Ból brzuszka, mdłości, zaparcia, wzdęcia — to tylko niektóre z pierwszych objawów problemów gastrologicznych u dzieci. Jak dbać o układ pokarmowy swojej pociechy? Jakie choroby mogą mu zagrażać? Na czym polega gastroenterologia dziecięca? Wrocław, Warszawa, a może Kraków? Gdzie najszybciej znajdziesz odpowiedniego specjalistę? Podpowiadamy.
W artykule dowiesz się:
Co to jest gastroenterologia dziecięca?
Gastroenterologia dziecięca to specjalizacja w pediatrii, dotycząca prewencji, diagnozowania oraz leczenia chorób układu pokarmowego u pacjentów od wieku niemowlęcego do osiągnięcia pełnoletności.
Kluczem do wdrożenia odpowiedniego planu leczenia jest wczesna i trafna diagnoza. W zależności od stopnia zaawansowania i powagi choroby, lekarz może zalecić mniej lub bardziej inwazyjne metody. Pierwszym krokiem jest przeprowadzenie dogłębnego wywiadu z rodzicem oraz analiza podstawowych badań laboratoryjnych m.in. morfologii, badań kału i moczu oraz odczynu Biernackiego. Pamiętaj także o zabraniu książeczki zdrowia swojego dziecka.
Dużą pomocą będzie również przyniesienie dzienniczka z listą pokarmów oraz wypróżnień z co najmniej 3 dni poprzedzających wizytę. Na podstawie powyższych informacji lekarz wdroży kolejne procedury i zleci dodatkowe badania lub konsultacje z innym specjalistą.
Gdzie szukać specjalisty i kiedy się do niego zgłosić? Gastroenterologia dziecięca Wrocław
Doświadczeni specjaliści z zakresu gastroenterologii najłatwiej dostępni są w gabinetach prywatnych, w dużych miastach, choć istnieje szansa zapisania się wizytę fundowaną przez NFZ. W pierwszej kolejności warto odwiedzić swojego lekarza rodzinnego, który stwierdzi czy zachodzi konieczność konsultacji z gastroenterologiem i wypisze ewentualne skierowanie.
Zgłoś się do lekarza jak najszybciej jeśli Twoje dziecko ma któreś z poniższych, utrzymujących się objawów:
- wzdęcia,
- zaparcia,
- mdłości,
- wzrost obwodu jamy brzusznej,
- nieproporcjonalnie duża ilość wydalanego stolca w stosunku do ilości spożywanego pokarmu,
- brak apetytu,
- gwałtowna utrata wagi lub nagłe przybranie na wadze,
- biegunka,
- ból brzucha,
- waga nieprawidłowa w odniesieniu do wieku dziecka.
Specjalisty szukaj pod hasłem gastroenterologia dziecięca Wrocław, bądź z dopiskiem innego miasta, jakie znajduje się w Twoim pobliżu. Możesz również zapytać swojego lekarza o polecenie zaufanego gastroenterologa dziecięcego.
Jakie choroby układu pokarmowego zagrażają Twojemu dziecku?
Nawet z pozoru niewinne objawy, mogą okazać się pierwszym sygnałem, że z układem pokarmowym Twojego dziecka dzieje się coś niepokojącego.
Do najczęściej diagnozowanych chorób z zakresu gastroenterologii dziecięcej należą m.in.:
- alergie i nietolerancje pokarmowe,
- celiakia,
- choroby trzustki oraz wątroby,
- niedożywienie,
- nieswoiste zapalenia jelit,
- przełyk Baretta,
- przepukliny brzucha,
- refluksy,
- uchyłki jelita cienkiego, przełyku, żołądka,
- uszkodzenie błony śluzowej,
- wrzody,
- zakażenie Helicobacter pylori.
Jak dbać o brzuch maluszka?
Często przyczyną wspomnianych wcześniej objawów jest zła dieta. Pokarmy podawane dziecku powinny być dostosowane do jego wieku, dzięki czemu zmniejszają się szanse na niestrawności, biegunki czy zaparcia. Należy również systematycznie udawać się na wizyty kontrolne do pediatry, który w porę może zauważyć ewentualne nieprawidłowości. Obserwuj swoje dziecko, zwracaj uwagę na to co jest normą, a co od niej odbiega. Nie zwlekaj z konsultowaniem swoich obaw ze specjalistą, aby jak najszybciej mógł pomóc Twojemu dziecku.