Strona główna » Materiał zewnętrzny » Jaką lalkę wybrać dla dziecka? To zależy od jego wieku

Jaką lalkę wybrać dla dziecka? To zależy od jego wieku

lalka dla niemowlaka

lalka dla dziecka

Lalki to jedne z najbardziej uwielbianych i najczęściej wybieranych zabawek dla dzieci. Ich wybór jest naprawdę ogromny – w sklepach z zabawkami dostępne są lalki w różnych rozmiarach i z różnych materiałów, jako samodzielny upominek, albo z całym zestawem akcesoriów. Jak wybrać właściwą lalkę dla własnego dziecka? Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim jego wiek.


Lalki dla małych dzieci poniżej trzeciego roku życia

Lalka może być trafioną zabawką nawet dla niemowlaka, jeśli tylko jest ona właściwie dobrana pod kątem wieku dziecka. Takie maluszki potrzebują przede wszystkim zabawek posiadających odpowiednie atesty, których w przypadku dzieci tak małych jest więcej, dlatego tak wiele zabawek zalecanych jest dopiero od drugiego albo nawet trzeciego roku życia.

Lalka dla niemowlaka musi bezwzględnie być modelem szmacianym, miękkim i lekkim. Dziecko w pierwszych miesiącach życia będzie się nią bawić, przekładając ją z miejsca na miejsce, oglądając ją, być może gryząc, albo przytulając. Żeby delikatnie rączki niemowlęcia mogły ją udźwignąć, lalka powinna być dość mała i nie ważyć dużo.

Dla dziecka, które skończyło już rok, lalka wciąż powinna być lekka, nieduża i najlepiej szmaciana. Sprawdzić się mogą także lalki wykonane z miękkiego tworzywa uginającego się pod naciskiem, którym dziecko nie jest w stanie zrobić sobie krzywdy. Dzieci roczne i dwuletnie chętnie sięgają po proste akcesoria, takie jak ściągane ubranko dla lalek, butelka do karmienia, albo wózek.

Co ważne, lalki, podobnie jak inne zabawki dla maluchów w tym wieku, nie powinny być interaktywne – na tego typu rozrywki przyjdzie jeszcze czas.

Lalki odpowiednie dla starszych dzieci

Dziecko trzyletnie może zacząć bawić się lalkami nieco większymi i cięższymi, w tym także wykonanymi z twardszego tworzywa. Mile widziane są modele lalek, które potrafią płakać, śmiać się, pić, albo sikać. Maluch z pewnością będzie zachwycony wszystkimi akcesoriami, takimi jak na przykład szczotka do czesania lalki, komplet ubranka do jej przebrania, wanienka do kąpieli, wózek, albo nawet małe łóżeczko, w którym można ją położyć do snu.

W tym wieku dziecko niemalże na każdym kroku naśladuje swoich rodziców, często na przykład opiekując się swoją lalką tak, jak mama opiekowała i w dalszym stopniu opiekuje się nim samym.

Dopiero dla dziecka, które skończyło 5 lat, warto wybierać lalki duże albo bardzo małe, takie jak na przykład popularne Barbie z całą masą dostępnych akcesoriów. Różnego rodzaju komplety zobaczyć można pod adresem https://ksiegarnia-edukacyjna.pl/zabawki/lalki-i-figurki/lalki.html.