Kluczowe momenty ciąży – jakie są i co się podczas nich dzieje?
Każda przyszła mama z ciekawością obserwuje zachodzące w czasie ciąży zmiany – nie tylko te w jej organizmie, ale również dotyczące ciała dziecka. Rozwój medycyny sprawia, że o życiu płodowym wiemy coraz więcej, a główni zainteresowani, czyli rodzice, każdego dnia mogą być bliżej tych istotnych momentów, obserwując to, co niewidoczne gołym okiem. Pełne 9 miesięcy to czas intensywnych przemian – niemal każdego tygodnia zauważyć można nowe symptomy. Które etapy zasługują na wyróżnienie ich jako tych szczególnie istotnych? Jakie momenty kilkumiesięcznego oczekiwania można uznać za wyjątkowe?
1. 8 tydzień ciąży
2. 9 tydzień ciąży
3. 11-13 tydzień ciąży
4. 16-21 tydzień ciąży
5. 25-26 tydzień ciąży
Oczywiście trzeba mieć świadomość, że wzmiankowane niżej momenty ciąży to tylko garść istotnych chwil. Mały organizm rozwija się na tyle dynamicznie, że śledząc ciążę tydzień po tygodniu, za każdym razem można zobaczyć coś nowego.
8 tydzień ciąży
8 tydzień ciąży jest pierwszym momentem, w którym uwidacznia się płeć dziecka. W biologicznym sensie wiadomo to już wcześniej, w momencie połączenia się plemnika z komórką jajową. Dopiero teraz jednak kształtują się narządy płciowe płodu, a za kilka tygodni, w czasie badania USG przyszli rodzice dowiedzą się, czy spodziewają się córki czy syna. Przełom 8. i 9. tygodnia ciąży dla wielu kobiet to początek trudnego czasu wymiotów i mdłości. Zwykle trwają one około 5-6 tygodni i ustępują.
9 tydzień ciąży
Przyszła mama jeszcze się o tym nie dowie, ale jej dziecko właśnie zaczyna być świadome swoich motorycznych możliwości. To właśnie w 9. tygodniu odkrywa ono, że potrafi się poruszać. Ta umiejętność pozostaje niewyczuwalna dla kobiety, ponieważ płód otoczony jest wodami amortyzującymi jego aktywność. Na pierwsze kopnięcia trzeba jeszcze chwilę poczekać.
11-13 tydzień ciąży
To dość ważny przedział czasowy. Okres, który rozpoczyna 11 tydzień ciąży, to najlepszy czas na przeprowadzenie pierwszego dokładnego badania USG. To pierwszy ważny sprawdzian, którego nie można przeoczyć, gdyż lekarz na tym etapie jest w stanie stwierdzić wystąpienie wad genetycznych i chorób. Nie lekceważ tego momentu – część przypadłości można leczyć jeszcze w brzuchu mamy, zapewniając tym samym noworodkowi bezpieczniejszy start w samodzielne życie.
16-21 tydzień ciąży
To właśnie ten moment, kiedy dobitnie poczujesz, że nosisz w sobie nowe życie. Odczuwanie ruchów dziecka z pewnością znajduje się na liście najbardziej emocjonujących ciążowych wydarzeń. Możesz się tego spodziewać po upływie 16. tygodnia. Na początku będą to delikatne muśnięcia, które łatwo pomylić z reakcjami układu pokarmowego. Z każdą kolejną sytuacją będziesz coraz bardziej pewna, że to właśnie malec daje o sobie znać. Pamiętaj jednak, że jeśli w tym momencie nie czujesz aktywności, nie ma powodu do obaw, jeśli tylko ciąża rozwija się prawidłowo. Wiele zależy od ułożenia płodu i umiejscowienia łożyska. Szczególnie u kobiet w pierwszej ciąży ruchy dziecka odczuwane są znacznie później.
25-26 tydzień ciąży
Jeśli cokolwiek poszłoby nie tak, dziecko urodzone w 25. tygodniu ciąży ma szanse na przeżycie. Procentowo nie są one co prawda wielkie, gdyż noworodek waży niespełna kilogram, a jego narządy nie są jeszcze całkowicie wykształcone. Rozwój medycyny sprawia jednak, że wiele wcześniaków urodzonych na tym etapie nie tylko przeżywa, ale – dzięki intensywnej rehabilitacji – rozwija się później dobrze. Znacznie większe szanse istnieją natomiast w 35. tygodniu – eksperci szacują je na około 95%. Z kolei poród w 37. tygodniu ciąży oznacza ciążę donoszoną.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.