. Prześledźmy je więc po kolei.

kolor kupki noworodka


Kolor i nieprzyjemny wygląd kupki noworodka – Smółka

Gdy noworodek przychodzi na świat jego pierwsza kupka bywa naprawdę przerażająca – ma kolor czarny lub ciemnozielony. Ale nie kolor, a konsystencja tego pierwszego kupki jest najdziwniejsza – przypomina plastelinę, bardzo trudną do usunięcia z pośladków maleństwa.




Smółka wygląda w ten sposób, ponieważ zawiera niepotrzebne elementy przemiany materii z całego życia płodowego – żółć, resztki wód płodowych, maź płodową, złuszczone nabłonki, itp. Jej pojawienie się jest dowodem na to, że układ pokarmowy dziecka działa prawidłowo. Mimo przerażenia, jakie wywołuje u niedoświadczonych matek, jest powodem do radości, natomiast jej brak w ciągu 48 godzin po porodzie, niemal zawsze oznacza problem.

Zobacz:  Zielona kupka u niemowlaka – o czym świadczy?

Żółta kupka w pierwszych tygodniach życia noworodka

Smółka dosyć szybko przeobraża się w stolec w kolorze żółtym, przypominającą kolorystycznie musztardę lub słabo ściętą jajecznicę. Bywa ziarenkowata, grudkowata. Ma nieprzyjemnie ostry i kwaśny zapach, choć daleko mu jeszcze do typowego odoru kału. Kupka dziecka w tym wieku może mieć też zabarwienie zielonkawe, zwłaszcza, gdy nie od razu zmienimy niemowlakowi pieluchę – utlenia się bowiem pod wpływem powietrza.



Jeśli jednak kupa ma kolor zielonkawy od razu po wydaleniu, a dziecko jest karmione piersią, warto przyjrzeć się temu, co jadła mama. Jeśli ten stan się utrzymuje i nie tłumaczy go menu mamy (nie chodzi tu o kolor jedzonych potraw, a raczej o nietypowe pozycje w menu, które mogły zostać odrzucone przez układ pokarmowy dziecka) – warto skonsultować to z pediatrą.

Jeśli niemowlę jest karmione mieszanką, jego kupa może być żółtobrązowa, jasnożółta lub brązowozielona i ma bardziej stałą konsystencję niż kał dziecka karmionego piersią.

Przeczytaj także: Rumień pieluszkowy dziecka – jak domowymi sposobami leczyć odparzenie skóry?

Stolec pomarańczowy, bordowy lub granatowy u niemowlaka

Gdy do menu dziecka zaczynamy wprowadzać nowe produkty (kaszki, jarzyny, owoce, itd.), kupki niemowlęcia stają się bardziej zbite, uformowane. Jednak ponieważ układ pokarmowy dopiero zaczyna ćwiczenie trawienia nowych rzeczy, w stolcu mogą być widoczne niestrawione kawałki warzyw czy owoców.

Kolor kupki zmienia się w zależności od tego, jaki owoc lub warzywo dziecko zjadło – marchew da więc zabarwienie pomarańczowe, szpinak zielone, buraczki bordowe, a jagody nawet granatowe.



Czarna lub ciemnozielona kupka dziecka

Taki kolor ma prawo zdarzyć się tylko w dwóch przypadkach: gdy dziecko przyjmuje preparaty żelaza w związku z anemią oraz gdy objadło się jagodami albo buraczkami. To jedyne powody, dla których możemy spokojnie przeczekać taki kolor stolca. Jeżeli żadna z tych okoliczności nie tłumaczy tej barwy – należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Kolor kupki może wynikać bowiem z obecności krwi w stolcu, co zawsze jest objawem jakiejś nieprawidłowości w funkcjonowaniu organizmu. Krew w kale alarmuje, że w obrębie układu pokarmowego dzieje się coś niepokojącego – mogło dojść do uszkodzenia jelit, żołądka, może to być pierwszy objaw wady rozwojowej. Krew może nie tylko zmienić zabarwienie kału na ciemniejsze, ale także objawiać się w postaci kłaczków, strzępków, nitek bądź ciemnych punkcików.

Biała lub kremowa kupka niemowlaka

Jasne lub białe stolce mogą świadczyć o nieprawidłowościach w funkcjonowaniu wątroby i dróg żółciowych. Należy jak najszybciej udać się z dzieckiem do lekarza.

Stolec błyszczący, śluzowaty

Niezależnie od koloru stolca, taka konsystencja wydalanych substancji świadczy zazwyczaj o problemach z trzustką.


Przyczyną niepokoju może być także śluz zawarty w kale. Jeśli jest go niewiele i pojawia się sporadycznie, może to być związane z wprowadzeniem nowego pokarmu. Jeśli jednak ten stan trwa przez kilka dni, może świadczyć o alergii pokarmowej, np. celiakii, nietolerancji laktozy czy innym uczuleniu. Śluz sygnalizuje także stany zapalne w obrębie układu pokarmowego – tak czy inaczej, należy skonsultować to z pediatrą.


Anna Maria Jasieńska