Strona główna » Materiał zewnętrzny » Karmienie dziecka – co warto wiedzieć?

Karmienie dziecka – co warto wiedzieć?

karmienie dziecka

Przez pierwsze pół roku życia niemowlaka najlepszym dla niego pokarmem jest mleko matki. Między innymi z tego powodu nie wolno nigdzie umieszczać reklam mleka w proszku dla noworodków. Jednakże po kilku miesiącach można przejść na podawanie dziecku najpierw samego mleka, a później też mleka z kaszką. Najczęściej wykorzystuje się do tego butelki, a później też łyżeczkę. Co warto w związku z tym wiedzieć i pamiętać?


Smoczki anatomiczne lub symetryczne

Do podawania pokarmu butelką niezbędny jest smoczek. Może jeszcze nie wszyscy rodzice wiedzą, że na rynku istnieją dwa podstawowe rodzaje smoczków. A mianowicie smoczki symetryczne i smoczki anatomiczne. Różnią się one między sobą kształtem. Smoczki symetryczne ze wszystkich stron mają jednakowy kształt przypominający kulkę. Natomiast smoczki anatomiczne są z jednej strony nieco spłaszczone, a z drugiej wypukłe. Nazwa „anatomiczny” sugeruje, że tego typu akcesoria są bardziej dostosowane do kształtu jamy ustnej dziecka.

Ja w wielu przypadkach także i tutaj jak zwykle obie formy mają plusy i minusy. Jako zaletę smoczków anatomicznych podaje się lepszy ich wpływ na rozwój zgryzu i uzębienia małego człowieka. Niestety jeśli jest włożony nieprawidłowo może wywołać efekt dokładnie odwrotny do zamierzonego.

Warto wspomnieć, że inny podział smoczków dzieli je na lateksowe i sylikonowe. Podobne uwagi trzeba też przyjmować wybierając smoczek uspokajający.

Kaszka, kleik i co jeszcze?

Kilkumiesięczne dziecko żyje nie tylko samym mlekiem. Raz po raz trzeba wprowadzać do jadłospisu kolejne produkty. Jako pierwsze (albo jedne z pierwszych) podaje się kaszki i kleiki w bardzo wielu rodzajach. Na sklepowych pólkach znajdziecie kaszkę ryżową, owsianą, jaglaną, kukurydzianą i jeszcze trochę innych. Niektóre na przykład z dodatkiem owoców lub biszkoptów. Kaszka dla niemowlaka może być mleczna bezmleczna. Wybierając konkretną warto patrzeć na to jak wiele ma jeszcze innych dodatków w tym także cukier.

Dp pierwszych posiłków dziecka należą też musy owocowe, specjalne zupki i inne posiłki. Na opakowaniach produktów spożywczych dla niemowląt powinna być zamieszczona informacja od którego miesiąca życia należy je podawać.