Gdzie jesteś: Strona Główna / Karmienie Piersią / Katar i przeziębienie a karmieniu piersią

Katar i przeziębienie a karmieniu piersią



Doświadczone mamy dobrze wiedzą, że wraz z pojawieniem się Dzidziusia cały świat przewraca się do góry nogami. Początkom zwykle towarzyszą nieprzespane noce, a Ty czujesz się przemęczona nadmiarem obowiązków, których jest zdecydowanie za dużo. Minie jednak troszkę czasu zanim przyzwyczaimy się do kompletnie zmienionego trybu życia. Przemęczenie, stres i ciągłe zatroskanie może osłabić organizm, który będzie podatny na infekcje.


Kiedy złapiesz przeziębienie, kichasz i kaszlesz, nie martw się, spokojnie – nadal możesz karmić maluszka piersią i walczyć z chorobą ,wręcz jest to nawet zalecane przez lekarzy. Twoje dziecko zetknęło się z atakującymi drobnoustrojami jeszcze zanim zorientowałaś się, że jesteś chora. Twój pokarm dla dziecka to najlepsze lekarstwo w walce z niebezpiecznymi zarazkami. W raz z Twoim mlekiem, maluszek dostaje przeciwciała ułatwiające mu walkę z chorobą. Można powiedzieć, że Twoje mleko działa na zasadzie szczepionki.
Są jednak takie schorzenia oraz metody terapeutyczne np. radioterapia, które niestety wykluczają karmienie piersią.

Co powinnaś robić jeśli się przeziębisz karmiąc piersią?

Pozbądź się gorączki

Gorączkę obniżysz zimnymi okładami , możesz np. zamoczoną w zimnej wodzie pieluchę przykładać do czoła. Pomóc również może letni prysznic. Musisz dużo pić –  najlepiej wodę, herbatę owocową, soki , napar z lipy (działa napotnie). Jeśli jednak gorączka nie będzie spadać , temperatura będzie rosła i przekroczy 38,5 stopnia będziesz musiała zażyć lek obniżający gorączkę. Pamiętaj, że podczas karmienia piersią nie wolno używać pochodnych kwasu salicylowego.

Co na przeziębienie karmiąc piersią?

Pozbądź się bólu gardła

Gdy boli i piecze gardło możesz stosować płukanki np. z naparu z rumianku,tymianku, szałwii ( działają przeciwzapalnie) możesz płukać wodą z solą (szklanką chłodnej wody z dodatkiem 1/4 łyżeczki soli kuchennej). Co prawda nie jest to przyjemny zabieg, ale skuteczny. Ulgę mogą przynieść leki do stosowanie miejscowego, które psikasz w gardło 2-3 razy dziennie (jednak o stosowanie takich preparatów zgodę musi wydać lekarz). Pomocne będą również tabletki do ssania z szałwii, ale stosuj je bardzo ostrożnie. Szałwia może przyczynić się do obniżenia laktacji.

Co na katar przy karmieniu piersią?

Katar to nie groźna, lecz uciążliwa dolegliwość. Może występować nie zależnie od temperatury i pogody jednak nasila się w okresie jesienno-zimowym. Katar bywa bardzo męczący, czasem może przerodzić się w poważną infekcję np. zapalenie zatok. Przede wszystkim musisz opróżniać często nos. Zawsze używaj chusteczek jednorazowych i od razu wyrzucaj je do kosza. Nie trzymaj ich gdyż są ogromnym siedliskiem bakterii i rozsiewają zarazki. Wspaniale działają inhalacje z olejków (olejek z drzewa herbacianego, miętowy, lawendowy, rozmarynowy, szałwiowy, eukaliptusowy) można zakupić je w aptece. Aby łatwiej się Tobie spało możesz skropić poduszkę kilkoma kroplami olejku. Nawilżaj powietrze w pomieszczeniu w którym śpisz. Jeśli nie masz nawilżacza zawieś w pobliżu łóżka mokry ręcznik. Śluzówkę nosa nawilżaj roztworem wody morskiej lub soli fizjologicznej.
Możesz również zrobić sobie kąpiel z dodatkiem soli bocheńskiej lub iwonickiej.

Pozbądź się kaszlu

Możesz sięgnąć po gotowe syropy z apteki. Ostatnio pojawiają się na rynku specjalnie dla kobiet ciężarnych i matek karmiących. Jednak za nim sięgniesz po taki syrop lepiej skonsultuj to z lekarzem. Musisz zapomnieć o sprawdzonych domowych syropach z czosnku lub cebuli, gdyż zmieniają smak pokarmu i maluszek może nie chcieć jeść Twojego mleka. Kaszel możesz złagodzić stosując napary ziołowe np. z prawoślazu, podbiału, tymianku, anyżu

Najważniejsze jest abyś szybko zaczęła działać, kiedy tylko poczujesz, że bierze Cię przeziębienie.  Zrób sobie domowy dobry rosół na przeziębienie, który działa rozgrzewająco i bakteriobójczo. Zaparz herbatę z miodem i sokiem malinowym ( jednak uważaj bo mogą uczulać maluszka). Również herbata z dzikiej róży jest wskazana gdyż zawiera dużo witaminy C. Na przeziębienie dobrze robi kubek gorącego mleka z masłem. Leki homeopatyczne nie powinny zaszkodzić dziecku, jednak warto skonsultować ich zażywanie z lekarzem. Możesz również moczyć przez kilka minut stopy w misce z ciepłą wodą. No i najważniejsze abyś położyła się do łóżka pod kocem lub kołdrą i porządnie wygrzała. Poproś kogoś bliskiego o pomoc, aby na ten czas zajął się dzieckiem, a Ty odpoczywaj. Musisz być silna, aby pokonać chorobę. Staraj się nie kichać, nie kaszleć na dziecko. Jeśli nie masz nikogo kto mógłby zająć się dzieckiem zakładaj na twarz maseczkę (dostępne są w aptekach). Zarazki najczęściej rozsiewają się droga kropelkową czyli zwykły kaszel lub kichnięcie może już zarazić. Pamiętaj o dokładnym i częstym myciu rąk, szczególnie gdy musisz wziąć dziecko na ręce, ponieważ zbiera się na nich bardzo dużo bakterii.