Strona główna » Ciąża » Kiedy i dlaczego ciemnieją brodawki w ciąży?

Kiedy i dlaczego ciemnieją brodawki w ciąży?

ciezarna

Gdy płód rośnie w łonie matki, piersi zaczynają przygotowywać się na dziecko, które wkrótce się urodzi. We wczesnej ciąży przyszłe matki zaczynają zauważać tkliwość i obrzęk piersi, rozstępy i zaciemnione otoczki (skóra wokół sutków) lub ciemne brodawki sutkowe. Ze względu na wzrost poziomu hormonów i melaniny w czasie ciąży – wiele kobiet widzi, jak ich brodawki ciemnieją.

Czy ciemnienie sutków jest normalne podczas ciąży?

Tak, zmiana koloru brodawek w ciąży na ciemniejsze jest całkowicie normalna!

Możesz zauważyć, że otoczki sutkowe wyglądają na bardziej nabrzmiałe i wyboiste niż zwykle. Dzieje się tak z powodu wzrostu i obrzęku małych gruczołów łojowych (zwanych guzkami Montgomery’ego), które w końcu wydzielają oleistą substancję chroniącą brodawki przed wysychaniem i pękaniem podczas karmienia piersią.

Chociaż na początku mogą wydawać się dziwne, wszystkie te zmiany w piersiach są całkowicie normalne i są tylko oznaką, że Twoje ciało przygotowuje się do karmienia dziecka. Po jego zakończeniu kolor i rozmiar sutków najprawdopodobniej wróci do normy.

Jest mało prawdopodobne, że nastąpi to natychmiast, ale powinno być zauważalne w ciągu pierwszych kilku tygodni i miesięcy po porodzie. Jednak u niektórych kobiet zmiany zachodzące w czasie ciąży mogą stać się trwałe.

Jeśli zdecydujesz się na karmienie piersią, może to również spowodować zmiany w piersiach i sutkach. Piersi i sutki mogą stać się bardziej wrażliwe, a w obolałych i popękanych sutkach – może rozwinąć się grzybica pleśniawki na brodawkach.

Ciemnienie skóry w ciąży – znane jako hiperpigmentacja – jest również powszechne na zewnętrznych narządach płciowych i wokół odbytu.

Dlaczego brodawki ciemniej w ciąży?

Główną przyczyną ciemnych brodawek w ciąży i otoczek są hormony, które pomagają w tworzeniu systemu kanalików mlecznych. Progesteron i estrogen powodują, że organizm wytwarza więcej pigmentu. Dlatego wiele kobiet może zauważyć plamki ciemnej skóry występujące na całym ciele.

Pigment odpowiedzialny za nadawanie nam różnych kolorów na naszym ciele określany jest jako melanina. Występuje w różnych częściach ciała, w tym w naszej skórze, włosach i tęczówkach. Ze względu na działanie hormonów i wahania ich poziomu, produkcja melaniny w skórze zaczyna wzrastać.

Obszary najbardziej dotknięte tym wzrostem melaniny to części ciała, w których pigment jest już obecny w dużych ilościach. Czasami produkcja melaniny może zejść z wykresów, co powoduje, że wszelkie istniejące blizny lub piegi również stają się ciemne.

Uważa się, że przyciemnienie, poszerzenie otoczek i ciemnienie brodawek sutkowych podczas ciąży – może być adaptacją ewolucyjną. Noworodki mają bardzo słaby wzrok, a ciemniejsze brodawki sutkowe mogą być ewolucyjnym sposobem pomagania noworodkom w znalezieniu źródła pożywienia.

Pozostałe możliwe przyczyny zaciemnionych otoczek i ciemnych sutków

Ciemne otoczki i brodawki u kobiet mogą być również spowodowane starzeniem się, menstruacją lub niektórymi lekami. W niektórych przypadkach ciemnienie skóry może być oznaką poważnego problemu, choć generalnie tak nie jest. Jeśli zmianie koloru towarzyszy ból, zaczerwienienie lub krwawienie, należy powiadomić lekarza.

Niektóre kremy lecznicze mogą być niebezpieczne do stosowania w czasie ciąży, dlatego ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem przed nałożeniem jakiegokolwiek kremu lub maści na piersi.

Ekspozycja na słońce powoduje, że komórki produkują jeszcze więcej melaniny, aby móc chronić skórę przed promieniowaniem UV. Skorzystaj również z ochrony przeciwsłonecznej, aby zachować zdrową skórę.

Jeśli nie jesteś w ciąży i zauważysz, że Twoje sutki wydają się ciemniejsze, istnieje kilka innych powszechnych przyczyn, o których należy pamiętać.

  • Doustne środki antykoncepcyjne
  • miesiączka
  • dojrzewanie u dziewcząt
  • karmienie piersią

W niektórych rzadkich przypadkach ciemnienie brodawki sutkowej może być oznaką choroby Pageta, rzadkiej postaci raka, która zaczyna się w okolicy brodawki sutkowej. Częściej występuje u osób starszych, ale jeśli się martwisz, porozmawiaj ze swoim lekarzem.