Strona główna » Chrzest » Kiedy ochrzcić dziecko? – jaki okres jest najlepszy na ceremonię chrztu świętego?

Kiedy ochrzcić dziecko? – jaki okres jest najlepszy na ceremonię chrztu świętego?

Kiedy mijają pierwsze tygodnie od narodzin dziecka, wierzący rodzice zaczynają myśleć o chrzcie swojego malucha. Pojawia się jednak szereg pytań: kiedy i jak przygotować się do sakramentu, jakie dokumenty należy złożyć, kogo wybrać na chrzestnych, w jaki sposób i gdzie urządzić chrzciny – przyjęcie po uroczystości? Poniżej postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości rodziców.
Chrzest to rytuał obecny w rzeczywistości religijnej od tysiącleci. Jego celem jest oczyszczenie i obmycie z grzechu pierworodnego (ten aspekt szczególnie uwypuklony jest w Kościele katolickim), a także przyjęcie wiary i zjednoczenie z Kościołem. W zależności od wyznania praktykowany jest w różnej formie, np. poprzez zanurzenie czy pokropienie wodą święconą, a także na osobach w różnym wieku. W Kościele katolickim chrzci się przede wszystkim niemowlęta (ale także osoby starsze, nawrócone i wyrażające chęć przynależenia do KK), w innych grupach wyznaniowych, np. u baptystów czy chrześcijan ewangelicznych chrztu dostąpić mogą wyłącznie osoby dorosłe, które są świadome swojej decyzji.

Termin chrztu dziecka – jak najszybciej

Według prawa kościelnego do chrztu dziecko należy chrzcić w pierwszych tygodniach życia, jeśli jednak zdrowie matki lub inne okolicznościowi życiowe nie pozwalają na jego odbycie, data Chrztu Świętego może zostać przesunięta. Wybór daty chrztu z punktu widzenia formalności z reguły nie nastręcza trudności – przy najbardziej „chodliwych” (świątecznych) terminach wystarczy 2-3 tygodnie wcześniej powiadomić parafię o swoich planach. Decyzja o tym, kiedy ochrzcić dziecko zależy więc przede wszystkim od rodziców. Najczęściej pierwszy sakrament maluchy przyjmują w 3.-4. miesiącu życia, ale zdarza się to także po miesiącu bądź nawet roku od narodzin. Czynnikiem decydującym powinna być osobowość dziecka – jeżeli zapowiada się, że będzie małym rozrabiakiem, lepiej wybrać wcześniejszy termin, kiedy jest jeszcze w miarę spokojne i sporo śpi — wtedy istnieje szansa na mniej problemową (i głośną) uroczystość.Kościół stoi na stanowisku, powołując się na nauki Jezusa o nadrzędnym znaczeniu chrztu dla człowieka. W szczególnych przypadkach, np. ciężkiej choroby dziecka, może się on odbyć natychmiast po urodzeniu i może być wtedy udzielony przez każdą osobę.

Przeczytaj także: Czy ksiądz może odmówić udzielenia chrztu dziecku?

Kiedy? – Chrzest połączony ze świętem

Bywa, że rodzicom zależy, by ochrzcić dziecko w konkretnym terminie. Chcą np. połączyć w jednym czasie kilka uroczystości – np. wspólne chrzciny z dziećmi przyjaciół. Innym zależy, by zdążyć przed zimą lub by uroczystość miała miejsce podczas świąt Bożego Narodzenia lub Wielkanocy. Z chrzcinami czeka się również na dogodny moment logistycznie, by zebrać najważniejszych członków rodziny w jednym miejscu, o jednej porze. Decyzja o terminie chrztu zależy przede wszystkim od rodziców i wolnych terminów, którymi dysponuje wybrana przez nich parafia.


Chrzciny w takim dniu są bardzo uroczyste, ale przez to trwają dłużej.

Jeśli więc nie chcemy narażać naszego niemowlaka na natłok wrażeń, wybierzmy na chrzest dowolną niedzielę (każda niedziela jest wspomnieniem Zmartwychwstawania Pana).

Przeczytaj także: Przygotowanie do Chrztu Świętego dziecka – co i jak?

Jeśli zależy nam na intymności i rodzinnej atmosferze podczas chrzcin, umówmy się z księdzem na odbycie ceremonii po zakończeniu Mszy św., kiedy kościół opustoszeje i pozostaną w nim sami najbliżsi. Nie jest to żadną fanaberią, wiele parafii na odbywanie chrztów podczas mszy przeznacza jedną niedzielę w miesiącu, natomiast w pozostałe niedziele chrzty organizowane są właśnie po mszy.

Zanim zaczniemy ustalać ostateczną datę, oczywiście należy odwiedzić parafię, w której chcemy ochrzcić dziecko. Może się bowiem okazać, że w jej obrębie chrzty udzielane są wyłącznie w pierwsze, bądź ostatnie niedziele miesiąca. Rozmowa z księdzem rozwieje wasze wszelkie wątpliwości.

Zdrowie matki może być powodem do zmiany terminu chrztu dziecka?

Termin uroczystości jest również uzależniony od stanu zdrowia matki, gdyż jej obecność jest bardzo ważna. Data może być również przesunięta ze względu na ewentualne wahania i rozterki rodziców natury duchowej i religijnej.

Niesakramentalny związek rodziców powodem przesunięcia daty chrztu?

Czasem problematyczny w kwestii potencjalnego chrztu staje się status związku rodziców – nieformalny, osoby są różnej wiary lub nie mają ślubu kościelnego. Wtedy może trochę potrwać, nim rodzice zdecydują się np. na zalegalizowanie swojej relacji lub znajdą księdza, dla którego nie będzie to problemem i zgodzi się udzielić sakramentu chrztu świętego ich dziecku. Wiele regulacji ma bowiem charakter dość umowny i w sporej mierze może zależeć od przychylności kapłana.
Kiedy chrzcimy dzieci? – statystyki

Najczęstszy wiek, w którym jest chrzczone dziecko, to dwa – cztery miesiące. Pamiętajmy też o pierwszych szczepieniach, jeśli bobas jeszcze ich nie przyjął, może warto poczekać do tego czasu.

Wiek dziecka ma również wpływ na to, jak zareaguje ono na samą uroczystość. Często bywa tak, że te młodsze po prostu przesypiają msze, nie sprawiając żadnego problemu. Ze starszymi może być ta trudność, że nie będą miały ochoty, by w spokoju i względnym bezruchu wytrzymać czas ceremonii. Ale jest to oczywiście uzależnione również od samego dziecka i jego temperamentu.

Zapoznaj się: Pomysłowy prezent na chrzciny

Dawne zwyczaje – przesądy i mity

Staropolskie zwyczaje nakazywały chrzcić dziecko, jak najszybciej – czasem już następnego dnia po porodzie. Śpieszono się z tym, bo uważano, że nieochrzczone dzieci nie dostaną się do nieba i w postaci kruków będą krążyć po świecie i domagać się chrztu. Podobno ich jęki były najbardziej słyszalne podczas burzy.

Chrzest pozostawiony decyzją dziecka

Niektórzy rodzice uważają, że nie mają prawa podejmować takiej decyzji za dziecko, że ono samo powinno wybrać wiarę (lub jej brak), zatem w ogóle nie chrzczą swojego dziecka. Inni stoją na stanowisku, że lepiej ochrzcić dziecko od razu, choć sami nie są praktykujący, żeby oszczędzić dziecku późniejszych ewentualnych trudności czy wykluczenia, np. w szkole. A czasami dziecko, które jest nieochrzczone, gdy wchodzi w grupę rówieśniczą, samo chce przyjąć ten sakrament – czasem z pobudek religijnych, a czasem właśnie, by nie odróżniać się od innych.

Przeczytaj także: Chrzcić czy nie chrzcić – decyzja dziecka czy rodziców?Nie czekaj z decyzją kiedy ochrzcić dziecko

O ile to możliwe, warto nie odkładać daty chrzcin w nieskończoność. Im starsze staje się dziecko, tym trudniej, będzie mu wysiedzieć w jednym miejscu, podczas mszy i tym szybciej będzie znudzone ceremonią.

Poza tym chrzczenie małego dziecka znacznie ułatwia sprawę trzymania go na rękach, bo każdy tydzień to dodatkowe ‘kilogramy’ do utrzymania. Lepiej nie chrzcić maluszka przed pierwszymi szczepieniami (6 tydzień życia niemowlaka), gdyż podczas przyjęcia narazimy je na kontakt z dotąd nieznanymi osobami. Wygodnym terminem i okresem na chrzest może być w drugim i 3 miesiącu życia dziecka, gdyż wtedy dziecko prześpi całą ceremonię i przyjęcie (oczywiście z przerwami na karmienie).