Strona główna » Kobiece sprawy » Kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

Kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka?

kobieta siedząca na sofie w mieszkaniu

Decyzja o powrocie do pracy po urodzeniu dziecka bywa bardzo trudna. Myśl o ponownym wdrożeniu się do życia zawodowego może przyprawić młode mamy o ból głowy.


Z jednej strony myśląc o powrocie do pracy, kobietą mogą targać silne wyrzuty sumienia, że zostawia swoje jeszcze nie odchowane dziecko pod czyjąś opieką. Z drugiej zaś strony wyobrażenie siebie aktywnej zawodowo może przynosić poczucie ulgi i wywoływać tęsknotę.



Wrócić do pracy czy zostać z dzieckiem po porodzie?

Konflikt wewnętrzny jest silny, bo w grę wchodzą często pozornie sprzeczne pragnienia, potrzeby różnych osób, a czasami poczucie przymusu. Przy podejmowaniu tej istotnej decyzji ważne jest, aby zrozumieć, czego pragnie Twoje serce i podążyć za jego głosem. Mam nadzieję, że przyjrzenie się różnym aspektom rozpoczęcia pracy po porodzie, pomoże Ci podjąć najlepszą i względnie wolną od zewnętrznych presji decyzję.

Polskie prawo umożliwia matce skorzystanie z urlopu macierzyńskiego i wychowawczego.



Urlop macierzyński a powrót do pracy?

W czasie urlopu macierzyńskiego kobiecie przysługuje 20 tygodni (w przypadku kobiety, która po raz pierwszy rodzi dziecko) płatnego czasu na doglądanie dziecka i regenerowanie sił po trudach porodu.

W przypadku kobiet rodzących kolejne dzieci urlop wychowawczy wydłuża się do 31 tygodni (dotyczy to również kobiet, które są już matkami przysposobionego dziecka). Tym zaś z mam, które za „jednym razem” wydały na świat więcej niż jedno dziecko, prawo umożliwia 31 tygodni, przy trojaczkach – 33 tygodnie. rodzicom czworaczków przysługuje 35 tygodni zwolnienia z pracy.

Warto również pamiętać, że urlop macierzyński można rozdzielić między dwójkę rodziców. Powinien, więc nosić również nazwę urlopu „tacierzyńskiego”.

Co po urlopie macierzyńskim ? – wykorzystanie urlopu wychowawczego

Stanowi kontynuację urlopu macierzyńskiego. Przysługuje zarówno mamie jak i tacie. Maksymalnie może trwać 3 lata i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 4 lat. Może być wykorzystywany w częściach (nie więcej niż czterech). Przysługuje na każde dziecko oddzielnie.



Jest udzielany na pisemny wniosek pracownika, który należy złożyć najpóźniej na dwa tygodnie przed planowanym rozpoczęciem urlopu. W trakcie urlopu można podjąć się pracy zarobkowej, nauki lub szkolić się pod warunkiem sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem. Z urlopu wychowawczego można wrócić wcześniej niż się planowało.

W takim wypadku należy poinformować o tym pracodawcę 30 dni przed planowanym powrotem. Okres urlopu wychowawczego wlicza się do okresu zatrudnienia. Niestety w jego ramach nie przysługuje wynagrodzenie, a jedynie można się ubiegać o zasiłek wychowawczy (o jego przyznaniu decyduje poziom dochodów rodziny).

 

Zachowanie dziecka po powrocie mamy do pracy

Oczywiście w kontekście decyzji o powrocie do pracy pojawiają się pytania i wątpliwości, dotyczące rozwoju dziecka i jego dobrostanu. Czy jak rozpocznę moją aktywność zawodową nie ucierpi na tym syn czy córka?



A jeśli już podjęłam decyzję o powrocie do pracy po porodzie, kiedy będzie na to najlepszy czas z punktu widzenia dziecka?

Od lat wiadomo przecież, że pierwsze lata życia dziecka mają decydujący wpływ na jego osobowość. Warto, więc zadbać o poczucie bezpieczeństwa dziecka, o to by było otoczone miłością i szacunkiem – co, gdy mama pracuje, jest możliwe, choć z pewnością niełatwe. Dobrze jest przy tym pamiętać, że „liczy się przede wszystkim jakość, a nie ilość kontaktów z dzieckiem”.

Kiedy wrócicie do pracy po urodzeniu dziecka może powstać lęk separacyjny

Przy podejmowaniu decyzji o powrocie do pracy warto jest również uwzględnić wiedzę o prawidłowościach rozwojowych dziecka. Im młodsze dziecko, tym bardziej potrzebuje stałości, dbałości, miłości i uwagi od jednej osoby.

Gdy dziecko ma około pół roku, kończy się faza symbiotyczna i rozpoczyna faza separacji-indywiduacji. Wtedy dziecko zaczyna odkrywać siebie i swoją odrębność od mamy. W wieku ok. 8 miesięcy pojawia się po raz pierwszy lęk separacyjny w postaci lęku przed obcymi. W tym czasie może mu być szczególnie trudno zostawać z kimś obcym, czy nowo poznaną nianią i spokojny powrót do pracy po urodzeniu dziecka.




Od wieku ok. dwóch i pół roku dziecko ma już wytworzoną reprezentację „nieobecnej matki”, a także coraz lepiej wie, kim jest. Te nowe „umiejętności” pozwalają mu na dużo lepsze radzenie sobie w nowych sytuacjach bez mamy. I pewnie idealnie byłoby wtedy zacząć angażować się w życie zawodowe, ale wszystkie wiemy, że życie jest bardziej złożone niż jego idealny obraz i wymaga od nas dużej elastyczności.

Rozłąka z dzieckiem oczami mamy pracującej

Paradoksalnie na koniec, najważniejszy punkt widzenia – punkt widzenia kobiety podejmującej decyzję. Każda matka wie najlepiej, co jest dobre dla jej dziecka oraz jej osobistej satysfakcji i zadowolenia. Równocześnie wiadomo, że dziecko bardzo łatwo przejmuje uczucia matki.




Jeśli jest smutna i rozdrażniona, dziecko również doświadcza podobnych emocji, jeśli zaś promienieje z radości, te przyjemne emocje udzielają się również maleństwu. „Mamy do dania innym, tyle ile sami mamy”. W związku z tym warto zadbać o swoje zadowolenie i spełnienie. A co je przyniesie? Co jest dla Ciebie ważne? Czego pragnie Twoje serce?

Nie spodziewaj się łatwych i jednoznacznych odpowiedzi, choć ku Twojemu zaskoczeniu i takie mogą się pojawić. Znam matki, które jeszcze przed porodem dziecka miały precyzyjnie i dokładnie ułożony grafik powrotu do pracy, a pod koniec urlopu macierzyńskiego w swoim sercu odkrywały wielkie pragnienie bycia ze swoim maleństwem dłużej.

Są też i takie kobiety, które nie muszą pracować i mogą spędzać dnie i noce ze swoimi skarbami. Odkrywają jednak, że do zadowolenia i pełni satysfakcji, chcą się realizować zawodowo, rozwijać i poszukiwać. Jest też i wiele innych matek i pomysłów na życie, bo każda z nas jest inna i niepowtarzalna.

  • Aby odzyskać siły fizyczne po porodzie kobieta potrzebuje minimum 6 tygodni;
  • Dobrze jest dołożyć wszelkich starań, by dać dziecku najwięcej czasu i siebie
  • Dzieci nie potrzebują idealnej matki tylko wystarczająco dobrej.

Wierzę, że kiedy odkryjesz w całej złożoności i prostocie swoje potrzeby, a także poznasz potrzeby Twojej rodziny zdecydujesz kiedy wrócić do pracy.