Strona główna » Materiał zewnętrzny » Jak znaleźć czas dla siebie mając dziecko high need?

Jak znaleźć czas dla siebie mając dziecko high need?

hustawki dla dzieci

Dziecko high need to dziecko wymagające niemal stałej opieki. Choć nic mu nie dolega jest płaczliwe i domaga się ciągłego kontaktu z rodzicem. Jest też niecierpliwe, np. jedzenie musi dostać tu i teraz, a nie kiedy mleko będzie gotowe w podgrzewaczu. Bardzo szybko się budzi i byle szelest wyrywa je ze snu. Śpi też bardzo krótko i wielokrotnie budzi się w nocy. Takie dziecko jest dla rodziców dużym wyzwaniem, ale okazuje się, że nawet przy high need baby można naleźć czas dla siebie i można to zrobić. Wystarczy skorzystać z poniższych rad.


Spróbuj uspokojenia dziecka przy użyciu bujania i wydłużenia jego snu dzięki misowi szumisiowi

Jeżeli twoje dziecko szybko się wybudza, to możesz spróbować dodatkowych sposobów na jego uśpienie. Gdy ręce mdleją już od noszenia i kołysania można postawić na huśtawki dla niemowląt. W nich można bujać dziecko do momentu aż zrobi się śpiące, a potem wziąć na ręce i dokończyć kołysanie. Oczywiście trzeba pamiętać, że dziecko nie powinno w nich spać, bo nie są do tego przystosowane. Huśtawki dla dzieci są oczywiście też źródłem rozrywki i mogą zająć dziecko gdy przygotowujesz posiłek, zwłaszcza gdy wyposażone są w pałąk z wiszącymi zabawkami. Rodzica high need baby wspomagać może również miś szumiś, który będzie pomagał dziecku ponownie zasnąć gdy to po raz kolejny się wybudzi, a jednocześnie uspokajał je swoim szumem, który może imitować picie serca czy szum fal. Jeżeli dziecko pośpi choć pół godziny dłużej i np. prześpi godzinę czy nieco ponad godzinę to już osiągniesz sukces. Ty też możesz wykorzystać ten czas dla siebie na sen albo chwilę relaksu.

Dziel się obowiązkami z partnerem w końcu oboje macie high need baby

Na pewno matka dziecka nie powinna być Matką-Polką i Zosią-Samosią, bo nie ma takiej potrzeby. Rodzice malucha powinni dzielić się obowiązkami, szczególnie jeżeli dziecko jest „hajnidem”. Warto zaopatrzyć się w laktator, dociągać pokarm i przechowywać w lodówce w specjalnych pojemnikach. Dzięki temu partner będzie się mógł włączyć w karmienie malucha już od pierwszych tygodni jego życia. Można się też wymieniać w przewijaniu malucha czy uspokajaniu. Dzięki temu każdy ma choć chwilę na relaks. Jeśli mężczyzna pracuje, a kobieta jest na macierzyńskim, to oczywiście ona będzie głównie wstawała w nocy. Ale w weekendy tatuś dziecka może się już bardziej zaangażować. Dzięki temu mama malucha będzie miała czas na relaks, choćby relaksującą kąpiel.

Poproś kogoś z rodziny o pomoc przynajmniej raz w tygodniu albo poszukaj wykwalifikowanej niani

Oczywiście po pewnym czasie oboje rodzice high need mogą czuć się niczym zombie, bo brakuje im snu, ale i energii. Wtedy przyda się pomoc kogoś z zewnątrz. Może być to dziadek lub babcia malucha albo nawet wykwalifikowana niania. Gdy dziecko jest już nieco starsze powinniście przynajmniej raz w miesiącu dla swojego zdrowia wyjść gdzieś wspólnie i wtedy zostawić dziecko np. choć na godzinę, a może nawet dwie pod czyjąś czujną i troskliwą opieką. Oczywiście w przypadku zatrudniania niani można wszystko monitorować na kamerze.

Staraj się dobrze organizować dziecku czas i urozmaicać w taki sposób, aby również czerpać z tego radość

Jeżeli nie wyobrażasz sobie zostawiania malucha ze szczególnymi potrzebami pod opieką kogoś z zewnątrz, to musisz organizować swój dzień w taki sposób, by również mieć jakiś czas na relaks. Możesz zapisać się na basen dla młodych mam razem ze swoim maluchem. Takie zajęcia mogą odprężyć Was oboje. Ponadto pamiętaj o spacerach. To tak niewiele, a zarazem tak wiele dla Twojego zdrowia. Możliwość wyjścia i pospacerowania już da Ci nieco oddechu, bo maluch w wózku zwykle chętniej i lepiej śpi. Możesz też zapisać się na jogging z wózkiem, oczywiście musisz wtedy zaopatrzyć się w odpowiedni, bezpieczny model.

Można znaleźć czas dla siebie przy high need baby, jednak trzeba się postarać. Pamiętaj też by nie organizować swojego czasu co do minuty, bo przy takim dziecku jest to niemożliwe. Zatem zapomnij o rutynie z zegarkiem w ręku i przygotuj się na elastyczność. Staraj się znajdować choćby pół godziny dla siebie dziennie, dzieląc się obowiązkami.