Strona główna » Pielęgnacja » Kąpiel niemowlęcia – jak powinna wyglądać? Porady od A do Z

Kąpiel niemowlęcia – jak powinna wyglądać? Porady od A do Z

niemowlak kąpiel

kąpiel niemowląt

Kąpiel niemowlęcia może stresować rodziców. W końcu dziecko jest tak bardzo malutkie. Ale trzeba pamiętać, że kąpiel ma na celu nie tylko umycie dziecka, ale też zapewnienie mu potrzeby bezpieczeństwa i bliskości oraz relaksu. Jak powinna wyglądać taka kąpiel? Poznajcie nasze porady od A do Z.

Kiedy pierwszy raz wykąpać dziecko?

Na początek przytoczymy zalecenia WHO. Rekomenduje ono, aby noworodka nie kąpać wcześniej niż 6 godzin po urodzeniu, a najlepiej minimum 24 godziny po urodzeniu. Dziecko rodzi się ze specjalną mazią, która nie tylko nawilża jego skórę, ale też tworzy barierę ochronną i wzmacnia odporność. Dziecko jeszcze w tej mazi powinno być kangurowane przez rodziców. Jednocześnie pierwszą kąpiel w domu nie musicie wykonywać zaraz po przyjeździe ze szpitala. Powinna się ona odbyć nawet dwa dni po powrocie ze szpitala, a więc wtedy, gdy dziecko oswoi się już z nowym środowiskiem i będzie też bardziej spokojne.

Jeżeli u maluszka nie występują problemy skórne czy też alergia, bądź lekarz nie zaleci inaczej, to nie ma konieczności kąpania go codziennie. Można to robić nawet co kilka dni. Ciałko maluszka możecie przemywać odpowiednim ręcznikiem. Tutaj należy wybrać ręczniki dla niemowląt, które wykonane są z bardzo delikatnej bawełny. Wystarczy lekko je zwilżyć i przetrzeć paszki, pupkę czy brzuszek.

dziecko podczas kąpeliJak powinna wyglądać kąpiel maluszka?

Przede wszystkim bezpieczeństwo jest najważniejsze. Dlatego też nie należy w żadnym przypadku myć dziecka w umywalce czy normalnej wannie. Należy myć dziecko w specjalnej wanience. Jednocześnie głębokość wody nie powinna być zbyt duża. Woda powinna sięgać do wysokości bioderek. Zwróćcie też uwagę jak umieszczacie dziecko w wanience. Należy trzymać przegub swojej dłoni pod główką i przy tym delikatnie podpierać plecki dziecka. Mycie rozpoczynamy od przemycia oczu i ust dziecka delikatną myjką. Najlepiej do tego celu zastosować przegotowaną wodę. Dziecko powinno w kąpieli czuć się zrelaksowane. Gdy buźka jest już umyta możemy umyć główkę, szyję, klatkę piersiową – to należy zrobić jedną ręką. Z kolei drugą myjemy plecki, brzuch i nóżki.

Pamiętajcie o zasadzie, że myjemy od najczystszego miejsca do najbrudniejszego. Potem należy już wyjąć maluszka z wanny. Należy przy tym trzymać dziecko mocno jedną ręką i to zarówno pod plecami, jak i ramionami. Z kolei drugą rękę trzeba umieścić pod pupą, a następnie obrócić maluszka w swoją stronę. Teraz rozłóżcie ręcznik kąpielowy dla dzieci, a na nim umieśćcie pieluszkę. Połóżcie dziecko i delikatnie opatulcie. Pamiętajcie jeszcze, aby wysuszyć wszystkie fałdy skórne.Kosmetyki dla niemowląt

Pamiętajcie o odpowiedniej pielęgnacjo skóry dziecka. Niezbędne jest stosowanie właściwych kosmetyków.
Kosmetyki do pielęgnacji noworodka powinny być bezzapachowe, i to koniecznie o odczynie pH zbliżonym do obojętnego, czyli 7,0. Skóra dziecka przez około 2 tygodnie po urodzeniu ma odczyn będący na pograniczu obojętnego i lekko zasadowego, a dopiero później staje się on lekko kwaśny. Dobrze jeżeli dany produkt jest rekomendowany przez Instytut Matki i Dziecka. Na pewno warto wybierać produkty o krótkim i naturalnym składzie.

Jakie więc kosmetyki wybrać?

Na pewno krem na odparzenia, a także emulsję do mycia, która dodatkowo natłuszcza. Przyda się też oliwka, balsam i krem ochronny do twarzy i oczywiście chusteczki nawilżane. Choć to nie kosmetyk, to musicie też zaopatrzyć się w sól fizjologiczną, która służy do przemywania oczu noworodka, przy użyciu jałowych gazików.
Po kąpieli jeszcze masaż

Po kąpieli warto wykonać masaż brzuszka, który będzie zapobiegał kolkom i usuwał gazy. Swoją drogą masaż pobudza też trawienia, a przy tym jest przyjemny dla dziecka. Sprawia przy tym, że nawiązuje ono jeszcze lepszą więź z rodzicami. Wystarczy tylko delikatnie pomasować plecki, ale i brzuszek, szczególnie miejsce pod pępkiem.

Nie zapomnijcie też o rączkach i stópkach. Dziecko bardziej się zrelaksuje, ale też powinno lepiej zasnąć. Po kąpieli dzieci też stają się głodne, a więc gdy Wasz maluszek jest niejadkiem, to kąpiel może mu pomóc.