Strona główna » Ciąża » Jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży? Zmiany hormonalne i fizjologiczne

Jak zmienia się ciało kobiety w czasie ciąży? Zmiany hormonalne i fizjologiczne

ciezarna kobieta

Zmiany w ciele kobiety w czasie ciąży spowodowane są przez hormony. Część kobiet czuje się w ciąży wyjątkowo atrakcyjnie, część – wręcz przeciwne. Nie ma się co dziwić – w tym okresie w ciele kobiety zachodzi mnóstwo zmian, które wiążą się wieloma różnymi, nowymi objawami. Niektóre z nich mogą cieszyć (np. mocniejsze włosy i paznokcie), inne dołować (np. pojawienie się pajączków i żylaków, problemy skórne).


Zmiany hemodynamiczne zachodzące w okresie ciąży

Hormony powodują one zmiany praktycznie we wszystkich ważnych narządach wewnętrznych, które muszą teraz pracować intensywniej w czasie ciąży. Również powiększająca się macica i idące za tym potrzeby organizmu przyczyniają się do wystąpienia kilku nowych objawów. Hormony ciążowe rozluźniają i poszerzają żyły, a powiększająca się macica naciska na naczynia krwionośne miednicy i na żyły na nogach. Skutkiem mogą być uwidaczniające się na nogach pajączki i żylaki. Po porodzie problem może zniknąć, ale nie zawsze tak jest. Aby uniknąć problemów i poprawić wygląd nóg, warto reagować, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany na nogach i objawy (np. częste uczucie ciężkości nóg). Bardziej wyraźne żyłki można zauważyć też na piersiach.

Zmiany w układzie krwionośnym w ciąży

Krwiobieg przyszłej mamy jest dosyć obciążony. Dotychczas w ciele kobiety krążyło ok. 5 litrów krwi, teraz jej objętość wzrasta o ok. 1,5 litra. Zwiększonej, dodatkowej ilości krwi potrzebuje m.in. macica i łożysko. W wyniku tych zmian serce i inne organy muszą pracować intensywniej, mogą pojawić się więc problemy z krążeniem, wzrasta też ciśnienie krwi. Krążenie jest teraz ukierunkowane przede wszystkim na macicę, ale też nerki i skórę. Stąd też możesz się szybciej męczyć, może ci się robić słabo i czarno przed oczami, zwłaszcza kiedy np. musisz długo stać w kolejce. Możesz też zauważyć, że podczas wysiłku serce bije szybciej. Łatwo można to zaobserwować zwłaszcza w trzecim trymestrze ciąży.

Zobacz:  Listerioza w ciąży - objawy i leczenie niebezpiecznej bakteria listerii

Nerki i żyły

Zwiększa się objętość krwi, więc nerki mają też więcej pracy do wykonania. Muszą przefiltrować i oczyścić o 50% więcej krwi niż do tej pory. Ciało w ciąży też o wiele szybciej pozbywa się produktów przemiany materii, a częste wizyty w toalecie raczej nikogo nie dziwią w tym stanie. Odpowiada za to też powiększająca się macica, która uciska na pęcherz moczowy.

Oddychanie, czyli większe zapotrzebowanie na tlen w ciąży

Wraz z rozwojem ciąży możesz zauważyć, że coraz częściej masz zadyszkę, a pod jej koniec – że coraz trudniej złapać ci oddech. Nic dziwnego – pod wpływem powiększającej się macicy i ucisku innych narządów, twoje płuca także nie mają już takiej swobody jak wcześniej. W dodatku muszą też pracować intensywniej, by utrzymać odpowiedni poziom tlenu we krwi. Dlatego w czasie ciąży warto poświęcić każdego dnia chwilę na ćwiczenia oddechowe i aktywność na świeżym powietrzu.

Stawy w ciąży – czyli zmiany mogące powodować bóle pleców

Wraz z rozwojem ciąży można dostrzec, że stawy stają bardziej elastyczne i miękkie. Zmiany następują szczególnie w obrębie miednicy, w stawie krzyżowo-biodrowym i na spojeniu łonowym. Rozciągają się też ścięgna w nogach i stopach. Dyskomfort z tym związany pomogą złagodzić ćwiczenia i noszenie odpowiedniego, wygodnego obuwia. W drugim trymestrze ciąży może pojawić się też ból pleców. To zasługa rosnącego brzuszka, wywierania nacisku na miednicę, mięśnie i ścięgna otaczające dolną część kręgosłupa. W tym przypadku również pomocne mogą się okazać regularne ćwiczenia. Zmiany w więzadłach i stawach mogą utrudniać też chodzenie i zmienić charakter chodu na bardziej „rozchwiany”.

Katar z karwią w ciąży?

Niektóre kobiety skarżą się, że przez całą ciążę towarzyszy im katar. To również sprawka hormonów. Podczas wydmuchiwania nosa można zauważyć też lekkie krwawienie. Dzieje się tak, ponieważ naczynka krwionośne wyściełające przewody nosowe są w ciąży bardziej wrażliwe. W przypadku jednak wystąpienia krwotoków, należy o tym poinformować lekarza i położną.

Zobacz:  Woda w ciąży - ile i jaką najlepiej pić? Ranking wód dla ciężarnych

Czy wzrok zmiana się w ciąży?

Zmiany w ciąży nie omijają także narządu wzroku. Zatrzymanie większej ilości płynów w ciele sprawia, że gałki oczne mogą zmienić kształt, a co za tym idzie – zmianie ulega też sposób widzenia. Niektóre panie skarżą się w tym czasie na tzw. syndrom suchego oka. W ciąży może się też zwiększyć wrażliwość na światło. Nagłe, drastyczne objawy, jak  zaburzona widoczność, podwójne widzenie mogą świadczyć o wysokim ciśnieniu krwi. Lepiej poinformować o tym lekarza.

Włosy i paznokcie też ulegają ciążowym zmian hormonalnym

Twoje włosy stały się grubsze i bardziej lśniące? A może nagle zaczęły się kręcić albo wręcz przeciwnie – prostować? To też zasługa hormonów. Ciesz się tymi zmianami, bo po porodzie zwykle na skutek burzy hormonalnej zachodzą radykalne zmiany. Na ogół włosy zaczynają wtedy wypadać w dużych ilościach i jest to normalne. Z czasem odzyskają formę, a pomoże w tym m.in. odpowiednia dieta.

Na ogół w czasie ciąży można zauważyć, że paznokcie stają się wyjątkowo mocne. Odpowiednia dieta jeszcze dodatkowo poprawi ich wygląd. Niewłaściwe odżywianie może się przyczynić do tego, że będą kruche i zaczną się rozdwajać. W czasie ciąży można też zaobserwować, że paznokcie rosną szybciej.