Kolczyk w sutku a karmienie piersią – czy jest to bezpieczne?
Czy możesz karmić piersią z przekłutymi brodawkami?
W większości przypadków tak. Chociaż badania są ograniczone, eksperci zgadzają się, że kolczyki w sutkach zwykle nie mają wpływu na karmienie piersią, chociaż mogą utrudnić dziecku prawidłowe ssanie.
Karmienie piersią powinno być w porządku, ponieważ kolczyki w sutkach zwykle nie maj wpływu na produkcję mleka. Mleko z piersi jest wytwarzane gruczołach sutkowych, które znajdują się w głębiej w tkance sutka.
Po porodzie gruczoły te produkują mleko niezależnie od tego, czy masz piercing w sutku. W rzadkich przypadkach uszkodzenie nerwów, blizna po przekłuciu lub infekcji mogą utrudnić laktację i spowolnić przepływ ssanego przez dziecko mleka.
Mimo to istnieje kilka możliwych zagrożeń, o których warto wiedzieć. Ponieważ kolczyki mogą się zarazić, karmiące matki z piercingiem sutków mogą być bardziej podatne na problemy, takie jak zapalenie sutka .
Mniej niepokojące, ale nadal warte poznania, jest możliwość sączenie się mleka przez przekłuty otwór. Jeśli zauważysz, że to się dzieje, możesz być przygotowany z ręcznikiem lub kubkiem, aby złapać wszelkie dryblingi.
Czy możesz przekłuć sutek, gdy jesteś w ciąży?
Większość specjalistów od piercingu unika przekłuwania kobiet w ciąży lub karmiących piersią, a istnieje wiele dobrych powodów, aby wstrzymywać się z nowymi piercingami, gdy się tego spodziewasz.
Główny powód? Jesteś bardziej narażony na infekcję. Piercing sutków goi się od sześciu do 12 miesięcy, a do 20 procent jest bardziej podatnych na infekcję. Piercing sutków może być jeszcze bardziej podatny na infekcje w czasie ciąży, kiedy układ odpornościowy ma trudności z odparciem potencjalnych najeźdźców.
Karmienie piersią naraża przekłucie na więcej drobnoustrojów powodujących infekcje z ust dziecka. A to może narazić Cię na większe ryzyko zapalenia sutka.
Oprócz wyższego ryzyka infekcji, hormony ciąży i karmienia piersią mogą spowodować, że przekłucie będzie goić się dłużej niż zwykle.
Wniosek: Lepiej poczekaj na przekłucie sutka po porodzie i zakończeniu karmienia piersią. Będziesz mniej podatny na infekcje – a piercing szybciej się zagoi.
Jak karmić piersią z przekłuciem sutka?
Przekłuwanie sutków czy nie, nauka karmienia piersią wymaga trochę nauki, zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. To powiedziawszy, istnieje kilka dodatkowych wskazówek i środków ostrożności, o których powinny pamiętać przekłute matki.
- Zawsze zdejmuj biżuterię przed karmieniem. Biżuteria do przekłuwania stwarza potencjalne ryzyko zadławienia się dziecka i może potencjalnie uszkodzić tkankę ustną, więc zawsze wyjmuj pierścionek lub kolczyk przed sesją karmienia. Jeśli jest jakaś szansa, że możesz zapomnieć, lepiej całkowicie zdjąć biżuterię – przynajmniej w ciągu pierwszych kilku miesięcy, kiedy prawdopodobnie będziesz karmić przez całą dobę. Nie karmić piersią z założoną biżuterią.
- Utrzymywać w czystości. Podczas zdejmowania piercingu pamiętaj o dokładnym umyciu rąk, aby zmniejszyć ryzyko infekcji (ważne jest również, aby biżuteria była wyjątkowo czysta, aby zapobiec infekcji w sutkach). Pamiętaj, aby regularnie myć obszar wokół przekłucia wodą z mydłem, aby pozbyć się starej wydzieliny lub nagromadzenia martwych komórek skóry przed pielęgniarką.
- Rozważ najpierw wyrażenie. Stare wydzieliny lub komórki skóry mogą również potencjalnie zostać uwolnione na początku sesji pielęgnacyjnej. Odciąganie pokarmu lub odciąganie ręką przez minutę lub dwie przed karmieniem może usunąć wszelkie zanieczyszczenia, dzięki czemu dziecko ich nie połknie.
- Rozważ swoją pozycję. Przebijanie dziurek może spowodować, że mleko będzie płynąć szybciej lub w różnych kierunkach, co może utrudnić dziecku karmienie. Jeśli wydaje się, że ma problemy z radzeniem z ilością wypływającego mleka, spróbuj przechylić się do tyłu lub na boku lub na boku, aby spowolnić przepływ.
Uzyskać pomoc. Jeśli podejrzewasz, że przekłucie utrudnia dziecku ssanie lub napotykasz inne wyzwania, porozmawiaj z doradcą laktacyjnym lub pediatrą Twojego dziecka.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.