Strona główna » Materiał zewnętrzny » Kiedy zacząć profilaktykę osteoporozy ?

Kiedy zacząć profilaktykę osteoporozy ?

kobieta trzyma mleko

profilaktyka osteoporozy

Statystyki informują, że w Polsce na osteoporozę cierpi ponad 2 mln ludzi! Liczba ta pokazuje, jak ważne jest, aby postawić na profilaktykę. Niestety, świadomość społeczna w tym temacie jest wciąż zbyt mała. A przecież osteoporozie w większości przypadków można skutecznie zapobiec, przede wszystkim poprzez zdrowy styl życia i zbilansowaną dietę. Kiedy najlepiej wdrożyć działania profilaktyczne w swoje życie?


Profilaktyka osteoporozy – kiedy ją zacząć?

Osteoporoza to choroba najczęściej ujawniające się u kobiet w okresie menopauzalnym oraz u osób starszych. Wydawać by się mogło, że działania profilaktyczne należałoby wdrożyć, wchodząc w wiek średni. Nic bardziej mylnego. Osteoporoza to podstępna choroba, która potrafi rozwijać się latami bez żadnych niepokojących objawów.

Daje na ogół ona o sobie znać już w zaawansowanym stadium, powodując liczne złamania kości. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby o profilaktykę zadbał każdy, niezależenie od swojego wieku. Poza tym osteoporoza dotyka też ludzi młodych – jest to obserwowane dużo rzadziej, ale ryzyka zachorowania nigdy nie da się w pełni wykluczyć.

Na czym polega profilaktyka osteoporozy?

Profilaktyka osteoporozy w głównej mierze polega na zdrowym stylu życia oraz zbilansowanej diecie, w której powinna znaleźć się odpowiednia ilość wapnia. To właśnie ten pierwiastek jest głównym budulcem kości. Należy więc go dostarczać swojemu organizmowi każdego dnia.

Przyjmuje się, że zapotrzebowanie na ten pierwiastek dla osoby dorosłej wynosi 1000 mg na dobę. W praktyce sprawa jest jednak nieco bardziej skomplikowana. Przede wszystkim dlatego, że zapotrzebowanie na wapń zmienia się w ciągu życia.

Najbardziej potrzebują go dzieci i młodzież, kobiety w ciąży i w okresie karmienia piersią, osoby dochodzące do siebie po złamaniach kości oraz osoby starsze i kobiety w okresie menopauzalnym. W takich przypadkach warto sięgnąć po suplementację.

Zobacz:  Beżowy lakier hybrydowy – oto jak w prosty sposób dodać mu pazura

Godnym polecenia preparatem Calperos, który posiada w swoim składzie węglan wapnia. Jest on bardzo dobrze przyswajany przez ludzki organizm. Calperos ma status leku, ale jest dostępny bez recepty, właśnie po to, aby móc z niego korzystać w celach profilaktycznych. Więcej o preparacie można dowiedzieć się na stronie producenta: https://calperos.pl/.

Profilaktyka osteoporozy a zdrowy styl życia

Działania profilaktyczne przeciw osteoporozie są niczym innym, jak zdrowym stylem życia. Chodzi o to, aby dieta była bogata w:

  • nabiał,
  • warzywa,
  • rośliny strączkowe,
  • ryby,
  • nasiona i orzechy.

Jednocześnie należy unikać alkoholu, ograniczyć kawę, napoje gazowane i sól.

Trzeba pożegnać się również z paleniem papierosów. Wszystkie te używki utrudniają wchłanianie wapnia. Poza tym niezwykle ważna jest aktywność fizyczna. Chodzi nie tylko o utrzymanie odpowiedniej masy ciała (uwaga: w grupie ryzyka są zwłaszcza osoby z niedowagą!) czy lepszą kondycję. Regularny ruch sprawia, że układ kostny jest bardziej elastyczny, zaś same ćwiczenia fizyczne znacznie zwiększają masę kostną w miejscach szczególnie obciążanych.

Warto także pracować nad wzmocnieniem mięśni, które będą chronić nasze kości przed złamaniami, tworząc coś na kształt „poduszek powietrznych.”

Należy jak najczęściej przebywać na świeżym powietrzu. Kontakt ze słońcem sprawia, że organizm wytwarza witaminę D, a ta z kolei pełni ważną rolę w przyswajaniu wapnia. Co ciekawe, wdrożenie tych wszystkich zmian nie tylko będzie skutecznym przeciwdziałaniem osteoporozie, ale również będzie miało pozytywny wpływ na ogólne samopoczucie psychiczne i fizyczne każdego człowieka.

Więcej o profilaktyce osteoporozy można przeczytać na: https://calperos.pl/profilaktyka/.

Choć w pewnym wieku ryzyko osteoporozy jest naprawdę spore, nie jesteśmy bezradni wobec tej choroby. Znamy mechanizmy jej powstawania i wiemy, że odpowiednia dieta oraz zdrowy styl życia to najlepsza broń.

Osoby w grupie ryzyka powinny także regularnie poddawać się badaniu rentgenowskiemu zwanym densytometrią. Pozwoli ono na ustalenie gęstości mineralnej kości, dzięki czemu wiadomo, czy w naszym organizmie rozwija się osteoporoza, nawet jeśli nie daje jeszcze o sobie znać.