Kiedy wykonać rezonans głowy u dziecka?
Rezonans magnetyczny (MRI) to jedna z podstawowych technik obrazowania stosowanych w dzisiejszej medycynie. Nie niesie ona za sobą ryzyka promieniowania, zatem jest chętnie wykorzystywana w diagnostyce, nawet u najmłodszych. Oczywiście, nie jest to badanie rutynowo wykonywane u każdego dziecka. Kiedy zatem warto pomyśleć o wykonaniu MRI głowy u dziecka? Na to pytanie znajdziesz odpowiedź w poniższym artykule!
Jakie są wskazania do wykonania rezonansu głowy u dziecka?
Warto rozważyć wykonanie rezonansu magnetycznego głowy u dziecka, gdy:
- występują zaburzenia neurologiczne po urazach głowy lub okresowym niedotlenieniu (np. po podtopieniu lub komplikacjach okołoporodowych);
- obecne są wady rozwojowe kręgosłupa, ośrodkowego układu nerwowego czy w obrębie kości czaszki;
- wysunięto podejrzenie wady wrodzonej, choroby metabolicznej lub choroby nowotworowej;
- występują objawy sugerujące inne schorzenia układu nerwowego, w tym mózgu;
- lekarz pediatra lub inny specjalista chorób dzieci zasugeruje konieczność wykonania takiego badania.
MRI głowy w pracowniach MULTI MED jest wykonywane u dzieci od 1. roku życia ‒ wcześniej sugerujemy prowadzenie diagnostyki w warunkach szpitalnych.
Jak przebiega rezonans głowy u dziecka?
Na początku badania zostanie zebrana ankieta, która pomoże zdecydować, czy rezonans powinien być wykonany ze wzmocnieniem kontrastowym. Do badania nie trzeba się rozbierać, należy jedynie zostawić w osobnym pomieszczeniu wszystkie metalowe przedmioty. Pacjent kładzie się na specjalnym łóżku, które następnie wjeżdża do aparatu. Wówczas rozpoczyna się badanie, które trwa od 15 do 40 minut. W czasie pracy rezonans magnetyczny wydaje bardzo głośne dźwięki, dlatego pacjent jest zaopatrywany w ochronniki słuchu.
Aby uzyskać jak najlepsze rezultaty podczas badania, pacjent musi pozostawać nieruchomo. W przypadku dzieci nie zawsze jest to realne. Dlatego możliwe jest przeprowadzenie badania w krótkim znieczuleniu ogólnym, wykonanym przez anestezjologa dziecięcego.
Przygotowanie do badania MR głowy u dziecka
Na MRI głowy dziecka warto wziąć dotychczasową dokumentację medyczną dziecka ‒ wypisy ze szpitala, wyniki badań oraz płyty CD z poprzednich badań obrazowych. Jeśli istnieją wskazania do wykonania MRI ze wzmocnieniem kontrastowym, kilka dni przed rezonansem należy oznaczyć stężenie kreatyniny we krwi i przynieść wynik na badanie. Poza tym badanie nie wymaga dodatkowego przygotowania, o ile nie jest wykonywane w sedacji. W takim przypadku należy pozostawać na czczo, jeśli badanie jest w godzinach porannych lub zjeść lekkie śniadanie, kiedy badanie odbywa się w godzinach popołudniowych. Do 2 godzin przed badaniem można pić niewielkie ilości wody.
Rezonans magnetyczny głowy u dziecka nie jest badaniem bolesnym, jednak może powodować dyskomfort, ze względu na hałas i konieczność pozostawania przez pewien czas w zamkniętej przestrzeni. Przed badaniem warto wyjaśnić dziecku, co będzie się działo, pozwolić mu zadać pytania i cierpliwie na nie odpowiedzieć. Mały pacjent, który jest świadomy, co go czeka, dużo lepiej radzi sobie z wyzwaniami.
Zuzanna Nowakowska to ceniona autorka w dziedzinie ciąży i parentingu, oferująca przyszłym rodzicom rzetelne porady i wsparcie w jednym z czołowych serwisów o parentingu. Jej zaangażowanie w promowanie świadomego rodzicielstwa przyniosło jej szerokie uznanie oraz lojalne grono czytelników.