Strona główna » Materiał zewnętrzny » Jakie zabawki dla niemowlaka?

Jakie zabawki dla niemowlaka?

zabawki dla niemowlaka

Odkrywanie świata w pierwszych miesiącach życia jest dla dziecka fantastyczną przygodą, w trakcie której poznaje ono swoje ciało i otoczenie, bada różne tekstury, dźwięki, smaki i zapachy, a także uczy się nowych umiejętności takich jak chwytanie i rzucanie. Aby ułatwić mu tę eksplorację, warto zaopatrzyć go w odpowiednie zabawki niemowlęce – dzięki nim maluch będzie mógł łatwiej rozwijać swoje zmysły i zdolności poznawcze.


Jakie zabawki przydadzą się niemowlakowi?

Okres niemowlęctwa, obejmujący pierwsze dwanaście miesięcy życia dziecka, można podzielić na kilka etapów rozwojowych. W pierwszym maluch przesypia prawie całą dobę i nie zwraca zbyt dużej uwagi na otaczającego go zabawki. W drugim, około szóstego tygodnia życia, zaczyna dostrzegać kształty i kolory, wodzi za nimi wzrokiem i skupia na nich uwagę. Warto wtedy kupić mu karuzelę nad łóżeczko albo matę aktywizującą z wielobarwnymi zawieszkami – takie zabawki niemowlęce zapewnią mu świetne ćwiczenia dla oczu.

Potem, gdy dziecko zacznie próbować chwytać bujające się nad jego głową zawieszki, przydadzą mu się dodatkowo przytulanki: miłe w dotyku misie i inne maskotki, które będzie mogło łapać, tulić i rzucać. Pozwoli mu to doskonalić koordynację percepcyjno-motoryczną. Półroczny maluch zwykle umie już siadać, później uczy się też pełzać i raczkować, a na końcu chodzić. Jednocześnie intensywnie rozwija się jego inteligencja, kreatywność i pamięć. Najlepsze zabawki dla niemowląt na tym etapie to pchacze i jeździki, a także zabawki, które pobudzają rozwój intelektualny: klocki, puzzle sensoryczne, sortery kształtów i tablice manipulacyjne. Więcej na Kidaroo.pl

Co jeszcze warto kupić niemowlakowi?

Najtrudniejszy dla niemowlaka okres to czas, w którym wyrzynają mu się ząbki. Ulgę w bólu mogą mu wtedy przynieść gryzaki, zabawki dla niemowląt przeznaczone do gryzienia i żucia. Ponieważ dziecko będzie je sobie wkładać do ust, ważne, aby były one wykonane z bezpiecznych i elastycznych materiałów, takich jak kauczuk albo silikon, i pokryte wyłącznie nieszkodliwymi dla zdrowia farbami na bazie wody. Poza tym, że pomagają przebrnąć przez ząbkowanie, gryzaki świetnie sprawdzają się także jako zabawka rozwijająca zdolności manualne. Można więc sprezentować je maluchowi już w trzecim miesiącu jego życia.