Strona główna » Ciąża » Kiedy wcześniak może opuścić szpital? Zasady opieki nad wcześniakiem

Kiedy wcześniak może opuścić szpital? Zasady opieki nad wcześniakiem

niemowlakk

Kiedy wcześniak może opuścić szpital?

O tym, kiedy nasze maleństwo będzie mogło opuścić szpital, zawsze decyduje lekarz prowadzący. Najpierw jednak noworodek musi spełnić pewne kryteria:

 • musi samodzielnie oddychać
 • musi samodzielnie ssać
 • jego waga musi przekroczyć 2 kg

Wypis wcześniaka ze szpitala może nastąpić po kilku dniach lub po kilku miesiącach. Wszystko zależy od jego stanu zdrowia i postępów w leczeniu. Wiadomo, że wcześniaki urodzone w 24. tygodniu ciąży wymagają dłuższego leczenia i spędzą w szpitalu znacznie więcej czasu niż te, które przyszły na świat miesiąc za szybko.

Rodzice przedwcześnie urodzonych dzieci czekają na moment wyjścia ze szpitala jak na najpiękniejszy dzień w ich życiu. Jednak oprócz nieopisanej radości, wyjście ze szpitala budzi w nich także lęk i paniczny strach. Mieszane uczucia pojawiają się głównie dlatego, iż rodzice nagle zdają sobie sprawę z tego, że od tej chwili sami muszą decydować o swoim dziecku i właśnie na nich spada cała odpowiedzialność za pielęgnację niemowlaka i opiekę nad maluszkiem. Obawy te są w pełni uzasadnione, bo opieka nad wcześniakiem to dla początkujących rodziców nie lada wyzwanie. Ale spokojnie – z dnia na dzień będzie coraz lepiej

Przy wypisie rodzice otrzymają dokładne informacje, dotyczące opieki nad ich dzieckiem. Zostaną poinformowani, jak mają się nim zajmować i na co zwracać uwagę. Dowiedzą się, jakie badania diagnostyczne i wizyty kontrolne muszą odbyć (m.in. wizyta w poradni dla wcześniaków, u neurologa, u fizjoterapeuty). Opieka nad wcześniakiem wymaga cierpliwości, wytrwałości i ostrożności, ale także zaznajomienia się z kilkoma istotnymi zasadami.

Zasady dotyczące opieki nad wcześniakami po wyjściu ze szpitala:

 1. Wcześniaki zazwyczaj śpią dużo więcej niż noworodki donoszone – są znacznie słabsze i trudniej im sprostać bodźcom z zewnątrz. Są jednak i takie, które są bardziej nerwowe, nadwrażliwe i niespokojne, przez co śpią mniej.
 2. Nie funduj maluszkowi dodatkowej porcji stresu i ryzyka infekcji w postaci odwiedzających gości. Najważniejszy jest zdrowy rozsądek, więc zrezygnuj z tłumów gości i przełóż to na późniejszy okres. Absolutnie nie wpuszczaj gości z katarem czy kaszlem – mogłoby bardzo zaszkodzić maluszkowi!
 3. Nie ma żadnych przeciwwskazań, by odwlekać w czasie spacery. O ile pogoda na to pozwala, możesz wyjść z wcześniakiem na spacer, tak samo jak z noworodkiem donoszonym.
 4. Unikaj dużych skupisk ludzi.
 5. Noś i układaj maluszka na różne sposoby – nie bierz go tylko na jedną rękę i nie układaj tylko na wznak, ponieważ dzieci przedwcześnie urodzone narażone są na występowanie zjawiska asymetrii ciała. Kładąc i nosząc maluszka na różne sposoby, przeciwdziałasz temu. (Uwaga! Jeśli fizjoterapeuta zaleca wspomaganie tylko jednej strony, np. z powodu już występującej asymetrii, to bezwzględnie musimy tego przestrzegać!)
 6. Zawsze myj ręce po wyjściu z toalety, po powrocie do domu, po kontakcie ze zwierzętami, po czyszczeniu nosa i krojeniu mięsa.
 7. Utrzymuj nieco wyższą temperaturę w mieszkaniu niż zalecaną w przypadku noworodków donoszonych – ok. 21-23°C.
 8. Przez kilka pierwszych dni owijaj maluszka w rożek lub kocyk – dzięki temu będzie czuł się bezpieczniej i pewniej.
 9. Nie wykonuj przy maluszku gwałtownych ruchów, nigdy nie podnoś go znienacka i zawsze przytrzymuj jego główkę.
 10. Nie noś maluszka tyłem do siebie – unikniesz w ten sposób nadmiernego napięcia i odginania ciała.
 11. Podczas przewijania nie unoś pupy maluszka do góry, tylko odwróć ją w celu wytarcia chusteczkami i wsunięcia świeżej pieluszki.
 12. Nie pal papierosów i nie pozwalaj nikomu palić w obecności maleństwa – może to spowodować trudności w oddychaniu, spowolnić jego rozwój lub osłabić odporność!

Ciężkie chwile, które przeżywają rodzice wcześniaków sprawiają, że więź między nimi jest wyjątkowa, a przywiązanie jednych do drugich niesłychane. Doceniają oni każdą chwilę, która została im dana inaczej niż pozostali rodzice. Dostrzegają znacznie więcej, cieszą się każdą drobnostką, każdym osiągnięciem i choćby najmniejszym postępem. Kochają dziecko nie za to jakie jest, ale za to, że w ogóle jest! Otaczając dziecko troską i miłością, umożliwiają mu dalszy rozwój w spokojnej atmosferze i poczuciu bezpieczeństwa. A większość wcześniaków przezwycięża początkowe trudności i rozwija się prawidłowo.